България ще е готова да приеме еврото през 2023-2024 г. Нашето очакване, както и това на европейските ни партньори, е престоят във валутния механизъм да не се проточва във времето. Целта на този престой е да демонстрираме формално изпълнение на един от маастрихтските критерии (за стабилността на валутния курс) – нещо, което валутният борд ни осигурява безпроблемно. Това каза управителят на Българска народна банка (БНБ) Димитър Радев в интервю за списанието на Българска стопанска камара (БСК), предава monitor.bg.
Той напомни, че при всяка страна има различен период на участив във Валутно-курсовия механизъм ERM II. “Рекордьор е Литва – 10 години и половина, като изключим, разбира се, Дания, която участва в ERM II от 1999 г., но която не планира присъединяване към еврозоната”, поясни банкер №1.
Той увери, че еврото няма да доведе до повишаване на цените, но в дългосрочна перспектива те, заедно с доходите, ще се покачат.Окончателното ни присъединяване към еврозоната пък ще е в полза за клиентите на банките, тъй като финансовите институции ще оперират в по-сложна и конкурентна среда.
Радев отново изтъкна, че банковият сектор посрещна пандемията добре подготвен и силна ликвидна позиция, но ситуацията продължава да е несигурна. „Наскоро НСИ публикува експресна оценка за БВП в България, според която през второто тримесечие икономиката ни се свива с 9.8% на верижна база спрямо предходното тримесечие. В рамките на 2020 г. очакваме възстановяване на растежа, въпреки че крайният икономически резултат за цялата година остава труден за прогнозиране“, завърши управителят на БНБ, като допълни, че успоредно с преодоляването на пандемията, българската икономика ще се позиционира в траектория на растеж.