Бизнесмен планира опасно производство на амонячна вода на 200 м от регулацията на с. Ново Кономлади

В съседното с. Капатово шредел за рязане на пластмаса ще вдига 85 децибела шум

РИОСВ – Благоевград подложи на процедура „задължителна оценка за въздействието на околната среда инвестиционно намерение на софийска фирма за изграждане на инсталация за производство на амонячна вода в петричкото с. Ново Кономлади. Планът на „Аврамов-БК“ ООД със собственик Борис Аврамов е да направи цяло производствено предприятие върху 2320 кв.м в местността. В терена, който се намира само на 200 метра от регулацията на селото, инвеститорът ще строи производствено хале, зала за складиране, административна част, резервоари за съхранение на химически продукти, противопожарен резервоар и паркинг.

Линията ще произвежда по 11 500 кг/час амонячна вода.

Процесът е прост – течният амоняк ще се доставя в цистерни и на място ще се разтваря в дестилирана вода в съотношение 75% вода и 25% безводен амоняк. Категоризира се като опасно производство главно заради двете опасни вещества в бъдещото предприятие – амоняк анхидрит и амонячна вода. Наредбата за предотвратяване на големи аварии с опасни вещества поставя анхидритът, който е втечнен газ, в графа „остра опасност, категория1“. Това е и причината за вкарването на предприятието в задължителен ОВОС, който трябва да прецени достатъчно ли е разстоянието до крайните къщи на селото, каква опасност има за замърсяване на почвите, за експлозии и т. н. Проблемът е, че при обикновени условия амонякът не реагира нито с кислорода, нито с въздуха, при загряване обаче образува експлозивни. Освен това вдишването на амоняк при високи концентрации може да причини отравяне.

Иначе амонячната вода е с широко приложение – ползва се в медицината, за пране на цветни тъкани, премахване на петна, избелване, за получаване на минерални торове, пластмаси и  багрила, широко приложение намира и в хладилната техника.

В друго петричко село – съседното на Ново Кономлади – с. Капатово, друг инвеститор е задействал процедурата за безвредно, но доста шумно производство – рязане на пластмасови отпадъци. „Екорепласт“ ЕООД на софиянеца Веселин Герчев иска разрешение за оползотворяване на нов технологичен отпадък в цеха си за рециклиране на отпадъци от пластмаса. Цехът е промишлено хале от 1051 кв.м върху терен от над 10 дка, 4,8 дка от които попадат в границите на защитена зона „Рупите – Струмешница” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, но според РИОСВ това не е пречка за производството. Новият отпадък ще се раздробява на парчета с големина до 5 см с шредер с капацитет 200 кг/час, монтиран на гърба на производствената сграда. От предвидената дейност се очаква шумово натоварване около 80-85 децибела и с цел ограничаване на шумовото въздействие, съоръжението щяло да бъде оградено с панели, твърди инвеститорът.

Припомняме, че същата фирма „Екорепласт“ ЕООД през 2022 г. отнесе рекордна месечна глоба от 20 556 лв. за заустване на вредни вещества и отпадъчни води в Мелнишка река от същия цех за обработка на отпадъчни пластмаси в Капатово.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *