Безпрецедентен подготвителен лагер по таекуон-до проведоха „Чо Елит“ (Рз) и „Феникс“ (Сф) в Банско. Домакините от Разлог организират проявата за 15-а година, ала за първи път в нея се включи клуб от редиците на българската федерация ITF, какъвто стил практикуват столичани. Олимпийската версия на корейския спорт – WTF, бе приложена в спаринга при подрастващите, а големите играха според каноните на ITF. Поради големия брой участници лагерът се състоя в курортния център, а не в залата на „Чо Елит“, както бе в предишните 14 издания. Гостите от София предвождаше старши треньорът Мирослав Трифонов (VI дан по ITF), а начело на таекуондистите от Пиринско бе Асения Пулина (III дан по WTF).
Повече от 80 деца се включиха в надпреварата, като обмениха ценен опит в състезанието, което включваше лицеви опори, чупене на дъски, спаринг, най-бърз ритник за определено време и блейзпод (светлинна система, определяща бързина на реакция на участниците чрез бягане). По идея на президента на „Чо Елит“ Славчо Рачев (VI дан по WTF), който живее в САЩ, но не спира да копнее за родния край и по лични причини не успя да се прибере за събитието, 15-ият лагер бе в чест на българския поет Никола Вапцаров, който е роден в Банско.
Дружбата между двата клуба, представящи стиловете по таекуон-до на Северна Корея (ITF) и Южна Корея (WTF), е в унисон и с мечтата на генерал Чой Хонг Хи за обединение на Корея. Преди старта на съревнованията присъстващите бяха запознати с биографията на Н. Вапцаров от 15-годишната Деница Джумайлиева, носител на черен пояс и състезател на „Чо Елит“. Веднага след нея съекипникът й Михаил Гальов (9 г.) вдигна залата на крака с рецитал на стихосбирката на Вапцаров „Моторни песни“. Последва зрелищна демонстрация на двата клуба, която покачи адреналина на състезателите. В една от най-тежките дисциплини (лицеви опори до отказ) впечатли Али Говедаров (12 г.) от Белица, който триумфира, след като съдиите му отброиха 130 успешни опита. Елена Славкова (8 г.) от „Чо Елит“ спечели на блейзпода с респектиращите 52 удара за 20 секунди, изпреварвайки десетки по-големи съперници от двата тима.
Най-вълнуващ за домакините бе спарингът по изискванията на ITF, където ударите в главата са позволени. На доджанга състезателите на „Чо Елит“ срещнаха изявени опоненти от „Феникс“ с медали от европейски шампионати. Въпреки разликата в правилата, мачовете бяха оспорвани, а реферите излъчиха равен брой победители от двата клуба. Призьорите получиха медали и дипломи, а шапки с лика на Н. Вапцаров взеха всички участници в проявата.
ИВАН ДЕЛЧЕВ