
„Асошиейтед прес“ обвини сътрудници на президента Доналд Тръмп, че не изпълняват съдебната заповед, възстановяваща достъпа на агенцията до пресконференции в Белия дом, след като съдия установи, че е станала жертва на незаконно отмъщение.
В съдебна декларация в сряда адвокатите на АП обвиниха Белия дом, че продължава да изключва техните журналисти от малкия набор от репортери, които пътуват с президента и присъстват на събития в Овалния кабинет в нарушение на заповедта на окръжния съдия на САЩ Тревър Макфадън, премахваща тези ограничения.
Макфадън установи, че Белият дом е дискриминирал АП, тъй като агенцията е продължила да нарича Мексиканския залив с това име, а не Американския залив, каквато изпълнителна заповед подписа Тръмп. Съдът постанови, че Белият дом вероятно е нарушил защитата на свободата на словото съгласно Конституцията на САЩ.
Белият дом обжалва решението на съдия Макфадън пред федерален апелативен съд, който трябва да изслуша аргументите в четвъртък дали да отмени решението.
Във вторник Белият дом заяви, че всички информационни агенции, включително „Ройтерс“ и „Блумбърг“, вече няма да заемат постоянно място в пресстаята. АП твърди, че новата политика е в явно нарушение на предишната заповед и е претекст за по-нататъшно отмъщение срещу АП.
Декларацията на AП не предлага конкретен курс на действие, но настоятелно призовава съдията да осигури незабавно изпълнение на неговата заповед.
Белият дом твърди, че „Асошейтед прес“ няма право на т.нар. „специален достъп до президента“.
Служител на Белия дом каза, че промените в преспула са необходими, за да се „гарантира, че посланията на президента достигат до целевите аудитории и че медиите с приложим експертен опит в областта присъстват, когато събитията изискват“.
„Ройтерс“ и АП излязоха с изявления, осъждащи новата политика, която принуждава двете основни световни информационни агенции да работят на ротационен принцип заедно с около 30 други вестници и печатни издания.
Всички останали медии по света, включително и американски новинарски организации, които нямат присъствие във Вашингтон, разчитат на информацията на агенциите в реално време, за да отразяват президентските изявления, както и световните финансови пазари.
АП е записала в своите насоки за работа и редакционна политика, че Мексиканският залив носи това име повече от 400 години и като глобална новинарска агенция АП ще го нарича с оригиналното му име, като същевременно признава новото име, избрано от Тръмп.