А вие знаехте ли за бизнес правилото на асансьора

Чували ли сте за бизнес правилото на асансьора? То гласи следното: Всеки търговец, ръководител на фирма, предприемач или маркетолог трябва да може да обясни бизнеса си за 30 секунди или по-малко. Тоест, за времето, необходимо да се изкачи с потенциален клиент или партньор от лобито на сградата до горен етаж с асансьор, пише „Мениджър Нюз“.
Как обаче да се подходи, ако половин минута е твърде кратко време?
Камбри Крюс – известна авторка в Ню Йорк и собственик на агенция Ballyhoo Promotions дава следните ценни съвети, изброени в списание Entrepreneur:

1. Практикувайте съобщението си. Да напишеш офертата си за ухо (да се чуе по телевизията или на конкурс за маркетинг агенции) е по-различно, отколкото да го напишеш за око (например за реклама в печата). Приспособете съобщението си към поведението си, така че очите ви да не блуждаят, докато го изричате. Вашето пътуване с асансьора не трябва да звучи като наизустено рецитиране на маркетинг материали. По-скоро трябва да е бърз, неподправен контакт.

2. Използвайте основни точки, изброени на хартия. В кратката ви презентация от половин минута, максимум до 1-2, трябва да има и спонтанен елемент. Няма да получите вниманието на аудиторията, ако речта ви изглежда твърде тренирана, научена, сякаш сте човек, който повтаря репетирана сцена. Говорете естествено. Дръжте се спокойно и поддържайте контакт очи в очи със събеседника. И, освен това, носете със себе си бележка или карта с индекси и факти, на която да се опрете.

3. Представете информацията си в три части: ударно начало, среда и край. В началото трябва да грабнете вниманието на аудиторията. Прибавете призив за действие с ясно съдържание, добавя Крюс. Така например The Moth – институция на автори разказвачи, основана в Ню Йорк сити и представена по целия свят, издала хиляди книги от 1997 г. насам, твърди, че всяка разказана история трябва да отговаря на два въпроса: Какво има за печелене и губене? Защо аудиторията да я е грижа?

4. Направете историята си искрена и лична. Едно от златните правила на кратката презентация пред важен човек, е да се осъществи контакт на чисто човешко равнище. Независимо какъв вид продукт или услуга предлагате и дали той предизвиква човешките емоции, отговаря на някакви нужди или е неодушевен предмет с абсолютна практическа полза и без никакъв привлекателен и много модерен вид, като една прахосмукачка например. Ако продавате продукт като апарат за подобряване на слуха, можете да разкажете изследване с герои с истински имена и местожителство, полезни примери от практиката, списъци „за“ и „против“. Или да покажете видео, за препоръчване с участието на дете. Важното е да направите историята си максимално приземена, житейска и истинска.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *