* Аз съм си българин от Пиринска Македония. По майчина линия дядо ми Методи Томовски е племенник на Дончо войвода. Майка ми Йордана е родена в село Палат, в къщата на Дончо войвода.
* Спечелих една ,,битка“ с NGC и те ми сертифицираха монетите, но оттук нататък не е моя борбата с нумизматичната световна бюрокрация, ако някой северномакедонец пожелае, може да я продължи.
Костадин Везьов е нумизмат номер едно в света. Той притежава най-голямата колекция от български монети. Роден е през 1971 г. в гр. Банско. Още от дете се запалва страстта му към колекционирането на монети, което впоследствие за него се превръща в начин на живот. Емигрира в САЩ преди 21 години със спечелена зелена карта и в търсене ново предизвикателство.
Голям почитател на футбола и е един от спонсорите на „Левски“ (Чикаго). Семеен, с едно дете, което кръщава Кристиян, на любимия си чуждестранен футболист.
Костадин Везьов е създател на първия и все още единствен каталог за македонските парични средства. Везьов е още световен шампион по нумизматика за 2020 г. Негов комплект от български монети от времето на социализма беше избран на първо място сред 23 000 участници от цял свят. Освен това той е автор на един роман и седем каталога. Някои от неговите книги се намират в най-голямата библиотека в света, тази на Конгреса в САЩ, както и в Националната библиотека в София. През миналата 2023 г. Везьов беше избран в класацията „Топ 10 световни постижения на българи по света”.
– Г-н Везьов, разкажете повече за последния ви издаден каталог за македонските парични средства?
– Това е седми каталог, в който съм включил съвременните монети и банкноти на Република Северна Македония, сертифицирани от NGC и PMG.
– Защо решихте да направите този каталог за македонските парични средства?
– Аз съм си българин от Банско – Пиринска Македония. По майчина линия дядо ми Методи Томовски е племенник на Дончо войвода. Те са били трима братя и дядо ми е син на брата на Дончо – Костадин, на когото съм кръстен. Майка ми Йордана е родена в същата къща в село Палат, в която са родени Дончо войвода и братята му. Тя много ми е разказвала за живота на войводата в Малешевската планина, но като дете не обръщах такова внимание на тази роднинска връзка. След като се преместват да живеят от с. Палат в с. Микрево, дядо ми Методи Томовски предава целия архив на Дончо войвода на музея в Благоевград. Архивът е бил ,,зазидан“ в стената на къщата в с. Палат. Друга връзка може да се каже и това, че баща ми и досега слуша само български народни песни от македонския край. По бащина линия съм наследник на Марко Теодорович Везьов, който още през 1792 година помага за издаването на първата новобългарска учебна книга, преди ,,Рибния буквар“ на Петър Берон от 1824.
Разглеждайки конкуренцията и другите монети в регистъра на NGC, видях, че липсват монети за Северна Македония и тя не е включена. От над 27 000 участници и 214 държави, които присъстват там, странно защо нямаше северномакедонски монети. Стана ми интересно и реших да купя такива монети и да се опитам да ги сертифицирам. След това спечелих една ,,битка“ с NGC и те ми сертифицираха въпросните монети, които включих в каталога, но това се случи след дълги спорове и кореспонденция с NGC. С много усилия спечелих една битка с NGC, но оттук нататък не е моя борбата с нумизматичната световна бюрокрация. Ако някой северномакедонец пожелае, може да продължи тази борба с NGC и да им предостави аргументи, благодарение на които да включат и Северна Македония в световните нумизматични регистри на NGC. За банкнотите беше по-лесно, тъй като на пазара се предлагат доста македонски банкноти с високо качество, сертифицирани от PMG и включени в състезателната им програма.
– Как Ви хрумна идеята за корицата на каталога?
– Посещавам вече няколко пъти Света гора, там има много хубави икони на Света Богородица. Оттам ми дойде идеята да сложа една хубава македонска банкнота, на която е изобразена Света Богородица. Добавих и една монета с лика на Александър Македонски.
– За монетата на Александър Македонски няма ли да кажат критиците, че той не е македонец?
– Аз съм се постарал да направя книгата да изглежда добре и да е привлекателна за читателите от нумизматична гледна точка. Ако някой има претенции към монетата на Александър Македонски, това може да идва от споровете на Гърция, България и Македония за неговия произход. Не съм историк или политик, за да взема отношение по тази тема, а по-скоро като съставител и автор на това печатно издание съм се постарал да покажа съвременната идентичност на Северна Македония чрез нейните банкноти и монети. Тук искам да благодаря на издателство „Лени-Ан” от гр. Русе, с което работим заедно дълги години.
„Избрах Чикаго, защото тук се намираше най-голямата българска колония в USA. Чикаго е една малка БЪЛГАРИЯ, около 150-200 хиляди човека. Има две православни български църкви – „Света София“ и „Свети Иван Рилски“. Има около десет български магазина, пет български вестника, около десет български заведения. А и като температура, особено зимата, Чикаго се доближава до родното Банско, но няма планини, само равнина… равно и ветровито”, разказва Везьов и добавя: „А монети събирам от дете. Нумизматиката, или събирането на монети, е едно от най-древните хобита на Земята. Още от древността хората събират златни и сребърни монети и после за поколенията остават съкровищата. Всеки колекционер се опитва да попълни своята колекция с най-добрите и редки монети. Така започнах професионално да се занимавам с колекциониране на български монети преди около 10 години. За да съм сигурен, че монетите ми са истински, станах член на NGC, където ги изпращам за оценка и сертификация. Така лека-полека събрах почти всички български монети (липсват ми 7) и после реших да направя каталог, за да може всеки, който желае, да види богатството на българските ни монети. Това е първият подобен каталог в световната нумизматична литература и е първият български каталог на сертифицирани монети от NGC. В началото монетите за колекцията ми бяха подарявани от моите родители и роднини. Първата ми колекционерска монета е 5 лева от 1972 г. на Паисий Хилендарски, подарена от майка ми. От баща ми имам подарък монета на Васил Левски от 1973 г. Сестра ми в България ми купува някои от по-новите монети и ми ги изпраща тук. Аз също купувам доста монети от аукциони и след това ги изпращам за сертифициране в NGC.
Най-голяма сантиментална стойност за мен има монета, подарък от Андрей Аспарухов, на която е изобразен неговият баща Георги Аспарухов-Гунди. За мен тя е безценна. Благодаря на Андрей и Изабела за жеста им! Също така най-ценни за мен са 2 сантима от 1879 г. и 1887 г. за коронациите на Александър Батенберг и Фердинанд, както и монетите от 1916 г.”, разказва Костадин Везьов.
„Още от малък започнах да събирам монети и ги подреждах по детски в една малка колекция. Нумизматиката (най-старото хоби на света) ме завладя още от тогава! Реших да се занимавам по-професионално и започнах да изпращам монетите си за сертифициране в NGC. Там всяка монета се оценява от специалисти (грейдъри) по една скала от 1 до 70 и се запечатва със сериен номер в едни пластмасови кутийки.
В личната ми колекция има над 1000 български монети (които съм показвал на три изложби в Чикаго) и около 500 американски еднодоларови монети, всички сертифицирани от NGC… Сега се опитвам да събера и всички 50-центови американски монети…
Мечтата ми е да притежавам българските два лева от 1916 година. Това е най-ценната и скъпа българска монета, която, незнайно защо, в състезанието на NGC може само да бъде показвана, но не и да носи точки за класирането! Цялата емисия от 1916 година (50 стотинки, 1 лев и 2 лева) никога не влиза в употреба и затова са толкова скъпи. После са претопени и среброто от тях е използвано за други монети”, завършва разказа си Везьов.