Топ теми

Бившият преподавател в АУБ Дейвид Емери: Присъствието на Тръмп в Белия дом предизвика небивал растеж на финансовите пазари, безработицата спадна, развиват се нови бизнеси, а либералните демократи искат да го унищожат, не той, Хилари Клинтън трябваше да е в затвора

Дейвид Емери е познат на читателите на вестник „Струма“ от времето, когато преподаваше английски в Езиковия център на АУБ. Преди година той се завърна със семейството си в Тексас. Човек със забележителна култура и познания, завършил две магистратури, служил 20 години в американските ВВС като авиомеханик, Дейвид Емери ни показваше една по-малко позната Америка, не толкова положителна и възхвалявана. В последните две интервюта за „Струма” той представи основните участници в предизборната кампания. Сега отново е в България за кратко и намира време да отговори на въпросите за случилите се през годината събития в САЩ.

– Дейвид, през целия си съзнателен живот следиш политиката в САЩ, откриваш ли съществена промяна напоследък?

– И да, и не. Във времето преди президента Никсън американската политика е много ясна и последователна, разделена между републиканци и демократи, левица и десница. Всичко като че ли се промени, когато симпатизиращите на левицата медии съдействаха за свалянето от власт на президента Никсън. Оттогава насам медиите правят всичко възможно да злепоставят и свалят от власт републиканците. Например те непрекъснато пробутваха идеята, че Рейгън е неумел, глуповат актьор. Представяха президента Буш-баща като богат елитист. А Буш-син обрисуваха като глупав идиот. Но с появата на Тръмп нещата изглежда се влошиха още повече. Медиите вече не само обиждат, а лъжат и измислят фалшиви новини. Журналистиката е много по-нападателна на лична основа от всякога. Сега либералните демократи и либералните медии работят заедно не само да унижат президента, а да го свалят от власт и да унищожат неговата администрация. Някои дори подозират, че либералите подготвят мирен преврат. Това е нов вид агресивна политика в САЩ, невиждана досега по злост и омраза. И честно казано, патриотично настроените американци са много разгневени.

– Твоето мнение за положението в САЩ стоеше доста самотно в нашите медии. Те ни представят най-вече позицията на Демократическата партия, непрекъснато цитират Си Ен Ен. До каква степен ти се доверяваш на вашите медии?

– В общи линии не се доверявам на медиите. За щастие има медии в САЩ, на които вярвам донякъде. Например телевизионният канал Фокс Нюз и някои консервативни радио коментатори представят по-балансиран поглед към нещата и имат афинитет към консервативната идеология. В интерес на истината, в САЩ телевизионният канал Фокс Нюз има стабилно по-висок рейтинг от Си Ен Ен като източник на новини и информация. За нещастие до България достигат новини почти изключително от либерални медии. Скорошни статистически проучвания сред телевизионните зрители показват, че повторения на комедийни програми, излъчени преди 30 години, са с по-висок рейтинг от този на Си Ен Ен, които винаги са показвали предпочитания към лявата политика, а напоследък съзнателно предприемат действия да накърнят репутацията на Тръмп и на всеки, който открито го подкрепя. Много американци гледат на Си Ен Ен като източник на лява пропаганда и сменят канала. Има други големи американски медии, които следват примера на Си Ен Ен. Някои анализатори твърдят, че не самите демократи водят атаката срещу консерваторите, а медиите. Медиите водят, а политиците ги следват.

– Симпатизираш на Републиканската партия и въпреки че не Тръмп бе твоят фаворит в предизборната кампания, ти го подкрепи. Съжаляваш ли?

– Не, в никакъв случай не съжалявам. Тръмп е бомбастичен и експресивен, но се е доказал като истински патриот и човек, който държи на думата си, а това не го видяхме през последните 8 години. Той не се страхува да каже какво мисли; не се свени да похвали този, който заслужава, но и бързо да атакува тогава, когато е нужно. Вярвам, че той се събужда всеки ден решен да направи всичко, което е в интерес на САЩ. Той е освежаващ дъх, свеж въздух в американската политика, защото не е професионален политик. Той е преуспял бизнесмен: не може да постигнеш успех като неговия с глупост. Подхожда със същия хладен бизнес разум и към работата си като президент. Заобиколил се е с професионалисти, които са експерти в своята сфера и са смели като него. Тръмп знае кога да сключи изгодна сделка и кога да се откаже от сделката. Вярвам му, когато казва, че прави всичко възможно, за да направи Америка отново велика.

– Вярваш ли в независимата американска съдебна система, която отказа да разследва и да обвини Хилари Клинтън за закононарушенията й като държавен секретар? Какъв знак е това за американското общество?

– Американската съдебна система е една от трите равнопоставени функции на държавно управление, заедно със законодателната и изпълнителната. Съдебната система е създадена така, че да бъде независима. Трите власти би трябвало да работят заедно за доброто на държавата, но са създадени и така, че всяка една да контролира другите две, за да не се стига до злоупотреба с властта. Членовете на всяка една от трите власти дават една и съща клетва: да защитават Конституцията на САЩ срещу всички нейни врагове, свои и чуждестранни. За нещастие по време на управлението на Обама имаше доста случаи, в които съдебната и изпълнителната власт работиха заедно срещу интересите на държавата и нейните граждани. Надявам се, че с идването на Тръмп на власт истинската независимост на съдебната система ще се възстанови. Много хора са изумени, че не се повдигнаха обвинения срещу Хилари Клинтън за неколкократни нарушения на законите на страната. И много хора си обясняват това бездействие с политически натиск от изпълнителната власт и леви идеологии, проповядвани от членове на съдебната власт. Лично аз вярвам, че Хилари Клинтън трябваше да лежи в затвора в този момент.

– Във войната срещу Тръмп основен пункт е намесата на руски хакери в изборите. Предложиха ли на обществото обаче непоклатими аргументи за това и възможно ли е с вмешателство отвън да се изменят нагласите за гласуване на милиони американци?

– Първо, би било практически невъзможно за хакери да влязат в самата система за гласуване и физически да променят нечий вот. Затова не вярвам нито един вот да е бил сменен от външна сила. Дали вярвам, че е имало „хакване“ по време на изборите, да, разбира се. Това хакване е на лична електронна поща, както и на служебната поща и на двете партии. Вярвам, че информацията, придобита по този начин, е предадена на различни политически фигури, както и на медии, за да се опитат да повлияят на мнението на гласоподавателите. На тези избори не мисля, че хакерските деяния имаха някакъв ефект. Хилари Клинтън беше ужасен кандидат. Липсваше й обаянието на Тръмп. Тя на можа да убеди хората, че има платформа и виждане за бъдещето на САЩ. Възрастта и здравето й също бяха от значение. Така че смятам, че информацията от хакерите нямаше особен ефект върху резултатите от изборите. Нито един вот не е сменен от външни сили. Хората си гласуваха така, както си бяха решили.

– Изпълнява ли вече президентът Тръмп предизборните си обещания?

– Да, доколкото е възможно да го направи еднолично. Има обаче група политици в Републиканската партия, партията на президента, които се опитват да го злепоставят и му пречат да постигне целите си. Обещания, които той може да осъществи с пълномощията си като президент, той изпълни светкавично. Например незаконната имиграция през южната граница е намаляла с до 60% заради президентските резолюции на Тръмп. Америка е на прага на енергийна независимост и започва да става водач в изнасянето на енергия заради подкрепата на Тръмп за построяването на нефтопровод от Канада и използването на съвременни методи за извличане на нефт. Самото му присъствие в Белия дом предизвика нечуван растеж на финансовите пазари; репутацията му на надарен бизнесмен е неоспорима. Заради политиката на Тръмп, действията му, самото му присъствие като президент на САЩ се появиха нови бизнеси; съществуващи компании се разрастват, строят се нови жилищни комплекси, а безработицата е спаднала във всяко отношение. Тази информация няма да я получите от левите медии, които искат да говорят само за намеса на Русия.

– Борбата срещу т. нар. Ислямска държава бе важен елемент от външнополитическата програма на Доналд Тръмп. Сделката за стотици милиарди със Саудитска Арабия обаче не противоречи ли на тази линия, тъй като е известна ролята на този стратегически партньор на Америка за сложилата се ситуация в Близкия изток, пък и в Европа?

– Не. Ислямска държава е подкрепяна от Иран, която е политически и религиозен враг на Саудитска Арабия, защото двата народа изповядват различна форма на исляма. Макар да е вярно, че много от хората, които участваха в атаките на 11 септември, бяха от Саудитска Арабия, изглежда те са действали като отделни индивиди, а не като представители на Саудитска Арабия. Тя си остава стратегически партньор на САЩ в района, докато Иран продължава да скандира „Смърт на Америка“. Тази сделка за милиарди долари засилва това партньорство във време, когато доходите на Саудитска Арабия от износ на нефт спадат, а тези на САЩ нарастват. Хубаво е, че двете държави продължават да си сътрудничат.

– Личното ти мнение като бивш военен: НАТО архаична структура ли е и въобще как оценяваш ролята на НАТО?

– НАТО не е остаряла организация. Вярно е, че някои от членовете на НАТО не спазват финансовите си задължения, както и това, че НАТО много бавно промени мисленето си от времето на Студената война. За мен е интересно това, че в краткото време откакто Тръмп стана президент, някои от членовете на организацията започнаха да си плащат финансовите задължения и все повече се обсъжда проблемът с глобалния тероризъм. НАТО вече има отдел, който се занимава само с проблема с тероризма. Вярвам, че част от промените са пряк резултат на откритите критики на Тръмп към тях. Мисля, че НАТО играе значителна роля в борбата срещу тероризма. Страните от НАТО мислят еднакво за значението на свободата и в общ интерес е да се борят срещу глобалния тероризъм. Вярвам, че западноевропейските държави-членки на НАТО ще приемат задълженията си по-сериозно, защото проблемите от масовата имиграция и терористичните атаки зачестиха.

– Не надценява ли Америка ракетните изпитания на Северна Корея?

– Не, не мисля, че ги надценяваме, нито че ги подценяваме. Северна Корея може и да не успее скоро да изстреля ракета, която да стигне до Северна Америка, но биха могли в близко бъдеще да застрашат партньори на Америка в региона. Истинският проблем е нестабилното управление на Северна Корея. Няма как да се надцени на какво е способна Северна Корея. Америка приема заплахата сериозно. Обикновените американци не знаят много за това на какво е способна Северна Корея, но американските военни и разузнавателните служби следят нещата отблизо. На този етап аз имам пълно доверие в нашите военни сили.

– Нелегалните емигранти в САЩ са голяма сила и демократите я използват. Какво печели и какво губи Америка от тях?

– Тази дума „нелегален“ означава нещо. Америка като нация няма полза от нелегална имиграция. Общо казано, тя тежи на държавата и на обществото. Незаконната имиграция носи екзотични болести и задълбочава проблема с гетата и придружаващата ги престъпност. От нея имат полза индустрии, които разчитат на необразована работна ръка. Америка има много свободна имиграционна политика: тя е земя на културното разнообразие. Законните имигранти са изградили Америка и са я направили това, което тя е. Незаконните имигранти често са необразовани и не са склонни да се асимилират. Искам да подчертая, думата „нелегален“ има значение. Аз подкрепям усилията на президента да спре незаконната имиграция.

– Представителите на Републиканската партия в двете камари на Конгреса не са единни, някои дори открито гласуват срещу предложени от президента кандидатури за правителството. Какви са техните мотиви?

– Изглежда са водени от омразата си към Тръмп, който е политически аутсайдер. Тези републиканци са в общи линии най-старите политици в Конгреса, отдавна са в политиката, сраснали са се със системата. Повече ги вълнува това да са на власт, отколкото това да подкрепят Тръмп. Търсят изгода за себе си, а не за хората. Иска ми се да са повече като Тръмп и да правят само това, което е в интерес на държавата. Години наред демократите бяха мнозинство и в двете камари. Републиканците се оплакваха, че нищо не могат да свършат, че нямат власт, защото са малцинство. Преди три изборни сесии хората избраха мнозинство републиканци и те дойдоха на власт в Камарата на представителите. Преди две изборни сесии хората дадоха на републиканците мнозинство и в Сената. На последните избори хората избраха републиканец и за президент. Хората дадоха на републиканците уникална възможност да приложат на практика консервативни принципи на управление. Такава възможност се дава един път на много поколения. За нещастие самовлюбени политици хвърлят на вятъра тази златна възможност. Пълна срамота за тях!

– Трябва ли САЩ да си сътрудничат с Русия и кои сили в Америка изпадат в истерия от подобна перспектива?

– САЩ и Русия трябва да си сътрудничат винаги, когато това е в интерес и на двете държави. Това са две политически сили, които имат задължение да работят заедно за доброто на човечеството. В момента либералните демократи изпадат в истерия при споменаването на Русия, но както показва историята невинаги са се държали така. Руският социализъм и американският либерализъм са исторически свързани и имат обща идеология. Например по времето на Рейгън „лъвът на Сената“, демократът Тед Кенеди тайно се среща с представители на Кремъл, за да работи срещу усилията на Рейгън да разтури Съветския съюз. Когато Хилари Клинтън беше държавен секретар, тя сключи сделка, с която САЩ дава на Русия 20% от урановите си резерви срещу финансова подкрепа за фондацията на семейство Клинтън. Обама преустанови дългогодишния бойкот на САЩ срещу Куба, която е стар познат партньор на Русия. Дълбоко в сърцето си демократите са заклети привърженици на руската държава. Така че тази истерия от левите е политическа игра, пропаганда, целяща да злепостави президента в очите на хората. Както президентът Тръмп непрекъснато казва, това е фалшива новина.

– Усеща ли се вече положителна тенденция в икономическото развитие у вас? Завръща ли се бизнесът от чужбина?

– Още е рано за обикновения американец да усети полза от икономическата промяна. Но финансовите пазари отчитат оптимизма на бизнеса. Не може още американецът да твърди, че доходите му са се увеличили; но повече хора работят и повече хора вярват, че нещата вървят на добре. Едни от първите президентски резолюции на Тръмп улесняват завръщането на големи компании в САЩ. Чува се, че компании връщат фабриките си в Америка. Нещата ще се подобрят, когато републиканците в Конгреса се присъединят към усилията на Тръмп да облекчи данъците на работещите и на бизнеса. Заради икономическата политика на Тръмп бъдещото развитие на Америка изглежда добре. Когато американската икономика е силна, американските партньори също ще пожънат от посятото.

– Оптимист ли си за доброто бъдеще на света?

– Америка е суперсилата на света. Сега имаме президент, който иска да направи Америка отново велика. Всички страни, които милеят за свободата, могат да бъдат част от това величие, да споделят ентусиазма на Америка и да градят доброто бъдеще на света. Доналд Тръмп излезе на световната сцена в този исторически момент, за да донесе надежда на хората по света.

ЛАЛКА БЕНГЮЗОВА

loading...


 

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *