Топ теми

Бившият преподавател в Американския университет в Благоевград, общинският съветник в Тексас Дейвид Емери: Тръмп е победителят в изборите, резултатите да се анулират и той да бъде обявен за законно избран президент, Байдън води народа към социализаъм

Дейвид Хауърд Емери е твърд поддръжник на Републиканската партия в САЩ. Роден е в щата Пенсилвания, но е живял и в щатите Алабама, Южна Каролина, Тексас, Илинойс, Флорида. Служи във Военновъздушните сили (ВВС) 9 години като авиомеханик и експерт инструктор и 11 години като офицер по поддръжката на самолети. Разпределян е в Тайланд, Гърция, Германия, Белгия. В Германия е работил в Генералния щаб на американските ВВС в Европа. След 20-годишна служба се уволнява с чин капитан.

Има завършени две магистърски степени – по богословие в Християнския университет в Лабък (Тексас) и по педагогика в Бостънския университет. Почти 10 години преподава в Езиковия център на Американския университет в Благоевград, а от няколко години семейството му живее в щата Тексас.

– Здравей, Дейвид, явно и тази година семейството ти няма да идва в България заради пандемията, затова общуваме виртуално. Последното ни интервю на 8 ноември ти започна с уточнението: „Още не знаем кой спечели изборите официално. На този етап нещата ще се решат в съда”. Съдът обаче отказа да разглежда оспорването на резултатите. Кой според теб спечели президентските избори?

– Аз искрено вярвам, че Доналд Тръмп спечели изборите. През последните седмици в Джорджия и Аризона се провеждат проверки на изборните резултати и казаха, че са намерени хиляди незаконно пуснати гласове. Но на този етап няма изгледи резултатите от изборите да се анулират.

Дейвид и Боряна Емери

– Вярваш ли все още в американската избирателна и съответно съдебна система?

– Да, вярвам в американската избирателна система, но в нея има проблеми, които трябва да се оправят. Трябва да се разреши проблемът с бюлетините, пуснати по пощата. В предишни избори, ако човек не може лично да гласува, има право официално да поиска бюлетина, която да му се изпрати по пощата. Но причината трябва да е сериозна, като например, че е в друга страна или е физически неспособен да стигне до избирателната секция. От изборната комисия проверяват регистрацията на гражданина и дали името му присъства в избирателните списъци. След това изпращат специална бюлетина в специален плик. Попълнената бюлетина се поставя в празен плик, който се поставя в друг плик, върху който избирателят се подписва, след като го запечата. Когато от избирателната комисия получат плика, сравняват подписа върху плика с този, с който гражданинът се е подписал при регистрацията си. Заради Ковид този процес беше променен в много щати. Всеки, който се страхува от зараза, можеше да поиска бюлетина по пощата. Вместо да се изпращат по пощата, попълнените бюлетини се пускаха в поставени на публични места кутии. Процесът се опорочи и не можеше да се гарантира сигурността и законността на пуснатия вот. 

Друг проблем е, че тук е законно да се раздават бюлетини на хора от бедните квартали или в старчески домове. После ги събират и уж ги пускат вместо тях. Вероятността за измами е голяма. В повечето случаи, но не във всички, такова събиране на гласове се упражнява от демократите.

Това са две практики, които поставят под съмнение честността и прозрачността на изборния процес.

– Прочетох, че вече много щати, доминирани от републиканците, са променили изборните закони с цел да бъде гарантиран по-строг контрол. Обратното пък се случва в щатите, традиционни крепости на демократите. Как ще се преодолее това разделение в страната по най-важния за демокрацията въпрос – изборите?

– Истината е, че повечето щати, където резултатите бяха съмнителни, имат законодателна власт, в която мнозинство са републиканците. Всичко зависи от законодателите на щата. Всъщност в повечето щати законодателите са републиканци. Губернаторите на няколко щата, като например Мичиган, нарушиха избирателните закони на щата си, за да повлияят на изборния процес. Но републиканците продължават да се борят за това избирателните закони да пазят процеса на гласуване от корупция. Мисля, че усърдията на републиканците ще бъдат възнаградени, защото се основават на прецеденти, на законите на страната и на щатските конституции, както и на здравия разум.  Например един закон, върху който се работи в Джорджия, е гласуващият по пощата да трябва да представи документ за самоличност, точно както и гласуващият лично трябва да представи документ за самоличност. Здравият разум диктува, че и двата начина на гласуване трябва да бъдат еднакво защитени от закона.

Байдън

В Тексас законодателите републиканци работят върху закони, които да спрат измамите, а демократите твърдят, че това са закони, които спират гласуването. Но не могат да дадат и един пример за човек, лишен от глас заради законите за гласуването. Нито един. Демократите настояват за утвърждаването на практики, които улесняват измамите. Според мен знаят, че не биха спечелили с честни избори. Целта на републиканците е да създадат закони, които да гарантират, че гласуването е законно. Истината е, че всеки, който иска да гласува, може да гласува.

Без съмнение демократите се възползваха от паниката на хората заради вируса и я даваха като извинение за нарушенията в традиционния избирателен процес, което даде възможност за много измами и манипулации на изборните резултати.

 – Твоят щат Тексас е традиционно републикански. Промениха ли се настроенията на хората в последните седем месеца и как?

– Не мисля, че настроенията са се променили. Републиканците дори станаха по-силни, по-смели в позициите си. Мисля, че на следващите избори ще спечелят още повече места във властта. Много от решенията на администрацията на Байдън карат хората да преминат на страната на републиканците, особено когато стане дума за проблема с нелегалната имиграция и отворените граници. В един от американските градове на границата, които традиционно се управляват от демократи, избраха кмет републиканец, което е невероятен прецедент. Това показва промяна в позициите на местните хора, която е от голямо значение.

– Неотдавна беше избран на местните избори за общински съветник. Какви въпроси решавате в Градския съвет?

– Работим върху всичко, свързано с управлението на града: от съставянето на бюджет за следващата година до това кои улици трябва да се ремонтират. Срещаме се два пъти в месеца за около три часа и половина. Понякога изслушваме молби и оплаквания от граждани. Планираме бъдещото развитие на града, като например какви бизнеси да привлечем и къде да има нови строежи и от какъв тип.

– След избора на Тръмп за президент много пъти чуваме думата „безпрецедентно”. Съгласен ли си, че през последните години в Щатите се случва нещо необичайно и защо?

Тръмп

– Определено много безпрецедентни неща се случваха по времето на Тръмп. За първи път Америка имаше президент, който не е политик. Тръмп подходи към проблемите на страната като бизнесмен, което донесе бързи резултати. Това беше безпрецедентно, защото с президенти политици всичко отнема много дълго време и често без значителен резултат. Мисля, че Тръмп гледаше на работата си като отговорност да помогне на страната, докато политиците президенти виждат в работата си възможност да запишат името си в историята. За Тръмп беше важно да постига резултати, а не да гради име. Работеше за доброто на страната и на нейните граждани: „Аз съм президент на САЩ, не на света.“

Безпрецедентни бяха и неговите митинги. Подкрепата към него беше феноменална. Никоя друга политическа личност не е успявала да привлече десетки хиляди привърженици на един митинг. Демократи и независими гласоподаватели, които са били на митингите на Тръмп, за да видят дали слуховете за популярността му са верни, разказват, че атмосферата е изключително зареждаща, положителна, патриотична. Хората искрено се забавляват, пеят, смеят се. Когато някой се представи като демократ, хората около него му се радват и казват: „Добре дошъл у дома!“ Това е Тръмп и такива са неговите привърженици – добри, трудови хора, патриоти, честни и смели американци.

– В предишното интервю ти заяви, че 97% от републиканците одобряват Тръмп. Ерозира ли това одобрение след президентските избори и атаката на Капитолия от привържениците му?

– Не съм видял цифри, които да показват, че подкрепата за Тръмп е намаляла. На митингите, които той проведе през последните месеци, имаше още повече хора. Хората, които го подкрепяха преди, продължават да го подкрепят и сега.

Около така наречената „атака на Капитолия“ има много съмнения. Не съм съгласен инцидентът да се окачествява като „атака на Капитолия от привърженици на Тръмп“. Все още никак не е ясно кои са хората, нападнали сградата. Съществуват записи от инцидента, които не са още разпространени. След инцидента излязоха видеа, в които се вижда как водачи от БЛМ (Black Lives Matter)и Антифа насъскват протестиращите. Това, че някой носи фланелка и шапка с името на Тръмп, е подвеждащо. В други видеа се вижда как полицията на Капитолия премахва барикади и подканва хората да се приближат, отваря врати и пуска хора в сградата. Името на полицая, който застреля невъоръжена жена по време на инцидента, също не се оповестява.

Освен това, в речта си преди инцидентна Тръмп призова към мирен протест. Нищо провокиращо насилие нямаше в думите му. Всичко изглежда нагласено, за да се демонизират Тръмп и неговите привърженици. Знаете ли, че когато миналото лято в щата Орегон Антифа и БЛМ нападнаха и опожариха полицейски участъци и окупираха сграда на федерален съд, медиите не говореха за „метеж“, „бунт“, „атака“, а за „справедлив гняв.“ Начинът, по който бяха отразени събитията на Капитолия, показват явни предубеждения и стремеж да се манипулира общественото мнение, да се урони престижът на Тръмп, на Републиканската партия и на обикновените граждани с консервативни разбирания.

– Подложени ли са привържениците на Тръмп и на Републиканската партия на някаква дискриминация?

– Абсолютно. Все повече чуваме за хора, които се страхуват да признаят, че са привърженици на президента Тръмп, защото може да загубят работата си, репутацията си, колегите си. Нападките в социалните медии, както и цензурата срещу консервативни лектори, мислители, автори, журналисти, организации и обикновени хора нарастват и са по-отявлени и по-злостни. Социалните мрежи и медиите са станали машина за пропаганда на демократите и на крайно левите и не се срамуват да манипулират новини, да диктуват мнения, да забраняват думи, да цензурират тези с различни от техните разбирания. За хората с консервативно мислене е все по-трудно да изразяват позициите си публично. Медийната кампания срещу тях е страшна и мощна. Водещ атаката е един сравнително малък политически елит с изключително ограничено идеологическо мислене. Те не понасят свободата на словото и не понасят да им се противоречи.

– Ролята на медиите и на социалните мрежи беше един от главните фактори за изборната победа на Байдън. В най-драматичния момент дори Фокс нюз изневери на Тръмп. Но демокрация без тези средства за обществена комуникация е невъзможна. Търсят ли и какви решения предлагат републиканците, за да се промени това положение?

– Когато Фокс Нюз предадоха Тръмп беше и последният път, когато гледах Фокс Нюз. Да, търсят се алтернативи. Доналд Тръмп ще създаде собствена социална мрежа. Започна и дело срещу големите технологични компании и социалните мрежи, които свалиха профила му и го цензурираха. Появиха се два нови консервативни новинарски канала: News Max и One America News. Тези канали се стремят да представят новините обективно, безпристрастно, фактологично, консервативно. Има някаква надежда, че консервативните гласове ще могат да бъдат чути.

– Каква е твоята оценка за шестмесечното управление на президента демократ Джо Байдън?

– За Америка и за света последните шест месеца са катастрофални. Първо, не е тайна, че на този етап от живота си интелектуалният капацитет на Байдън е вече намалял. Обществена тайна е, че той е кукла на конци, че решенията взимат други, които стоят зад кулисите. Истинският въпрос е кой стои зад Байдън. Много хора очакват, че Байдън няма да завърши мандата си заради проблеми с когнитивните си способности. Действията на администрацията досега спъват американската икономика. Много хора са все още безработни. Цените и инфлацията се покачват. Не сме вече независими в производството на енергия. Малки бизнеси затварят врати, защото не могат да намерят работници – парите от държавата не насърчават търсенето на работа.

Да не говорим за проблемите на границата, причинени от политиката на отворени граници. От началото на годината почти един милион души са влезли незаконно в държавата. Тези хора влизат без средства, без работа, носещи заразни болести, които в Америка бяха вече изчезнали. Международната общност вижда, че Байдън е безсилен. Някои от решенията му отслабиха и бойната готовност на нашите войски. От моя гледна точка всяко важно решение на Байдън ощетява Америка и отслабва нейните позиции, като застрашава и сигурността на нейните граждани.

– Започна ли да възстановяване на икономиката и върви ли Ковид епидемията към своя край?

– Икономиката не се е възстановила. Инфлацията се увеличава. Цените на горивата се покачиха. Много хора се страхуват от бъдещето. Трудно ми е да отговоря на въпроса за Ковид. Изглежда сякаш вирусът отслабна. Много щати отвориха бизнеса, свалиха маските, отслабиха ограниченията и започват да отварят училищата. Но тъй като страхът от вируса беше ефективно средство за контрол над населението, управлявани от демократите щати искат да подклаждат този страх още дълго. Много американци се измориха от това състояние на непрекъсната паника и искат да се върнат към нормален живот. Изглежда, че демократите продължават да използват Ковид и новите варианти на вируса като политическо оръжие.

– Оптимист ли си за бъдещето на Америка?

– Аз съм предпазлив оптимист за бъдещето на Америка. Вярвам, че сърцето на Америка е добро, морално и справедливо. Мисля, че демократите престъпиха границите, захапаха повече, отколкото могат да преглътнат. Това може да доведе до краха им. Америка е изградена върху основния принцип за свободата на личността. Демократите начело с Байдън изглежда водят народа към социализъм. Накрая свободолюбивите американци няма да отстъпят свободата си в името на социалистическата идеология.

– За какво мечтаеш?

– В идеалния случай бих искал резултатите от изборите да се анулират. Искам Доналд Тръмп да бъде обявен за законно избрания президент на САЩ. И искам тези, които водят страната към социализъм, предават традиционните американски ценностни и действат против интересите на САЩ, да бъдат осъдени за държавна измяна.

Интервюто взе Лалка Бенгюзова

Превод от английски Боряна Емери

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *