Ще изчакаме дали областна администрация ще обжалва, но се съмнявам, обяви кметът на миньорската община Елза Величкова
Петгодишната сага с искането на част от жителите на бобовдолското Големо село то да премине в границите на съседната община Дупница е на път да приключи. Съдебен състав от Административен съд – Кюстендил е разгледал жалбата на кмета на миньорската община Елза Величкова срещу заповедта на областния управител Ал. Пандурски за провеждане на референдум по въпроса в Големо село и излязъл със становище за отмяната й.
Репортер на „Струма“ се свърза по телефона с кмета Величкова, която коментира ситуацията така: „Ще изчакаме да видим дали областният управител ще обжалва последното решение на Административен съд. Има такова право, но личното ми мнение е, че едва ли ще се стигне дотам“, каза тя.
Ако няма обжалване, практически въпросът с отделянето на Голямо село от община Бобов дол и преминаването му към Дупница отпада, защото няма да има референдум. А и Инициативният комитет, който внесе искането, вече не съществува.
Както „Струма“ писа, през 2017 г. 190 жители от селото направиха подписка, с която изразиха желанието си Големо село да премине административно към община Дупница. Мотивите на Инициативния комитет с председател Владимир Владимиров тогава бяха, че селото не получава достатъчно внимание от общинското ръководство в Бобов дол и не се прави нищо за подобряване на инфраструктурата. Общинските съветници не бяха съгласни с идеята и гласуваха „против”, като мотивите им бяха, че ТЕЦ „Бобов дол“ е регистриран в Големо село и плаща данъци в общината, като е един от най-големите донори на хазната.
Искането на Големо село бе разгледано и на заседание на ОбС – Дупница, но общинският съветник от БСП Георги Пехливански се изказа „против”, като заяви пред колегите си: „Ако гласуваме Големо село да се присъедини към Дупница, ние оставяме без доходи малката община Бобов дол и ще я обречем на гибел. Да, колеги, нашата община ще има по-големи приходи в хазната от ТЕЦ „Бобов дол“, но морално ли е да обезлюдим малката община?”, постави той риторично въпроса.
Въпреки тези аргументи с мнозинство беше прието Големо село да се присъедини към община Дупница. Бобовдолските политици все още не мотат да простят на общинските съветници в Дупница този факт.
След като Общински съвет – Бобов дол не разреши селото да премине към съседната община, Инициативният комитет поиска да им се разреши референдум.
В същото време решението на ОбС – Бобов дол беше атакувано от ИК пред областната управа и Административен съд – Кюстендил. По време на едно от заседанията стана известно, че част от 190-те имена в подписката не са знаели за какво слагат подписите си, защото им било съобщено, че тя е да се подобри качеството на питейната вода.
Администрративен съд – Кюстендил обяви подписката за невалидна и последва обжалване пред Върховен административен съд. От ВАС върнаха решението на казуса отново в Адиминстративен съд – Кюстендил. Докато траеше сагата, кметът на община Бобов дол обжалва заповедта на тогавашния областен управител, с която нарежда Общински съвет – Бобов дол да разреши провеждането на референдум в Големо село. Сега АС – Кюстендил я отмени.
Казусът остава отворен до изтичане на законовия срок за последно обжалване от страна на областна администрация.
ЙОРДАНКА ПОПОВА