
Бивши и настоящи кметове и наместници в Кюстендилско се събраха на събора в кюстендилското село Цървеняно. Управниците не пристигнаха с празни ръце, донесоха символичен подарък и голям букет на колежката си Виолета Симеонова, която беше домакин на събора.
Бившият кмет на село Копиловци Людмила Пухова, кметът на село Таваличево Даниела Точева, бившата кметица на село Жабокрът Десислава Стоянова, кметът на село Раждавица Стоян Ръждавички, кметът на Коняво Даниела Божилова, кметът на Драговищица Росица Плачкова и Мариана Александрова, бивш кмет на Коняво, уважиха поканата на кметицата на Цървеняно.
„Много хубав и весел събор, играхме хоро на площадчето, ако не беше запръскал дъжд, сигурно още щяхме да стоим”, споделя развълнувана Мариана Александрова.
„Тя, Вилето /б.р. – кметският наместник на село Цървеняно/ беше поканила оркестър „Веселие”. Певицата Камелия има такъв репертоар от песни – за всекиго по нещо. Напоследък в село Цървеняно много къщи бяха закупени от чужденци. И те дойдоха на събора и успяха да хванат ритмите на нашенското право българско хоро”, споделяха присъстващи.
Самото село Цървеняно е разположено в Конявската планина, на главния път за София. Пръснато е обаче на 11 махали. Има предание за произхода на името на селото. Някога, много отдавна, през турско, тук живеел някой си Яне, бил едър българин, червендалест. На събор в селото, когато всички се веселили, дошли турци и започнали да задяват и дърпат тукашни моми. Яне видял това и за да спаси девойчетата от обезчестяване, с няколко удара на боздугана си умъртвил злосторниците, оттогава тръгнало поверието – от червен, на цръвен, та цръвен Яне – Цървеняно.
Разположено на главния път за столицата на близо 900 метра надморска височина, Цървеняно не е подминато от тенденцията на обезлюдяване. Според последните данни там живеят едва 70 човека.
ГЕРГАНА ИВАНОВА