Белите вина и розета от серията RUSALIi на „Рупел” – бижутата на избата

Собствениците на винарска изба „Рупел”, с Долно Спанчево, община Петрич, Павел и Анита Граматикови посрещнаха десетки приятели, партньори и гости на уникалния празник на лозаря и виното Трифон Зарезан, който се провежда традиционно за 11-та поредна година, като идеята е да се предава  от поколение на поколение с вечните истини за виното, хляба и приятелството. Празникът бе част от второто мероприятие Дни на отворените врати на винарните в района на Мелник, Сандански и Петрич. На лозовия масив бе отслужена света литургия за здраве и плодородие в присъствието на гости на фамилия Граматикови, жители на селото, почитатели на вината на изба „Рупел” от цяла България, както и от Македония и Гърция. Момичета и момчета в народни носии посрещнаха и самия Трифон Зарезан, който пожела на всички много здраве и пълни бъчви. По стара българска традиция на лозята бе извършено символично зарязване, като началото постави стопанинът Павел, след него зарязаха и тримата му синове. В зарязването участваха само мъже. На всички присъстващи бе окичен лавров венец. Лично Павел и Анита посрещаха своите гости с добре дошли и наздравици.

Собственикът на изба „Рупел” П. Граматиков бе любезен и отговори на въпроси на в-к „Струма”

-Г-н Граматиков, как се роди идеята за провеждане на мероприятието Дни на отворените врати в този регион?

-Дни на отворените врати е едно начинание, в което за втора година се включват избите от долината на Струма. Това са РУПЕЛ, ОРБЕЛИЯ, ОРБЕЛУС, ВИЛА МЕЛНИК, ЗЛАТЕН РОЖЕН, ЗОРНИЦА, ЛИБЕРА и СИНТИКА. В основата на провеждане на този празник е винарска изба „Вила Мелник” в лицето на Милица Зикатанова, която бе инициатор и за създаване на винените маршрути в региона. Идеята е да обединим усилията си за привличане на повече посетители и наши почитатели да се докоснат до земята, върху която отглеждаме грозде, и да се запознаят с пътя на винопроизводството.

-Върху тази плодородна земя в с. Долно Спанчево сте засадили нови лозя с български сортове. Какво ви дава стимул, за да продължите да възраждатe българските сортове?

-Нашата земя е една природна даденост, която обуславя отглеждането на великолепно грозде, и затова се насочих към възраждане на българските сортове и не само. Оказа се че нашата земя е благодатна и за отглеждане на чужди сортове. Това стана с помощта на екип от опитни агрономи и технолози и авторитетни учени от Института по лозарство и винарство. Поколения лозари от този край са отглеждали българските сортове. Но съвременните проучвания показват, че почвите в този край, обилното слънчево греене и обветрянето от беломорския вятър, нахлуващ през Рупелския пролом, от който се ражда и името на нашата изба, са отлична предпоставка да се ражда много и добро грозде, както и да се правят вкусни вина. Това място, заобиколено от планините Беласица, Огражден, Малешевска планина и Пирин, е наистина повече от подходящо да се насади лозе, а изборът ни на местни и европейски сортове грозде надмина очакванията ни. Сред засадените сортове са „Мелник 55”, „Санджовезе”, „Небиоло”, „Марселан”, „Рубин”, „Сандански мискет”, „Верментино”, „Вионие” и др.

-Започвате нова серия вина „RUSALIi”, как избрахте името?

-Серията „RUSALIi” създадохме за нашите бели вина и розета – бижутата на избата. А името избрахме от русалийските игри, които се танцуват всяка година тук, на нашето лозе, като ритуал, за да имаме плодородие, здраве и благодат. Танцът винаги се съпровожда от характерните за нашия край тъпан и зурна, както и меч като атрибут на танцьорите. По този начин в нашите вина присъства и фолклорен елемент от района.

-Къде реализирате вината на изба „Рупел”

-На пазара вече имаме три серии с марките „Gramatik – висок ценови клас за червени барикови вина, „Spancha – среден ценови клас за червени свежи вина, и „RUSALIi” –за бели вина и розета. През 2016 и 2017 година реализирахме вина и в България, и в Швейцария, САЩ  и Чехия. Мечтаем да реализираме повече износ, но ще продължим и с продажбите на място, като целта е  да задоволяваме нуждите на всички, които харесват нашите вина.

-Каква е формулата за успеха?

-Нямаме точно определена формула за успех. Постигаме идеите си стъпка по стъпка. През всичките тези години успяхме да отгледаме много добри лозя, с качествена продукция, както и да отворим изба за производство на виното. Създаването, грижите, постоянството, любовта към земята са ключът към успеха във винопроизводството. Високото качество на вината ни е вследствие на индивидуалния контрол на лозаро-винарските процеси, както и достигната пълна зрялост на гроздето поради благоприятните климатични особености на региона, ръчно набраното и селектирано грозде.  Не на последно място са чистите сортове и чистото производство. Това са принципите ми и те са определящи в поведението и развитието на бизнеса ми. Всеки, който се докосне до чашите с вино, забравя за умората и еликсирът ни кара да се усмихваме.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *