Археологическият парк „Скаптопара” край Покровник вече е консервиран, откриват го до дни

Археологическият парк с разкопките на древното селище Скаптопара до магистрала „Струма” край благоевградското село Покровник се открива до дни. На мястото, на което бяха открити, са запазени римската вила и римската баня, които единствени не попадаха в сервитута на магистралата. Преместени са раннохристиянската черква, античната гробница и пещта за керамика. Изградена е дренажна и отводнителна система, за да не се задържа дъждовна вода и влага. Целият обект е ограден, има оформени пешеходни алеи, а в дъното под навес е депото за керамика, открита на обекта. 

„Това са автентични, открити в археологическия обект парчета от съдове и делви. Тук ще се монтират и намерени в района делви, т.нар. питуси. Нищо не е изхвърлено от обекта, той е възстановен единствено с археологически камък, а онези, които са останали при преместването, ще се депонират като история встрани“, показва благоевградчанинът Симеон Драганчев, който ръководи екипа от общите работници и сътрудничи на ръководителя на обекта доц. Здравко Димитров от самото начало на разкопките.

„Преместването на разкритите обекти край с. Покровник е прецедент за българската археология. Такава реставрация, консервация и преместване се прави за първи път тук, в Благоевград. Камък по камък, всичко бе описано, картографирано и заснето и е възстановено. Помните, че се вдигна много шум около бетонните основи на античната гробница, но няма как да е без здрав фундамент. Снимайте сега, че всичко сме възстановили до най-малките детайли във вида, в който бе разкрито от доц. Димитров“, показва доволен Симеон Драганчев. Последното, което остава да се довърши, е да се монтират навеси над банята, над пещта за керамика и над античната гробница, за да се запазят от метеорологичните влияния, и да се залесят специално оформените за озеленяване алеи. В единия край на археологическия парк е обособен паркинг за около 50 леки автомобила.

„Най-важното сега е обектът да се социализира и до него да се изгради удобен достъп. Предвидено е монтиране на указателни табели, а в момента подходът от АМ „Струма“ към разкопките е през отбивката на кръговото кръстовище при с. Зелен дол в посока вътрешна митница и по черния път , който е около 400 м“, обяснява Драганчев. Според него община Благоевград трябва да прояви инициатива с искане да изземе обекта от АПИ, за да го поддържа. Това, което трябва да се направи, е да се асфалтира отсечката до парка и той да се поддържа, което може да стане лесно с работници по временната заетост към общинската фирма „Биострой“ , смята ръководителят на обекта. Признава обаче, че за реализацията на археологическия парк заслуга има натискът на гражданското общество, и че протестите за запазването на разкопките също са изиграли своята роля.

Работници разказаха, че преди около 2 седмици кметът Ат. Камбитов бил на оглед на обекта, за да се прецени как най-удачно да се направят подходи към него от магистралата и къде да се монтират санитарни възли.

„Държавата пое ангажимент, че може да финансира продължаване на разкопките на Скаптопара на запад, но в момента най-важното е обектът да се социализира. Ако не се направи това, парите, които са вложени, ще идат на вятъра”, категоричен е Симеон Драганчев.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *