АПИ абдикира от казуса Скаптопара”, министър Банов не дойде на кръглата маса в Благоевград, кметът Камбитов прати заместничката си

Нито един представител на Агенция „Пътна инфраструктура” не се отзова на поканата за участие в кръгла маса за бъдещето на разкопките край благоевградското село Покровник, организирана от инициативния комитет за спасение на Скаптопара. Не дойде и ръководителят на обекта доц. Здравко Димитров под предлог, че бил много ангажиран с разкопките на Перперикон. Напразни бяха очакванията за присъствие и на други поканени – като министъра на културата Боил Банов и на кмета Атанас Камбитов, които изпратиха свои представители.

В писмо на инж. Дончо Атанасов от АПИ до инициативния комитет преди няколко дни се сочи, че ангажиментът за изграждане на отбивка от АМ „Струма“ към бъдещия археологически парк е на община Благоевград.

„Много сме притеснени, че нещата се протакат повече от 4 месеца и че сега се прехвърлят поети отговорности“, заяви туроператорът Здравка Чимева от инициативния комитет и допълни: „След дискусията на 9 и 10 октомври министър Банов огласи приетите от всички участници решения да се продължи строителството на магистралата, при условие че се съхранят и преместят част от археологическите разкопки, с идеята да се направи един атрактивен туристически обект, който да привлича туристическия поток към Благоевград. Тогава АПИ пое ангажимента да осигури средства за консервиране, както и за проект за входно-изходен достъп до обекта, защото ако това не се направи, никой няма да спре там, а по Е-79 годишно минават около 5 млн. туристи. Стиснахме си ръцете като отговорни хора и затова сега писмото от инж. Дончо Атанасов е изключително притеснително“, не скри недоволството си Здр. Чимева и призна:

„В потрес съм от този отговор, защото има видеозаписи, на които министър Банов ясно казва кой какви ангажименти поема. Досега изчаквахме да видим какво става, защото това са институции с национално значение и в случая не става въпрос за партийно събрание, на което се лъже, а за ангажимент, поет от АПИ и Министерството на културата пред обществеността на Благоевград. Тръгвайки по тази плоскост, мисля, че ще се стигне до подновяване на протестите, защото това е подигравка, поне аз така го приемам“, категорична бе Здравка Чимева.

Експертите от Министерство на културата дори не взеха думата на кръглата маса, те стояха отстрани като наблюдатели.

„Липсата на интерес към този толкова важен за бъдещето на община Благоевград въпрос за нас е обидна. Ще цитирам Славейков: „Не сме народ, а мърша!“, още по-краен бе лидерът на инициативния комитет Лазар Андреев. „При 600 лицензирани заведения в този град, 40 хотела, два университета – и няма интерес! Очаквахме тук да са всички, които имат пряк интерес този туристически обект да се развие, за да посрещат туристи в заведенията и хотелите си. Бизнесът и държавата са в едно и също положение, но явно не ги интересува нищо, приемат за даденост Цигарената и студентите, но да видим като ги няма, какво ще се случи с Благоевград само за 5 г. Разкопките са една уникална възможност, която бизнесът трябва да изиска от държавата. Вместо това го искаме ние от инициативния комитет. Срещата организирахме изцяло и само затова, за да видим проекта, направен за консервация, реставрация и преместване на част от обекта. Целта ни е като стане общественото обсъждане, да излезем с позиция съгласни ли сме с този проект, или не, и дали той отговаря на договореното през октомври. През октомври министър Банов каза, че работата започва още утре, а мина вече толкова време. В момента съм силно емоционален и съм ядосан на всички, които не изпратиха експерти и представители на необходимото управленско ниво, които да вземат решения“, каза Андреев.

Той уточни, че след срещата инициативният комитет ще обсъди бъдещите си действия в новата ситуация, и прогнозира, че вероятно ще премине към административно-процесуални действия, като сезира прокуратурата и съда за всичко, което не е свършено. Инициативният комитет ще чака от институциите, поели и не изпълнили до момента ангажиментите си по казуса „Скаптопара“, около 2 седмици. След това ще начертае план за действие в новата ситуация.

„Ясно бе казано още през октомври кой какви ангажименти поема, в сервитута на магистралата всичко се поема от АПИ“, „отби топката” от общината зам. кметът Хр. Шопова. Оттам насетне общината се ангажира да се направи обществено обсъждане и задание за изготвяне на проект за дългосрочна социализация на археологическия обект. Тогава ще се търсят и начини на финансиране, тъй като проектът е мащабен и включва не само изграждане на паркинги, инфраструктура и туристически център, но и разкопки на още 120 дка, където се очаква да се разкрият още по-интересни археологически находки. Това не е по силите на общината и ще се търси национално финансиране, както и по европейски програми. „Всеки трябва да изпълни ангажиментите си така, както те са поети, и колкото по-бързо това се прави, толкова по-добре ще е за всички“, заяви Хр. Шопова.

Участниците в кръглата маса така и не видяха проекта на АПИ за консервация, реставрация и преместване на част от разкопките край Покровник. Отчайващо звучи и писмото на АПИ до инициативния комитет, че вече било изготвено задание за проектиране за преместване и теренна консервация на археологическите ценности в сервитута на АМ „Струма“ в участъка при Покровник и Зелен дол. То било изпратено за съгласуване в Националния институт за недвижимо културно наследство, откъдето са дали становище, въз основа на което е стартирала процедура за изготвяне на проект за преместване и теренна консервация на археологическия обект с експозиционна стойност.

Сега отново предстои поредното съгласуване. Незнайно докога! ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *