Бизнеспланът на ВиК – Благоевград с плавно увеличаване цената на водата до 2026 г. приет, само 3 общини гласуваха „против” 

С 5 гласа „за“, 3 „против“ и 1 „въздържал се” вчера част от общините в Благоевградска област приеха бизнесплана на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Благоевград за регулаторния период 2022-2026 г.

„За“ гласуваха държавата в лицето на областния управител Николай Шушков, който държи 35% от дяловете на Водната асоциация, както и общините Благоевград, Белица, Симитли и Хаджидимово. Срещу плана гласовете дойдоха от Банско, Сатовча и Разлог, а представителят на Гърмен избра неутралната позиция на „въздържал се“.

Представителят на община Якоруда присъства на заседанието без право на глас, а Петрич и Струмяни за пореден път бойкотираха Асоциацията на ВиК, която от много време се опитват да напуснат.

Плавно увеличаване цената на питейната вода до 2026 г. залага ВиК – Благоевград в бизнесплана си, който бе приет на извънредно заседание на Общото събрание на Асоциацията на ВиК. В момента кубик вода за битовите потребители в почти цялата област е 1,442 лв., догодина е планирана цена от 1,483 лв., през 2024 г. прогнозната цена е 1,571 лв., през 2025 г. – 1,657 лв., а краят на периода ще приключи при цена за доставяне на питейната вода от 1,764 лв. за кубик.

Поскъпване е предвидено и за отвеждане на отпадъчните води – от 0,236 лв. на кубик в момента през 2026 г. цената ще е 0,253 лв.

За „Струма“ управителят на ВиК – Благоевград, който е оператор на водната асоциация – Мартин Петров, поясни, че прогнозните цени не са вписани като произволен набор от цифри, а са резултат на сложни изчисления на база приходите на дружеството и планираните от него инвестиции, покачването на минималната заплата и др. Освен това ВиК се съобразявало с официалните данни за средния доход на домакинство в Благоевградска област, който през 2020 г. е бил 534 лева. При 2,5% определен социално поносим разход за ВиК услуги, месечно на човек социално допустимият разход възлиза на 13,35 лв. При минимално нормативно потребление от 2,8 куб.м/месец на лице социално допустимата комплексна цена за кубичен метър вода за питейно-битови нужди е 4,77 лв. без ДДС. Предложената цена за кубичен метър за регулаторния период 2022-2026 г. е под определения праг на социална поносимост, изчислили са финансистите от ВиК.

Бизнеспланът на водното дружество е подписан от предишния управител Валери Миков, който бе сменен в средата на септември от М. Петров. Името на Миков фигурира в плана и като представител на дружеството за контакт с администрацията на ДКЕВР.

В документа е отделено сериозно място на Сандански, Петрич и Кресна, чието поддържане на водопроводната и канализационна мрежа все още се осъществява от общински дружества, както и на надеждите на ВиК още през следващата година Петрич да размисли и да си предаде тръбите за управление на водното дружество. На хартия южната община се съгласи да го направи още през 2018 г., впоследствие обаче в ОбС бе гласувано Петрич да напусне водната асоциация, в която така и не влезе на практика. Напускането на асоциацията на практика е невъзможно, защото това може да стане само с пълно мнозинство при гласуване на общо събрание, а притежателят на най-голям процент – държавата, няма как да гласува в ущърб на своя структура.

Бизнеспланът на ВиК – Благоевград всъщност сериозно е заложил на вероятността Петрич да се присъедини към водната асоциация, защото финансистите са изчислили, че с петричкия водопровод водопроводните му съоръжения ще бъдат на обща стойност 8 591 659,74 лв., а канализационните – 49 342 055,12 лв. Освен тръбите ВиК се надява да получи от Петрич догодина и Пречиствателната станция за отпадъчни води за с. Габрене и Михнево,

Същия оптимизъм водното дружество е демонстрирало и спрямо 9 села в община Сатовча и с. Черниче в община Симитли, които още не са си предали водопроводите, но очакванията на ВиК са да го направят към 2026 г.

Според бизнесплана на В. Миков до момента не е прилагана стратегия за устойчиво развитие на водоснабдителните системи в региона и в тази връзка има необходимост от огромни инвестиции за реконструкция и подмяна на тръбите. Тъй като отказът на Кресна да влезе във водната асоциация още в самото начало я лиши от възможност да сменя мрежите с европейски средства, като единствен източник за инвестиции водното дружество вижда приходите си, които се формират от продажбата на водата на битовите потребители и фирмите. Иначе казано, колкото скъпа е водата, толкова повече пари ще има за инвестиции.

Като една от основните цели за хоризонта до 2026 г. дружеството залага да намали общите загуби на водата, предизвикани от течове, аварии и кражби, на

53,09% в края на периода.

Планира и намаляване на несъбраните вземания на дружеството, които към 31.12.2020 г. са в размер на 1,849 млн. лв., а това е с 456 000 лв. повече в сравнение с предишната година.

Миналата година, докато управител на ВиК – Благоевград все още беше Росица Димитрова, дружеството се опита да прокара през гласуване на общо събрание на асоциацията подобен 5-годишен бизнесплан, в който цената на водата растеше всяка следваща година. Тогава повечето от общините гласуваха „против“ и той не бе приет. Мотивът на повечето беше, че не може водата да поскъпва непрекъснато, а инвестициите да са минимални. В Разлог пък се възмущават, че водоснабдяването на общината е на гравитачен принцип и би трябвало водата им да е много по-евтина, отколкото в останалите общини, които са на помпено водоснабдяване.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *