Бенямин Нетаняху номинира Доналд Тръмп за Нобелова награда за мир

огато премиерът Бенямин Нетаняху пристигна в Белия дом в понеделник за вечеря, той дойде с това, което се превърна в най-добрия подарък за президента Доналд Тръмп: писмо, с което го номинира за Нобелова награда за мир, пише Си Ен Ен (CNN) .

Наградата се превърна в най-голямата фиксация на Тръмп, която той казва, че е напълно заслужена за усилията му за прекратяване на конфликтите по целия свят, включително войната между Израел и Хамас в Газа.

Трайното разрешаване на този 21-месечен конфликт ще зависи отчасти от готовността на Нетаняху да приеме сделка, която спира напълно боевете – нещо, за което Тръмп планираше да настоява по време на вечерята в понеделник в Синята стая на Белия дом.

Преди да бъде сервирана вечерята обаче, Нетаняху бързо демонстрира миротворческите способности на Тръмп, дори когато преговарящите все още финализираха подробностите за споразумение за прекратяване на огъня.

„Той кове мир, докато говорим, в една страна, в един регион след друг“, каза Нетаняху, докато се протягаше през масата, за да представи на Тръмп документа си. „И така, г-н Президент, искам да Ви представя писмото, което изпратих до Нобеловия комитет; то Ви номинира за Наградата за мир, която е напълно заслужена и Вие трябва да я получите“.

„Благодаря Ви много. Не знаех това. Уау. Идвайки от Вас, това е много значимо. Благодаря Ви много, Биби“,отговори Тръмп, сякаш трогнат.

За Тръмп споразумението, слагащо край на войната в Газа, би било още една точка както в усилията му да спечели Нобелова награда, така и в дългосрочния му и изключително труден стремеж да затвърди мира в Близкия изток като част от неговото наследство. „Спирам войните. Спирам войните. И мразя да виждам как хора биват убивани“, каза Тръмп в понеделник, докато вечерята започваше.

Той очевидно вижда Нетаняху като ключов съюзник в постигането на тази цел, въпреки че президентът от време на време напада израелския лидер, когато  изглеждаше, че той се превръща в пречка. Сега Тръмп се нуждае както от Хамас, така и от Нетаняху да се споразумеят за условията, които всеки от тях преди това е отхвърлил, а именно формулировката за това дали прекратяването на огъня ще сложи край на войната напълно.

Дори докато привлича Нетаняху към себе си – кани го на вечеря, присъединява се към войната на Израел срещу Иран и призовава за отмяна на процеса срещу Нетаняху за корупция – той също така оказва натиск върху премиера да направи нещо за него: да сложи край на войната в Газа.

„Прекарахме си страхотно, бих казал, че беше много работа, но наскоро постигнахме страхотен резултат“,

каза Тръмп, очевидно визирайки бомбардировките в Иран, насочени към ядрените обекти на страната. „И ще имаме много страхотни резултати“.

След месеци на спиране на напредъка, изглежда има нов импулс към сделка. Тръмп просто трябва да гарантира, евентуално като окаже допълнителен натиск върху Нетаняху по време на посещението му в Белия дом, че тя няма да се разпадне.

„Президентът може да окаже натиск върху премиера, но може и да даде примамки, моркови, ако щете“, каза Майкъл Орен, бившият израелски посланик в Съединените щати. „Едно от тях би било запазването на военна опция на масата за преговори с Иран, ако Иран се опита да възстанови някои от тези разрушени или заличени ядрени съоръжения – много трудно решение, предвид силата на американската опозиция, на обществеността, срещу по-нататъшното американско военно участие в Иран“.

Преговарящи от Израел и Хамас бяха в Катар, за да уточнят подробности за 60-дневно примирие, което ще включва поетапно освобождаване на заложници и ще позволи на нова помощ да потече в обсадения анклав. В понеделник Белият дом заяви, че външният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф планира да се присъедини към преговорите по-късно тази седмица, което е индикация, че все още се постига напредък в разговорите.

Катар представи последното предложение в началото на миналата седмица и то беше бързо прието от Израел. Планът се опита да отговори на едно от ключовите искания на Хамас, че всяко споразумение за прекратяване на огъня ще доведе до всеобхватен край на войната. В петък Хамас заяви, че е отговорил положително на предложението, но че е поискал и корекции. Въпреки че заяви, че тези промени са „неприемливи“, Израел също така обяви, че ще изпрати екип, който да участва в преговори за непосредствено сътрудничество, един от последните етапи от процеса преди окончателното споразумение.

„Те искат да се срещнат и искат да имат това прекратяване на огъня“, каза Тръмп за текущите преговори.

В миналото споразуменията за прекратяване на огъня изглеждаха близки, само за да се изпарят поради неразрешими разногласия. Но променящата се динамика в региона, предизвикана от 12-дневната война между Израел и Иран, сякаш генерира по-голям оптимизъм, че сделката може да е наблизо.

„Премиерът идва на тази среща сега, много подсилен от военната победа на Израел над Иран. Президентът идва на тази среща, много подсилен от победата на Америка над Иран“, каза Орен. „И двамата лидери могат да покажат известна гъвкавост. Очевидно президентът иска тази сделка“.

Ако бъде постигнато споразумение, Тръмп изглежда готов да си припише заслугите, с помощта на Нетаняху. Премиерът заяви, докато напускаше Израел, за да дойде във Вашингтон, че срещата му с Тръмп „със сигурност може да помогне за постигането на тези резултати“ и беше ясно, че Тръмп се надява срещата да доведе до напредък.

„Мисля, че има голям шанс да постигнем сделка с Хамас през седмицата, през следващата седмица, относно доста от заложниците“, каза Тръмп пред репортери в Ню Джърси в неделя, докато се готвеше да се върне във Вашингтон.

Според Тръмп, прекратяването на войната в Газа може да бъде критична стъпка към по-големите му цели за региона,

включително най-голямата награда: нормализиране на отношенията между Саудитска Арабия и Израел като част от споразуменията „Абрахам“, които той посредничи по време на първия си мандат. Присъединяването на Рияд към споразуменията може да накара и други арабски или мюсюлмански страни да се включат.

Саудитските лидери, включително влиятелният престолонаследник Мохамед бин Салман, заявиха, че нормализацията не може да се случи, докато войната в Газа продължава, което прави споразумението за прекратяване на огъня критично важно за по-широките амбиции на Тръмп.

В понеделник Нетаняху заяви, че вярва, че е възможен по-широк регионален мир. „Мисля, че можем да постигнем мир между нас и целия Близък изток с ръководството на президента Тръмп и като работим заедно, мисля, че можем да установим много, много широк мир, който ще включва всички наши съседи“, каза той.

Също така от решаващо значение за по-широките цели на Тръмп е дискусия за това какво ще се случи в Газа след края на войната.

Израел настоява, че Хамас не може да управлява анклава. Остава неясно каква роля би играла Палестинската власт; тя би могла да бъде от решаващо значение за осигуряване на подкрепа от страните от Персийския залив за подпомагане на възстановяването на Газа.

Един рядко обсъждан вариант е предложението на Тръмп – повдигнато за първи път по време на посещението на Нетаняху в Белия дом през февруари – да се завземе контролът над ивицата, да се премахнат палестинските ѝ жители и да се развие районът като „Ривиера на Близкия изток“. Планът предизвика вълнение, когато Тръмп за първи път повдигна идеята заедно с Нетаняху по време на пресконференция в Източната зала. Но тя до голяма степен беше оставена настрана, поне в публичните дискусии за плановете на президента за Близкия изток.

На въпрос в понеделник дали планът му за преместване все още е на дневен ред, Тръмп отговори, че това е въпрос, на който Нетаняху би могъл да отговори по-добре. „Мисля, че президентът Тръмп имаше брилянтна визия. Нарича се свободен избор“, каза израелският премиер. „Знаете ли, ако хората искат да останат, могат да останат, но ако искат да си тръгнат, трябва да могат да си тръгнат. Това не трябва да е затвор“.

Вести. бг



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *