Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) съобщи, че астрономическата есен ще настъпи на 22 септември в 15:43 часа. Този момент бележи официалното начало на есенния сезон в Северното полукълбо, съвпадащ с есенното равноденствие.
Есента е един от четирите основни сезона в умерените географски ширини, заедно с пролетта, лятото и зимата. Астрономически погледнато, тя започва с есенното равноденствие, което обикновено се случва около 23 септември в Северното полукълбо. За сравнение, в Южното полукълбо този момент настъпва приблизително на 21 март.
От метеорологична гледна точка, есенните месеци в Северното полукълбо са септември, октомври и ноември. В Южното полукълбо съответно това са март, април и май. Тази разлика се дължи на противоположното разположение на двете полукълба спрямо Слънцето.
Есента се характеризира като преходен сезон, който често изненадва с разнообразни температурни амплитуди. В началото на сезона не са редки случаите на необичайно високи температури, явление известно като „циганско лято„. С напредването на сезона температурите постепенно се понижават, достигайки умерени до по-ниски стойности към края му.
Интересен факт е, че краят на астрономическата есен и началото на зимата се бележи от зимното слънцестоене. Това явление настъпва около 21 декември в Северното полукълбо и приблизително на 21 юни в Южното полукълбо.
Тази информация ни напомня за цикличността на природата и важността на астрономическите явления в определянето на сезоните. Независимо дали сме готови или не, есента официално чука на вратата, носейки със себе си обещание за красиви есенни багри, по-хладни дни и подготовка за предстоящата зима.