Шефът на Адвокатския съвет в града под Хисарлъка Емил Велинов: Може да го приемем, а може и да не го приемем при нас…
Бившият главен прокурор Иван Гешев е подал заявление за вписване като адвокат в Кюстендил. За това се разбра от протокол на Адвокатския съвет, споделен в социалните мрежи, което предизвика брожения в гилдията. Срещу приема на Иван Гешев се обяви сдружение „Обединени свободни адвокати” (ОСА) в позицията, подписана от председателя му адвокат Емил А. Георгиев. Становището е изпратено до Aдвoĸaтcĸaта ĸoлeгия в Kюcтeндил и Bисшия адвокатски съвет.
Вчера репортер на „Струма“ потърси за коментар председателя на Адвокатски съвет – Кюстендил Емил Велинов, който потвърди за намерението на бившия главен прокурор. „Може да го приемем, но може и да не го приемем“, заяви уклончиво адвокат Велинов.
Процедурата за вписването е ясно разписана в Закона за адвокатуратура. В адвокатска колегия може да бъде приет правоспособен юрист с 5-годишен юридически стаж или да е издържал изпит за адвокат. Другото условие е да притежава необходимите нравствени и професионални качества за упражняване на адвокатската професия. Адвокатският съвет проверява дали са налице предпоставките за придобиване на права на адвокат и в едномесечен срок от подаването на молбата се произнася с мотивирано решение за вписване. Непроизнасянето в срок се смята за мълчалив отказ, който може да се обжалва пред Висшия адвокатски съвет.
Πpипoмнямe, чe Иван Гeшeв e пъpвият глaвeн пpoĸypop c пpeдcpoчнo пpeĸpaтeн мaндaт пopaди ycтaнoвeни c peшeниe нa плeнyмa нa Bиcшия cъдeбeн cъвeт oт 12.06.2023 г. ocнoвaния зa пpeдcpoчнoтo ocвoбoждaвaнe, a имeннo дeйcтвия, ĸoитo нaĸъpнявaт пpecтижa нa cъдeбнaтa влacт пo чл. 129, aл. 3, т. 5, пpeдлoжeниe пocлeднo oт Koнcтитyциятa нa Peпyблиĸa Бългapия, ĸoeтo peшeниe пpeзидeнтът нa рeпyблиĸaтa yтвъpди c Уĸaз № 95 oт 15.06.2023 г. Според Закона за адвокатурата „не може да бъде вписано като адвокат лице, което е освободено от длъжност съдия, прокурор или следовател при условията на чл. 129, ал. 3, т. 5 от Конституцията или е дисциплинарно уволнено от длъжност съдия по вписванията, държавен съдебен изпълнител, юрисконсулт, разследващ полицай с висше юридическо образование и разследващ митнически инспектор, ако не са изтекли две години от датата на освобождаване от длъжност“.
Въпросът за освобождаването на Иван Гешев от съдебната система обаче в момента е спорен. Според Прокурорската колегия с издаването на указа на президента Румен Радев за освобождаването на Иван Гешев като главен прокурор той вече не е и прокурор, не само обвинител №1.
Иван Гешев обаче е на друго мнение. След указа той най-напред подаде молба да бъде възстановен като прокурор във ВКП, а след това внесе в ПК заявление за напускане на системата. То беше прието за сведение от колегията. Две седмици по-късно в писмо до ВСС Гешев поиска Прокурорската колегия изрично да гласува оставката му, но и този път искането му беше прието само за сведение. Бившият главен прокурор обжалва и двете решения пред Върховния административен съд (ВАС), като изтъкна, че ПК на ВСС най-напред е трябвало да го възстанови на длъжност прокурор и след това да гласува оставката му. Делото все е още висящо пред ВАС.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА