Със 17 гласа „за“ от 17 гласували съветниците на Банско приеха бюджета за 2024 г. в размер на 37 446 197 лв. 18 422 066 лв. са планирани като собствени приходи, от тях 8,7 млн. лв. ще са от данъци, които тази година остават без промяна. В разходната част 5 525 200 лв. ще бъдат похарчени общо за държавните служби.
456 323 лв. са заделени за отбрана и сигурност, 12 672 441 лв. – за образование, 570 033 лв. – за здравеопазване, и 4 112 095 лв. – за социални дейности. 4 418 806 лв. е планирала общината за жилищно строителство и БКС, а спортът и културата ще глътнат 3 098 790 лв., като само разходът за Световната купа по ски е 360 000 лв. 31 205 558 лв. е общата текуща издръжка на общината през 2024 г. Капиталовите разходи за община Банско са в размер на 4 591 239 лв.
В специален раздел са описани приходите и разходите за Добринище, чиято издръжка тази година ще е 1 449 400 лв. Последното се оказа удачно решение, защото, както отбеляза по-късно в хода на дебатите кметът на общината Стойчо Баненски, „и този мандат Добринище май пак ще е тема №1“.
Повече от предложенията за промяна в проектобюджета бяха свързани отново с Добринище, което от години защитава тезата, че всички благини отиват за Банско, а за тях не остава нищо.
При обсъждането на бюджета ОбС се превърна в истинска говорилня заради предложението на една от постоянните комисии 25 000 лв., предложени от Баненски за културни мероприятия в Добринище, да бъдат прехвърлени на читалището и неговият бюджет от 50 000 лв. да стане 75 000 лв.
Част от съветниците от Добринище скочиха гневно, че така Добринище остава без пари за култура. Подкрепи ги и кметът Иван Сакарев, който нарече предложението „неморално”.
Предшественикът му Петър Галчев, който сега е общински съветник от ГЕРБ, обаче застана на противното мнение и пледира, че след като читалището организира целия Културен календар в Добринище, нормално е то да разполага и с всички пари, които в минали години били двойно по-малко в това перо.
Накрая оказалата се доста проблемна точка за „културните прояви“ на Добринище все пак бе приета с мнозинство и допълнителните 25 000 лв. отидоха за читалището.
Разискванията за Добринище и дали градчето е ощетено продължиха и се наложи Баненски да обясни какво точно се планира за града през тази година – с конкретни обекти и суми.
„В приходната част от Добринище се очакват 602 000 лв., докато планираните разходи са в размер на 2 177 515 лв., като прибавим дофинансиране на читалището и спортните клубове с още 370 000 лв., сметката показва, че от общо над 2,5 млн. лв. за Добринище 1,9 млн. лв. се осигуряват от жителите на Банско”, направи той бързо изчисление. После изчете по разбивка за кой проект колко пари ще отидат. Никой от съветниците в залата не посмя да оспори разчета.
Всъщност, че кметът на община Банско Стойчо Баненски ще работи в пълен синхрон с ОбС и може да разчита на подкрепа за всяко свое действие този мандат, стана ясно още в „горещата“ точка 4 от дневния ред на сесията, която предшестваше приемането на бюджета. Тя бе свързана с предложение за промяна на общата численост и структура на община Банско. В нея основните отдели запазват структурата и числеността си, създава се нова дирекция „Икономическо развитие“ и нова длъжност „Специалист здравеопазване”, а неадминистративните обслужващи дейности като работници по чистота, социални дейности и ангажираните в обслужването на банята в Добринище ще минат към общински предприятия. Структурата, включваща обща численост от 131 служители, от които 120 в Банско и 11 в Добринище, ще влезе в сила на 1 юни.
Предварително по нея се бе акумулирало голямо обществено напрежение, след като жителите на Добринище обявиха притесненията си, че с новата структура Банско ще им заграби банята и много скоро или ще я продаде, или ще я даде на концесионер да я съсипе.
„Искаме управлението на банята да си остане в кметство Добринище“ – под този слоган цяла седмица добринищенци правиха общоселски събрания, организираха хартиени и електронни подписки и рисуваха мрачни прогнози по сайтовете за черното бъдеще, което очаква банята им.
Изразител на мнението им бе кметът на Добринище Иван Сакарев, който донесе на сесията подписка на 1928 човека и електронна подкрепа от други 246 души, гласували против структурата на банята да бъде отделена от кметство Добринище.
„Да, финансовото положение на банята е лошо, затова предложих отсрочка от 1 г., за да покажа, че банята може да излезе на печалба“, обяви пред съветниците Сакарев.
Предшественикът му Галчев обаче не само не подкрепи искането на жителите на Добринище, а напротив, призова колегите си в ОбС да дадат шанс на Ст. Баненски, за да видят до какви резултати ще доведе идеята му банята да стане част от общинско предприятие под контрола на Банско.
В хода на последвалите дискусии съветници се опитаха да защитят тезата банята да остане под контрола на Добринище, но не успяха.
Общинският кмет взе микрофона и отряза искането на жителите на Добринище с думите: „Чух, че кметът на Добринище Сакарев иска отсрочка от 1 г. доверие, за да направи банята печеливша. Какво доверие искате, г-н Сакарев, политическо или приятелско? Вие сте мажоритарно избран кмет като мен и ролята ни е не да градим червени линии, а да обединяваме хората и да работим за благоденствието им. А дали може банята да излезе на печалба, е въпрос на цифри. Приходите й за миналата година са 139 000 лв., а предвидените разходи за тази година са 241 000 лв. Планирали сме и 80 000 лв. за ремонти. Тоест, разликата е 181 000 лв. Това означава, че трябва да намерите тези 181 000 лв., за да я изкарате на 0. И това при положение че най-голямото ви приходно перо е 120 000 лв. от данък превозни средства. През тези 10 дни, в които и аз апелирах за доверие, ние проучихме как функционират баните в страната, изхарчихме доста ресурс да разберем дали това е правилната формула”.
А председателят на ОбС Димитър Русков спря по-нататъшните разисквания и с 16 гласа „за“ и 1 глас „против“ – на съветничката от ПП-ДБ Елена Караджова, новата структура на общината бе приета заедно с преминаване на добринищката баня под прякото управление на общината.
Така за жителите на Добринище остана въпросът какво ще коментират на обявената за 21 февруари среща с Баненски на тяхна територия, след като съдбата на банята им вече бе решена въпреки протестите им.
ВАНЯ СИМЕОНОВА