„Синя зона” в Банско през следващата година ще е по-скъпа, решиха вчера съветниците в местния ОбС. От 1 лв. с ДДС до момента 1 час паркиране става 1,20 лв. с ДДС, а денонощие паркиране от 8 лв. скача на 10 лв.
От 60 на 72 лв. поскъпва паркиране за 10 денонощия, а личният абонамент за едно паркомясто за хора с постоянен адрес на територията на община Банско вече ще е 120 лв. за една година при досегашни 100 лв. За същото гостите на общината дори и ако имат тук собственост, ще плащат 300 лв.
Поскъпва и „скобата“ – за свалянето й банскалии плащаха до момента 20 лв., догодина става 30 лв.
Освен това общината планира да разшири „синя зона”, след като купи 2 броя машини „Паркомат“, които ще намалят човешкия фактор и ще повишат ефективността на контрола. Заради това и поради
увеличаването на броя на туристите в град Банско през последните години зоната за почасово
платено паркиране догодина ще се разшири и върху ул. „Кончето“ от кръстовището с ул. „Найден Геров” до кръстовището с ул. „Полежан”, както и с ул. „Васил Кънчев“ от У-образното кръстовище с ул. „Лазар Томов“ до Т-образното кръстовище с ул. „Марушка Буйнова”. Таксите за битови отпадъци за бизнеса поскъпват средно с 20%.
Промени има и в цените на доста от услугите, предлагани от община Банско. Ползването на футболния стадион в гр. Добринище за тренировки или футболна среща от спортни клубове и оганизации, неосъществяващи дейност на територията на Община Банско, ще струва 150 лв. (без ДДС) за тренировка до 90 мин. и 300 лв. за футболна среща до 90 мин. Ползването на Тържествена зала в читалището за 1 час ще е 50 или 70 лв., в зависимост от това дали към него ще има екстрата „отопление“, големият салон в сградата ще струва съответно 90 лв. или 120 лв., а за фоайето на читалището едночасовата такса ще е 50 лв. Отделно за мултимедия и озвучаване в залите тарифата твърдо е по 10 лв. на час.
Съветниците не посегнаха само на таксата за детската кухня, която бе планирана от 1,27 лв. да стане 2,30 лв. Спасено бе и билетчето за обществената баня в гр. Добринище въпреки страстната пледоария на местния кмет Петър Галчев, според когото банята не работила както трябва в годините на пандемията от Ковид, освен това редовно се правели ремонти, а и другите минерални бани в района били много по-скъпи от тази в неговото градче, където сега басейнът е 2 лв. за възрастен и по 1 лв. за ученици и пенсионери, наемане на вана струва 10 лв., а чаршафите и съхранението на ценности са по левче. Кметът искаше басейнът да скочи на 3 лв., ваната да е 15 лв., а последните 2 услуги да поскъпнат с 50% до 1,50 лв.
Галчев обаче срещна яростната съпротива на съветника от Добринище Иван Сакарев, който открито го атакува с въпроса защо когато е проверявал колко струват минералните бани по другите места, не е проверил дали и там водата непрекъснато спира, или е студена, както в Добринище.
„Според кмета не било редно туристите да се къпят евтино в банята му, без да си дава сметка, че основната част от посетителите са хората от Добринище и Банско. Банята винаги е имала социални функции и на нея пише „Балнеолечебница“, не „СПА процедури“, възмути се Сакарев, след което „захапа“ Галчев за социалистическия интериор на сградата, лекия освежителен ремонт, който е направен, и въведения строг пропускателен режим, целящ обаче не да улесни клиентите, а „да ограничи недобросъвестни практики на работещи там“. Управникът влезе в оправдателен режим, разговорът се измести с посока трябва ли специално на него да се праща покана да присъства на работата на комисиите, когато там е заложена точка, касаеща Добринище, и накрая се стигна до тропване по масата от страна на банскалии, че Добринище е част от община Банско и той трябва да се съобразява с общината, а не общината с него.
Най-много заседателно време – близо час и половина, обаче глътна предложение за частично изменение на Общия устройствен план за 160 дка в местността Лаговете, до хижа „Гоце Делчев“, които от „зона за спорт“ да станат урбанизирана територия. Това е същата точка, която бе вкарана в ОбС – Банско и преди година и половина, и тогава бе отложена с идея първо да се направи обществено обсъждане, за да кажат жителите на Добринище дали искат там да бъдат издигнати огромни хотели, или да останат за спортуване.
Притеснението на част от съветниците е, че ако се появи един инвеститор, който да изкупи целия терен и го застрои с хотели, туристите ще ходят направо в ски зоната, където ще карат ски, ще нощуват и ще се хранят, в резултат на което целият туристически бизнес в Добринище ще умре и никой няма да отсяда в местните къщи за гости и ресторантчета, нито ще пазарува в магазините им.
Съветникът Костадин Дурчов предложи за пореден път точката да отпадне, за да се огледат всички проекти на инвеститора на ски зона Добринище, които засягат и тази част на местността, но предложението не бе прието.
Общинската администрация защити предложението с наложени ограничения в размерите на бъдещите сгради върху 160-те дка и го обоснова с това, че част от тези земи са частни и хората имат желание да си построят вили, а понеже това вече било допуснато за други терени в областта, промяната на ОУП била единственото справедливо решение към всички жители в общината.
В крайна сметка „горещата“ точка бе приета с 10 гласа „за“, 2 „против”, 3-ма „въздържали се” и 1 негласувал.
ВАНЯ СИМЕОНОВА