Всяка година небето може да ни предложи нещо интересно. През 2025 г също можем да очакваме радващи неща, гледайки към небето, каза за „Фокус“ доц. Никола Петров – директор на Националната астрономическа обсерватория „Рожен“. „Всеки месец ще има пълна Луна на небето. Особено впечатляващо обаче ще бъде в края на годината, когато ще можем да наблюдаваме в няколко поредни месеца със Супер Луна и това са октомври, ноември и декември. Пред ноември тя ще бъде най-впечатляващата пълна Луна и ще бъде най-близо до нас. Всеки, който се опита да я види по изгрев на изток, ще забележи, че нейният диск е по-голям и ще бъде много ярка и красива“, поясни доц. Петров.
Той допълни, че през годината ще има и две лунни затъмнения. „Първото ще е на 14 март, но за съжаление то няма да може да се види от България, а само от териториите на Южна и Северна Америка. Второто лунно затъмнение ще бъде на 7 септември, когато по време на пълнолуние ние ще можем да наблюдаваме на практика пълно лунно затъмнения и от България. То ще започне около 20:30 часа и тогава максимално Луната ще е бъде затъмнена, ще изглежда оранжево-червена, кървава луна. Около 21:10 часа ще бъде самото пълно лунно затъмнение, което ще свърши в 21:52 часа. Тази кървава луна през септември ще е впечатляваща за нас“, допълни директорът на Роженската обсерватория.
Астрономът посочи, че тази година няма да има пълни слънчеви затъмнения, но ще има две частични, при които дискът на слънцето няма да може да се закрие изцяло от лунния диск, а само малки частици от него. „И двете частични слънчеви затъмнения няма да могат да се наблюдават от България. Първото ще бъде на 29 март около 01:00 часа българско време и може би ще се видят от 1 до 3 % закриване на слънчевия диск. Но ако човек не знае, че е тогава и няма много тъмни филтри, изобщо няма до може да разбере, че има частично слънчево затъмнение. Западните части на Европа може би ще забележат с филтри, че ще има затъмняване на слънчевия диск. В най-голямата си част ще бъде затъмнено Слънцето от лунния диск в източните и североизточните части на Канада и Гренландия, но това е далеч от нас. Следващото частично слънчево затъмнение, което на 21 септември, ще се вижда много далеч в Южното полукълбо на Земята – Нова Зеландия и части от Антарктида“, допълни доц. Никола Петров.
Той посочи, че на 16 януари Марс ще бъде много близо до Земята и ще бъде ярко оранжево светеща планета на небето.
„През август сме в очакване на метеорния поток Персеиди. Времето на му на 12 и 13 август. На 12 август вечерта ще има и голямо приближаване на най-ярките планети от Слънчевата система видими на нощното небе. Венера и Юпитер ще се доближат изключително близо една до друга. Пак ще имаме една „небесна целувка“ на две ярки тела на небето през нощта. Това съвпада и с метеорния поток и ще бъде впечатляващо. Септември месец пък Сатурн ще бъде най-близо до Земята и тя ще е много ярка и за любителите фотографи на нощното небе това е един много очакван момент“, отбеляза доц. Петров.
През ноември на 17-и и 18-и е метеорния поток Леониди, а на 13 и 14 декември са Геминидите, така че и тази година ще има много интересни и любопитни астрономически явления.
Астрономически явления през 2025: Супер луни, лунни затъмнения и „небесна целувка“ на Венера и Юпитер
loading...