Тръбният кладенец и площадката за спускане на лодки в река Струма от рафтинг базата при Симитли са незаконни, огласи официално резултатите от проверките си Басейнова дирекция „Западнобеломорски район”.
Дирекцията е проверила на 28.04.2023 г. рафтинг къмпинга в местността Лъжови ливади, землището на с. Полето, общ. Симитли, и рафтинг базата в Кресненско дефиле, водеща се в землището на с. Крупник.
„Установено е, че е изградено водовземно съоръжение тръбен кладенец и площадка за спускане на лодки в р. Струма без необходимите за това разрешителни по реда на Закона за водите. Предприети са необходимите действия съгласно разпоредбите на цитирания закон“, се казва в официалния протокол от проверката.
„На 29.04.2023 г. са извършени проверки и на обект – двуетажна сграда, намираща се в Кресненско дефиле, м. Ханчето, землището на с. Крупник. Не е установено извършването на дейност. Дадено е предписание да се представи в БДЗБР копие на договор за наем, сключен между ЕТ „Соли-Ивайло Солтарийски“ и дружеството наемател.
Във връзка с извършените проверки са изготвени писма до други институции и след предоставяне на изисканата информация ще бъдат предприети действия по реда на Закона за водите“, пише във втората част от протокола на дирекцията.
Информацията, че рафтинг базата е напълно незаконна, не е изненада, изненада е обаче, че Басейнова дирекция не се е самосезирала за проверката, а е изчакала писмен сигнал, пристигнал тук на 28 април от Национална асоциация „Българско Черноморие“. Сигналът се позовавал на информации в медиите, включително и вестник „Струма“, за изграден рафтинг комплекс в защитени зони по „Натура 2000”.
Припомняме, че скандалът с туристическата рафтинг база гръмна в края на април, когато от община Симитли съобщиха, че за нея няма издадени никакви разрешителни, имало такова само от скандалния бивш директор на „ДГС Симитли” Борислав Кутузов, въпреки че Горското няма право да издава разрешителни за строеж.
Селището е бизнес проект на „Българска федерация по рафтинг“ и включва 15 сгради, в които се развива туристическа дейност, без тя да отговаря на изискванията за местата за настаняване и хранене. В центъра няма касови апарати, парите за удоволствието човек да се спусне с лодка по Струма срещу 60 лв. се вземат на ръка. Няма санитарни разрешителни, не е ясно и откъде е прокарано електричеството и плаща ли за него рафтинг базата.
ВАНЯ СИМЕОНОВА