
Ще се превърне ли дупнишкото село Бистрица в Клондайк след намирането на минерална вода, или всичко ще отшуми за месец-два, както много други неща, които са били захранени от хорското въображение и са си останали там завинаги. Безспорно новината, обявена преди дни от кмета на общината Методи Чимев, развихри страстите на местните. Репортер на „Струма“ реши да се осведоми за настроенията на бистричани директно от извора, а за това няма по-добро място от т. нар. народен парламент, какъвто открай време се явява пенсионерският клуб. Намираме вътре въвлечен в оживен разговор бившия кмет на кв „Подуене“ и кв „Сухата река“ в столицата от времето на соца, пенсионирания инженер Николай Пешев. Мъжът подхваща темата с охота: „Бях на 11 г., когато в селото се чу, че се сондира в близост до къщата на учителката Адриана за минерална вода. Това беше през 1961 г., сондата беше от този тип, дето не се върти, а тръба се набива в земята. Бях дете, но ми беше интересно. Тогава в селото се говореше, че минерална вода е бликвала още по турско време. През 1961 г. не бе открита вода при сондирането. Тогава се заговори, че сондьорите са били от Сапарева баня и нарочно са затапили бликналата вода. Но това са само приказки, легенди… Сега обаче легендата стана реалност. Проф. Щерев и неговият екип са доказали, че има минерална вода. Общината ще трябва да осигури 1 млн. лв. за сондаж, за да се изкара водата на повърхността. Бистрица е родното ми село, нищо, че животът ми мина в София. То се намира сред красива природа, а и малцина знаят, че по течението на реката идва чист планински въздух. Това и минералната вода могат да превърнат селото в туристически рай. На пътя за м. Самоковището има камък, който от незапомнени времена се нарича Ветрени камик. На това място винаги духа свеж планински вятър. Очаквам в Бистрица и землището да се построят малки хотелчета и къщи за гости с басейни, с минерална вода пред тях. Селото да се развие като туристически обект. Но това няма да стане бързо. Първата работа на управниците, ако бликне минерална вода, е да изградят нова инфраструктура на селото и извън него. Да се оправят пътищата, да има водопровод до нивите, които са край селото в момента и които в бъдеще ще станат парцели за вили и хотели“, размечта се инж. Пешев. Той е обявил наследствени ниви за продажба, но след като се разчу, че има находище с минерална вода, се е отказал и изчаква да разбере как ще се развият нещата.
Огнян Тасков, бивш работник в ТЕЦ „Бобов дол“, заслушан в разговора, се върна в детството си: „Правиха сондаж и в Караколевите ниви, в землището между селата Бистрица и Самораново. Сондьорите бяха на квартира у нашата къща. Бяха от Сапарева баня. Сондата въртя доста време, но вода не излезе. Говореше се, че не са дълбали достатъчно, за да не спре минералната вода в Сапарева баня. Там вече е бил построен санаториумът и за да не го затворят, не е извадена минералната вода на повърхността. Сега времената са други, ако излезе минерална вода с 60 градуса топлина, както се твърди, и ако се окаже годна за спа, може селото да добие друга визия“, разсъждава на глас Огнян Тасев.
Бистришкият зет, столичанинът Асен Стоименов, също се включва в дебата и внася отрезвяващи аргументи: „Чакйте, не бързайте. Рибата в морето, вие тигана вадите. Нека излезе минерална вода. Да се установи годна ли е за използване и едва тогава може да се правят планове. Още е рано. Първо да видим откъде общината ще намери 1 млн. лв. за сондажа. В Рила планина има залежи на уран. Не се знае дали не се е просмукал в подпочвените води“, излага съображенията си Асен Стоименов. Той разказа как в Бухово се е произвеждал уран преди години и всичко е било строго секретно. „До всеки шофьор е имало и войник, който го е пазил да не изхвърли урана на друго място, а не там, където е наредено“, разказа той.
Инж. Пешев си спомни, че като дете, докато е живял с родителите си, в Рилския манастир е виждал, че камиони извозват уран. „Не ни разрешаваха да доближаваме до камионите, имаше забрана да се движим в района на находището“, обясни бившият кмет на столичен район.
Собственици на имоти в землището на село Бистрица от Дупница следят с интерес темата за минералната вода. Бившият работник в ТЕЦ „Бобов дол“ Илия Арнаудов е наследил 9 дка ниви в началото на селото: „Аз съм пенсионер. Имам четирима внуци и ще дам имота на тях. Те да решават дали да го продават, или не. На мен не ми трябва нищо повече. Досега декар нива се продаваше за по 500 лв. в зависимост от категорията на земята. След като има минерална вода, цената ще скочи драстично. Аз помня, когато имаше сонда в селото. Това беше през 1971 г., тогава се носеха слухове, че е бликнала вода, но по нареждане на Кюстендил тя е била затапена. Управата в окръжния град е решила да се замрази сондажът, за да не спре минералната вода в Сапарева баня. Така в Бистрица всичко замря“, добави акцент по темата Илия Арнаудов.
Всъщност легендата, че след извършените два сондажа бликнала вода, но била затапена, за не се пречи на Саперава баня, бе категорично опровергана от проф. Щерев по време на презентацията си преди дни. Тогава на аналогичен въпрос на гражданин той отговори: „Минералната вода, открита в с. Бистрица, няма нищо общо с минералната вода в Сапарева баня. Подземната вода идва от Костенец и Долна баня, минава през Тополница и Бистрица“.
30-годишният Георги Колибарски от селото, работник във фармацевтичен завод в Дупница, напук на целия бодър оптимизъм, обхванал повечето бистричани, пък е песимист: „Дано има минерална вода, но ще дойдат богаташи и ще изкупят имотите край и в селото. Тези, които не сме богати, не можем да изкарваме пари от водата. Ще бъдем работници на някого”, пророкува Колирабски, докато си пиеше следобедното кафе в центъра на селото.
В момента в с. Бистрица има само една работеща къща за гости и се строи втора. При проверка в общината в Дупница се оказа, че четирима души са изявили инвестиционни намерения да строят къщи за гости в селото. Но това са намерения, декларирани преди новината за минералната вода, сега остава да се види ще има ли вълна от мераклии да вложат пари тук, след като общината демонстрира ангажираност за сондажа.
Бистрица е едно от големите села в община
Дупница с население около 1700 души. Много млади хора от години работят в Италия.
Минералната вода е шанс някои от тях да се върнат и да вложат спестените от
гурбет пари в къщи за гости и малки хотели.
В момента, независимо от очерталата се перспектива, все още не се забелязва
неудържима еуфория у местните жители, но все пак има ентусиазъм.
Илия Арнаудов
Бившият кмет на столичен квартал инж. Николай Пешев, бившият служител в ТЕЦ „Бобов дол“ Огнян Тасев, дългогодишният зет в с. Бистрица Асен Стоименов /отдясно наляво/
Очаква се върху имотите в началото на селото на идване от Дупница да се изградят вили и къщи за гости
ЙОРДАНКА ПОПОВА