Община Благоевград незабавно да премахне герба на града, изрисуван на асфалта на Е-79 при Антените, разпореди Агенция „Пътна инфраструктура”. Пътят от София за Кулата е държавна собственост и според АПИ само държавата може да определя какво и къде да бъде рисувано на него. В случая обаче Община Благоевград не е поискала съгласие и по тази причина трябва да изчисти пътното платно.
Писмо с такова съдържание получи авторът на сигнала за нарисувания преди месец герб на Благоевград – собственикът на погребална агенция Спас Михайлов. Той го забелязал в един от първите дни след изографисването му, докато се връщал от София.
„Почувствах се много неловко, че трябва да мина с колата през него, защото той все пак е символ на града, имам чувството, че авторът му – обичаният от всички дърворезбар Христо Бараковски, ще се обърне в гроба при гледката на стотиците коли, които всеки ден газят творбата му“, коментира пред „Струма“ Михайлов. Според него освен заради обида към герба, той не е на мястото си и заради безопасността на пътя, защото шофьорите неизменно се заглеждат в него, докато минават с колите си.
Веднага след това Михайлов пратил сигнал в АПИ с гражданската си позиция, че мястото на герба е до пътното платно, а не върху него.
„Изрисуването на герба върху пътя е грешка и тя трябва да бъде поправена”, коментира и вдовицата на автора Ани Бараковска. Тя уточни, че единствената творба на съпруга й с резбован символ на герба е в кабинета на председателя на ОбС Радослав Тасков, който преди години специално го поръчал на Христо Бараковски.
Кметът на Благоевград Илко Стоянов потвърди, че в общината е получено разпореждане да бъде изтрит гербът, но то дошло не от АПИ, а от шефа на Пътно управление – Благоевград Иван Кунев, и то чрез директора на ОД на МВР – Благоевград Георги Кандев.
„Поставихме герба на двата входа на Благоевград – при Антените и „Струмско“, за да обозначим влизането в града. Моето впечатление е, че хората го приеха много добре. Не съм чул някой да се оплаква, че гербът го разсейва, а още по-малко, че това е гавра с творбата на автора му. Освен това не става въпрос за наше иновативно решение – в Европа има поне 30 града, които по този начин са маркирали входните артерии на градовете си, само в Геноа се сещам за 3 такива. Личното ми мнение е, че гербът стои на главния път добре, още повече съобразно осветлението, което ще поставим там“, коментира Стоянов.
По тази причина вместо да прави веднага бригада, която да изчегърта рисунката, Стоянов е решил да започне процедура по узаконяването й и да поиска разрешение от АПИ тя все пак да остане. Ако държавата не позволи това, чак тогава ще бъдат предприети мерки за изчистването на платното, увери благоевградският управник.
ВАНЯ СИМЕОНОВА
Разбрахме, че кметът с изтичащ мандат е бил в Генуа. Не разбрахме дали мисленето по аналогия ни дава право на всеки път да изрисуваме герба на страната и да го препикават селските магарета.
Страна логика на юрист – той не знаел. А проучил ли е? Или всичко е до неговия авторитет?
Та каква е разликата между узаконяване и почит, кмете?
Стоянов, не става дума за разрешаване и узаконяване, а за това, че мястото на герба не е на пътното платно! Кое не Ви е ясно?
Гробар!