Земеделски производители в Кюстендилско търсят под лупа берачи на арония, сигнализира Христо Пепелджийски, който от 2009 година е в бранша. „Тази година има много от плода. Той се бере лесно, като бъз. Има едни такива гроздчета и късаш, брулиш. От един грозд се набира дори по един килограм. Плодовете са големи, но и стопаните не плащат кой знае колко пари. Дават по 20 ст. за килограм, а един човек може максимум да набере между 100 и 200 кг. И колко ще изкара – нищо!
Предимно работната ръка е от ромския квартал „Изток“. Хората обаче там се изхитриха, не искат, чакат след някой и друг ден да започне прибирането на реколтата от картофи. Земеделците хем им дават повече пари за прибраните картофи, хем им оставят някой и друг картоф за вечеря“, коментира Христо Пепелджийски.
„Преди години – спомня си той – съм доставял арония за Сърбия. Карал съм по Босилеград, Белград дори. След това те идваха тук, в България, но като се мине през митница, документация и какво ли още не, и се отказаха. Сърбите се изхитриха, купиха си разсад от мен и започнаха сами да произвеждат. При нас сега на дребно аронията върви по 2 лева за килограм до 2,20 лева, там е, да кажем, 1 евро, или разликата в цената е 5 ст., но тях това не ги бърка. Междувременно в Сърбия имаше много дъждове като при нас и там също се наблюдава свръхпроизводство. Дори мои познати от Босилеград преди няколко дни ме търсиха да се опитам да я пласирам. То аз моята не мога да продам, та тяхната“, добавя Христо Пепелджийски.
„Аронията има много лечебни свойства и е изключително непретенциозна, където я боцнеш – там вирее. Малко е стипчива на вкус, но е много подходяща за вино и сироп. Тя е един от най-полезните плодове, богат на голям брой антиоксиданти и редица други ценни вещества. Аронията е полезна при висок холестерол, намалява кръвното налягане, препоръчва се при болни от диабет пациенти с атеросклеротични увреждания“, обяснява кюстендилецът. Според него най-важното било, че тя укрепва имунната система.
По думите му един от най-големите производители в Кюстендилско е бившият кметски наместник на село Ръсово Ивайло Кръстев. „Той, Иво, се занимава от много години и е един от първите. Засадил я е на 2 места отстрани на пътя за Долно село. Направил си е дренажи, по принцип аронията е влаголюбива. Той ползва подпочвените води. Познавам и други мераклии, които пък си направиха капково напояване“, обясни още стопанинът.
ГЕРГАНА ИВАНОВА