Всеки втори разчита на частично финансиране по Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., която затвори мярката си „Инвестиции в преработка на селскостопански продукти“ в края на миналата седмица
Бизнесът в Пиринско масово започна да заделя пари или да кандидатства по подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ от Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., за да се откачи от електропреносната мрежа.
За по-малко от седмица РИОСВ – Благоевград обработи исканията на 9 фирми, желаещи да монтират фотоволтаици на покривите на сградите си, за да произвеждат ток за собствено потребление.
„Меланж дюн“ ЕООД на Иво Иванов планира монтаж на фотоволтаична система за автономно захранване на селскостопанска сграда и административно-битова част за собствени нужди с мощност 55 kW върху селскостопанската си сграда в местността Побит камък на с. Капатово, община Петрич. Сградата е двуетажна, със застроена площ 996 кв.м и се ползва за преработка на плодове и зеленчуци. В нея всичко е на ток – роботизираната линия за електронно сортиране, калибриране и пакетиране на череши, хидрокулерът за охлаждане на продукцията, има генератор на шокови вълни против градушка, стационарни машини против слана и др. Има и вече монтирана фотоволтаична система за автономно захранване с мощност 78.26 kW, която обаче трябва да се увеличи с още 55 kW. Същата ще се използва за собствени нужди, поради което ще е без достъп до електропреносната мрежа в района.
„Фамили Партнерс“ ООД на петричкия месарски бос Костадин Чорбаджийски и съпругата му Светла вече е подало документи по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. и чака финансиране за фотоволтаична инсталация за осигуряване на нуждите от електроенергия на месопреработвателното си предприятие в с. Коларово, в което има и винарна. То е в местността Марковица, където върху терен от 17 603 кв.м са построени 9 сгради с обща застроена площ над 3300 кв.м.
Чорбаджийски планират изграждане на покривна автономна/хибридна фотоволтаична електроцентрала с мощност до 155 kWр с акумулаторен блок и разширение на съществуващата вече ФЕЦ с мощност 153,90 kWp, чрез батерии за съхранение на енергия до 161 kWh.
ФЕЦ за собствени нужди планира и производителят на ядки Илия Грозданов. Панелите ще бъдат поставени върху производствената сграда на „Грозданов и син – ядки Грос“ ЕООД в местността Мантара на с. Борово, община Гоце Делчев. Площта на сградата е 825 кв.м и върху нея ще бъде инсталирана мощност 100 kW. Произведената електроенергия ще се съхранява в батерии.
„Рила мес“ ЕООД на Мариана Масурска ще прави инсталация с обща мощност 200 kW и батериен капацитет за съхранение 258 kWh за нуждите на предприятието за преработка на месо в гр. Рила. И тук част от електроенергията ще се съхранява в батерийни блокове с цел ползването й в тъмната част на денонощието за захранване на хладилните инсталации на складовете в предприятието.
Санданската „Сюрсен“ ЕООД на Сийка Енева планира панели с обща инсталирана мощност до 30 kW върху покривните конструкции на 4 сгради в местността Чинар куши на гр. Сандански. На нея й трябва по-малко електричество, защото става въпрос за 4 къщи за гости. За преобразуването на слънчевата енергия в електрическа ще бъдат използвани 1 трифазен инвертор с мощност 30 kW и 54 фотоволтаични панели.
Автономна фотоволтаична централа с мощност до 170 kWp, инсталирана на покрива на сграда, с акумулаторни батерии с капацитет около 170 kWH, ще се появи и в местността Летището на с. Мосомище, община Гоце Делчев. Инвеститор е фирма „Агро-Ко 2016“ ЕООД, която очаква финансиране по подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“. С добития от слънцето ток ще се захранва технологичното оборудване на фабрика за производство на сокове.
Фирмата на бившия депутат Георги Андонов „Виа Кънстракшън“ ЕООД, която се управлява от съпругата му Веселина, също разчита на финансиране от Програмата за развитие на селските райони, за да произвежда ток. Депутатската автономна фотоволтаична централа ще е с мощност около 250 КВп и само за собствени нужди. Ще бъде инсталирана на покрива на производствена сграда в с. Мосомище, с акумулаторни батерии с капацитет около 215 КWН. Сградата е кланица и все още е на ниво груб строеж.
„Месокомбинат Разлог“ ООД иска да изгради локална система за съхранение на електрическа енергия с общ капацитет 400 kWh. Фотоволтаичната му покривна инсталация ще бъде в местността Малък Чурулец, където предприятието има 6 сгради. Панелите ще покрият 1511 кв.м от покривите им. Предвижда се да се поставят 2 батерийни модула, които да са с максимална отдавана мощност от 100 kW всеки. Батерийните модули ще бъдат инсталирани в двора на предприятието, а на площадка с площ от 10 кв.м ще се разположат 2 броя батерийни комплекта за съхранение на енергия.
Напливът към покривни ФЕЦ-ове с държавно финансиране не е случаен, защото мярката бе затворена за кандидатстване на 11 октомври. Прогнозният й бюджет е 85 млн. евро, а минималната сума, на която може да разчита всеки одобрен, е 15 000 евро. Средно за мощност от 100 kW/p инвестицията е 65 000 евро без ДДС, което предвижда и сериозно доплащане от страна на бизнесмените.
ВАНЯ СИМЕОНОВА