Басейнова дирекция: Собствениците на кладенци не плащат нито за регистрация, нито за ползвана вода, целта е да се установи действителният им брой, за да се гарантира точното разпределение на ресурса

С изменения и допълнения на Закона за водите кладенците и сондажите. за задоволяване на собствени потребности на гражданите, разположени в границите на населените места, трябва да се регистрират в съответната Басейнова дирекция. Срокът за регистрацията е до 28 ноември 2022 г. За самата кампания, процедурата, защо и с какво е важна регистрацията разговаряме с ръководния екип на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.

– Каква е целта на настоящата кампания?

– Първо кампанията изпълнява буквата на закона, конкретно изискванията в чл. 118г, ал. 3 от Закона за водите. Той урежда собствеността и управлението на водите на територията на Република България като общонационален неделим природен ресурс и собствеността на водностопанските системи и съоръжения. Законът изисква гражданите, собственици на водовземни съоръжения за подземни води – кладенци, сондажи, герани и др., които са разположени в собствения им имот, да ги регистрират. Срокът беше удължен до 28 ноември 2022 г. за регистриране на стари кладенци, за които това изискване не е изпълнено при изграждането им. Регистрацията става в Басейновата дирекция, която отговоря за управление на водите в съответния район, и на чиято територия се намира имотът.

Целта на регистрацията е защита интересите на гражданите при предоставяне права за черпене на вода за стопански цели в района на съответното населено място и ограничаване опасността от пресъхване на кладенците. Информацията за действителния брой кладенци ще гарантира точното разпределение на ресурса и разбира се, вода в кладенците за собствени нужди.

По отношение на таксите: не се заплаща такса за регистрация на водовземни съоръжения за собствени потребности, безплатно е и ползването на вода до 10 куб.м. на денонощие от регистрираните кладенци в населените места.

Подчертаваме, че стойността на регистрацията е в осигуряването на достатъчно данни, които да гарантират качественото управление на водите, като знаем, че подземните води са сравнително малък и изчерпаем ресурс.

– Какво включва самата процедура по безплатната регистрацията на кладенците и сондажите?

– Подава се заявление за вписване в регистъра. Образецът може да бъде изтеглен от страницата на БДЗБР, също може да бъде намерен при кметовете на населените места. В заявлението се вписват трите имена на собственика; данни за поземления имот – идентификатор, адрес, трайното му предназначение и начинът на трайно ползване; дълбочината на кладенеца/сондажа, начинът на черпене на водата, целта, за която се използва водата.

Заявлението трябва да се подаде в срок до 28 ноември. Собствениците ще получат писмен отговор с конкретно удостоверение за регистрация на кладенеца. Създадена е организация в Басейнова дирекция – Благоевград за обработка на постъпилите заявления и комуникация, така че гражданите да получат качествена и бърза услуга. Имаме опит от първата кампания през 2007 г., когато в БДЗБР са подадени над 35 хил. заявления, следващата 2020 година – 2625 заявления. Заедно с данните от настоящия, последен етап от кампанията, очакваме да получим обективна картина на кладенците за собствени нужди в териториалния ни обхват. Очакваме и при изграждане на нови кладенци гражданите първо да уведомяват басейновата дирекция за намерението си, за да получат указания за възможностите или рисковете от изграждането на кладенец и впоследствие – след изграждането му, да го регистрират.

– Тоест идеята е един вид кладенците и сондите да станат легитимни.

– Точно така. Целта е Басейнова дирекция да знае колко точно на брой водовземни съоръжения има в нейния район, за да може да се гарантира ползването на водния ресурс.

– Това, което притеснява най-много хората, е, че в разпространените от Басейнова дирекция съобщения се посочва, че регистрацията е за безвъзмездно ползване на до 10 куб.м вода на денонощие. Как ще бъде измерено и регламентирано това количество?

– Реално погледнато, 10 куб.м на денонощие са действително много и не могат да бъдат оползотворени от едно домакинство в рамките на собствения му имот. Ние сме наясно, че потребностите за поливане са предимно от месец май до месец септември и през останалите месеци кладенците не се ползват. Или ако се сметнат 10 кубика по 365 дни, то излиза, че хората действително не могат да изразходват тези количества. В този смисъл посочените 10 кубика вода са един вид условност, защото със сигурност не могат да бъде достигнати, нито пък надвишени. А и в повечето населени места основното водоснабдяване е от ВиК мрежата.

– Ще опровергаете ли опасенията на хората, че ще слагате водомери на кладенците и сондите?

– Категорично опровергаваме това. Спазваме законовите изисквания, а такива за поставяне на водомери на кладенци за собствени нужди няма. Това, което е важно да знаем, е броят на кладенците, за да гарантираме водните ресурси. Именно за да се гарантират и използват ефективно подземните води, е важно да има само по едно съоръжение в един имот.

– Казахте, че регистрацията е безплатна и ползването на водата е безвъзмездно. В бъдеще време предвиждате ли такси или хората да заплащат за използването на подземните води?

– Не, не предвиждаме. Пак ще кажем, целта е ние да знаем броя на кладенците и сондажите, за да може да управляваме този воден ресурс.

– Какво ще се случи, ако собственици на кладенци и сондажи не ги регистрират в посочения срок до 28 ноември?

– Собствениците на нерегистрирани водовземни съоръжения подлежат на предвидена в Закона за водите административнонаказателна отговорност.

– Какво бихте посъветвали собствениците на кладенци и сондажи за собствено ползване?

Препоръчваме на собствениците на кладенци и сонди да се отнасят отговорно към водата както към количеството – да не се разхищава, така и към качеството – да не се замърсява. Всички сме свидетели, че има райони с трайни засушавания, населени места на воден режим… В този смисъл искаме отново да подчертаем, че идеята на регистрирането е да можем да управляваме водния ресурс с грижата на добър стопанин.

Станислава Далева

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *