Вещото лице Роза Дюлгерова обърна делото: Няма разминаване между доходи и разходите, изчисленията са грешни
Екскметът на Благоевград Атанас Камбитов спечели дело срещу НАП. В Административен съд той атакува ревизионен акт, според който дължи данъци като физическо лице за 2015 г. и 2016 г. 5000 лв. заедно с лихвата. Преди да стигнат до това заключение, ревизорите „разкостили” бившия кмет, като извършили хронологично проследяване на движението на паричните му средства – в брой и по банкови сметки, за времето от 2015 до 2019 г., т.е. по времето на втория му управленски мандат. Проверени били доходите му, формирани от кметски заплати, и бизнеса на фирмите му. Установено е, че като собственик на „Старт 2015” ООД му бил изплатен дивидент през третото тримесечие на 2017 г. в размер на 84 000 лв., върху които е платил данък 4200 лв. След като сумата му е изплатена от счетоводителката Румяна Шекерлийска, в същия ден той продава дяловете си на шофьора си Ивайло Благов.
Припомняме, че заради тези фирмени маневри, извършени докато е кмет, Камбитов бе уличен в конфликт на интереси от КПКОНПИ, която му наложи глоба от 10 000 лв. и отне 87 627 лв. в полза на държавата. Щателна проверка била извършена на разходите – от сметки за ток и вода, плащане на издръжка на непълнолетното му дете, местни данъци и такси за имотите му и застраховки. След съпоставка на имущественото и финансовото състояние с разходите ревизорите установяват, че разходите на Атанас Камбитов като физическо лице са повече от доходите му. По определена формула изчислили с точно колко е превишението през ревизираните данъчни години, като такъв не е установен само през 2017 г. За установения недостиг на парични средства в ревизионния акт е посочено, че той дължи като физическо лице за 2015 г. и 2016 г. 3698. 64 лв. – главница, и 2099. 60 лв. – лихви за забава.
Ревизионният акт, издаден през юни миналата година от ТД на НАП – София, е оспорен изцяло пред Административен съд- Благоевград. В хода на делото е назначена съдебно-икономическа експертиза на вещото лице Роза Дюлгерова, чието заключение е, че средствата на Атанас Камбитов са с доказан произход и съответстват изцяло на извършените разходи, поради което не дължи данъците, посочени в ревизионния акт на ТД на НАП – София. Според експерта има погрешно изчислени разходи и приходи, тъй като данъчните са взели предвид данните от НСИ за издръжка средно на едно домакинство, състоящо се от 4 човека, а не на едночленно, каквото е било на Атанас Камбитов в ревизирания период.Така се получила много голяма разлика в разходите му за някои години, по 11 000-12 000 лв.
Проверяващите не са се съобразили с наличните при тях данни /протоколи/ за извършени предходни данъчни проверки на Камбитов от предишни ревизии през 2008-2014 г. Вместо да възприемат изводите в протоколите относно наличното разполагаемо салдо за всеки един от тях, което към 01.01.2015 г. е 318 225.18 лв., те възприели съвсем друг начален баланс към посочената дата – 5000 лв., прилагайки презумпцията съобразно инструкцията на изпълнителния директор на НАП, че лицето не разполага с доказателства за приходи в друг размер, което няма нищо общо с действителността.
Ревизорите въобще не са анализирали не само наличните протоколи за проверки в НАП за предходни периоди, но и данните за движението по сметките на ревизираното лице, открити в „Банка ДСК“ ЕАД и „Инвестбанк“ АД, приложили са едновременно и принципа за документално доказване на разходите от ревизираното лице, и този на признатите разходи, според данните от НСИ, което е абсурдно, счита съдия Иван Петков. Според него са допуснати тежки административни нарушения, в резултат на което при погрешно възприети данни данъчните са увеличили неправомерно годишните разходи на Камбитов с по 56 904 лв. за 2015 и 2016 г.
На база експертизата съдията отменя ревизионния акт на НАП, в който са начислени дължими данъци на бившия кмет. Решението подлежи на обжалване пред ВАС.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА