Топ теми

Арестуваха в къща на „Пирин Голф” жена по разследване срещу международна група за пране на пари и измами

Гостенка на луксозния комплекс „Пирин Голф” край Разлог е сред задържаните общо петима души, уличени за участие в международна организирана престъпна група за измами чрез фиктивна търговия с финансови инструменти, компютърни престъпления и пране на пари, за които обяви Спецпрокуратурата миналата седмица. Арестът е осъществен в къща на „Пирин Голф“, където задържаната е била на почивка заедно със семейството си.

Жената, която е българка, и другите четирима арестувани са задържани за срок до 72 часа с постановления на прокурори от Софийска градска прокуратура и окръжните прокуратури в Перник и Благоевград. Със съдебни определения срещу петимата са взети мерки за неотклонение, като с най-лека се е отървала задържаната в Разлог. Срещу нея е взета мярка „подписка”, тъй като е майка на малко бебе. „Задържане под стража” са получили двамата чужди граждани – чешки гражданин и гражданин на Черна гора, а другите двама, също българи, са привлечени за съпричастност към престъпната мрежа и са с наложени мерки за неотклонение „домашен арест“.

Акцията е проведена на 16.03.2021 г. на територията на градовете София, Перник и Разлог от служители на отдел „Киберсигурност“ в ГДБОП, прокурори от Специализираната прокуратура (СП) и следователи от отдел „Следствен“ на СП. Процесуално-следствените действия са предприети в изпълнение на издадена европейска заповед за разследване от Главната прокуратура в гр. Бамберг – централен орган за киберпрестъпност в Бавария, и са продължение на мащабната съвместна операция на полицейските и съдебни органи на Германия, Австрия, Сърбия и България срещу международната престъпна мрежа, разбита на 2 април 2020 г. Тогава отново бяха арестувани четирима души, сред които трима българи и един германец. Петима бяха арестувани и в Сърбия, също като част от групата, а в Германия бе блокирана банкова сметка на групата с над 2,5 милиона евро. Поставени под наблюдение към момента са повече от тридесет банкови сметки, запорирани са движими вещи и пари.

При акцията миналата седмица са претърсени 6 адреса, 5 автомобила и са направени лични обиски. Намерени и иззети са документи, свързани с престъпната дейност, както и голямо количество компютърна и телекомуникационна техника. В хода на следствените действия подкрепа в обмена на информация с партньорските разследващи органи и координирането на действията е оказало българското бюро на Агенцията за правно сътрудничество в ЕС – Евроджъст.

Разследването на групата започва през 2019 г. прокуратурата в Бамберг съвместно с екип на Централната прокуратура на Австрия за борба с икономическата престъпност и корупцията. Основание за това са установени над 250 жертви на измами в Германия за над 7 млн. евро. В Австрия са регистрирани близо 850 ощетени с над 2,2 млн. евро. Установено е, че жертви на групата са граждани на много европейски държави. Предположенията са, че нанесените щети са в пъти по-големи, доколкото не всички пострадали от измами са подали жалби.

Как е действала престъпната мрежа? Участници в нея са насърчавали по електронна поща и с рекламни банери потенциалните си жертви „инвеститори“ да се регистрират в създадена от групата нелицензирана платформа за дигитална търговия с бинарни опции, криптовалути и други финансови инструменти. Началната такса за регистрация била от 250-300 евро. Онези, които откликвали, незабавно били „атакувани“ с предложения за високи доходи от т.нар. агенти и „лични брокери“ в колцентрове, разположени предимно в България, Сърбия и Украйна. Всеки „инвеститор“ получавал достъп до приложение във фалшивата платформа, където да проследява как парите му се „увеличават“ от реализирани търговски печалби.

На практика всяка инвестирана сума е била превеждана по сметки в различни точки на света. След поредица от последващи банкови транзакции с цел изпирането на парите средствата са били съсредоточавани по сметки, контролирани от международната престъпна група, и разпределяни между участниците в нея.

За работата си по разследването българските прокурорски и полицейски органи получиха висока оценка от Националното бюро на Германия в Евроджъст, от Европол, от Службата на главния прокурор в Бамберг, от прокуратурата в Австрия за противодействие на икономическата престъпност и корупцията и от прокуратурата в Сърбия.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *