Бараковци на бунт срещу фабрика за пелети на благоевградчанин, получила „Да“ от РИОСВ – Благоевград

Фабрика за пелети на 309,5 м от крайната къща на кочериновското с. Бараково и на 128 метра от съседен парцел, отреден за жилищно строителство, прави благоевградчанинът Александър Георгиев Бачев. Въпреки близостта на инсталацията до жилищните сгради РИОСВ – Благоевград вече е издала разрешително с екологична експертиза, според която пелетната инсталация няма да пречи на бараковци нито със замърсяване, нито с шум, каквито са най-честите оплаквания на хората, чиито домове са съседни на подобен род производство.
Фабриката за пелети ще е в стопанския двор на Бараково, който е с площ 4,338 дка и в него собственикът на фирма „Дръм“ ЕООД Ал. Бачев вече има цех за производство на дървени марки и дърводелски изделия. Идеята на 42-годишния предприемач е да издигне до цеха ново производствено хале, в което да монтира инсталация за производство на пелети с капацитет 1 тон на час. Стандартна инсталация включва барабанна сушилня, чуква мелница, котел, силоз за сух материал, преса, елеватор, охладител и т.н. Производството на пелети в Бараково ще започва от нулата – от подготовката на суровината, остатъчна от цеха на бизнесмена, и ще приключва с пакетиране на готовите пелети.
За да получи заветното разрешително от екоинспекцията, Бачев е обещал да изгради халето от термоустойчиви и звукоизолиращи панели без прозорци, всичките машини, нужни за производството, да бъдат затворени и с прахоуловители, раздробеният материал за пелети да се съхранява отново в затворени силози, а целият имот да бъде ограден с дървесна растителност, като между него и отредената за строителство зона ще има и плътна ограда с височина 2,20 м.
Засега делата на бизнесмена вървят гладко, но вече са налице индикации те да бъдат спънати преди самото издаването на строителната линия за фабриката. Точно на тази финална права преди няколко години бараковци скочиха срещу аналогичното инвестиционно намерение от страна на бившия кандидат-депутат Стоян Стоянов, който искаше да произвежда пелети на собствен терен в Бараково, намиращ се на 42 метра от къщите. При него също РИОСВ прескочи процедурата по оценка на въздействието на околната среда и това стана поводът селяните да бъдат вдигнати на бунт от Методи Панайотов, който преди 2 г. откри в бившата Книжно-мукавена фабрика музей на основателя на фабриката Иван Балабанов. С мотива, че шумът и праховото замърсяване на въздуха са най-рисковите фактори за здравето на хората и за природата, преди 5-6 г. Панайотов заведе епична съдебна битка срещу фабриката за пелети на Стоянов и в момента строителството й е напълно замразено.
Проучване на „Струма“ установи, че същата протестна вълна се готви да залее и новия инвеститор Ал. Бачев. Този път инициатор не е Панайотов, а хора от крайните къщи на селото. Според техните замервания домовете им се намират не на 309 метра от бъдещата фабрика, които били мерени по пътя, а на 20-30 метра по въздушна линия. В една от тези къщи наскоро се родило бебе и пеленачето вече е усетило „екстрата“ от близостта на родния му дом до стопанския двор на Бараково по шума и замърсения въздух. Причината е, че още миналото лято бизнесменът Ал. Бачев купил от Румъния машините за бъдещото си пелетопроизводство и веднага монтирал дробирката на открито, близо до реката. Оттогава, въпреки че още дори не е направил първата копка на бъдещия цех, машината работи нонстоп – на открито, без всякакви мерки за шумо- и прахоизолация. Бачев вече си е направил дори договорка с хотели от Самоков да им кара остатъчните дървени трици от производството за отопление, за да може и от тях да печели.
С вчерашна дата повече от 100 бараковци бяха направили подписка срещу бъдещата фабрика за пелети на Александър Бачев, която се гласят да разпратят по различните институции, включително и екоминистерството. Вече са си наели и адвокат, който подготвя документи за новата съдебна сага на бараковци срещу фабрика за пелети в селцето им.

БОРЯНА ЦОНЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *