Благоевградският композитор Кирил Икономов разсекретен като „агент Емил“ заради висящи кредити към фалиралата „Бизнес банка”, приватизаторът на ЗВГ Живко Сучев с 2 длъжности – секретен сътрудник Каров и агент Филип

Композиторът Кирил Икономов, чиято съпруга Мая Нешкова преди няколко дни бе удостоена със званието „Почетен гражданин на Благоевград“, в продължение на 10 години е бил агент на Държавна сигурност по линия на VІ управление в структурата на ОУ на МВР – Благоевград. Икономов, който е роден на 10 май 1954 г. в Гоце Делчев, е бил едва 24-годишен, когато е вербуван за агентурна дейност под ръководството на ст. лейт. Георги Кацарски. Младият композитор си е избрал за псевдоним агент Емил и под него се е трудил на „тихия фронт“ до 1988 г. От активната му дейност са запазени документ от ръководилия го щатен служител, регистрационна бланка, регистрационен дневник, 5 картона и предложение за унищожаване на работното му дело от 1990 г.

Въз основа на всички тези документи Комисията по досиетата го включи в списъка си със сътрудници на ДС, длъжници към „Бизнес банка” със суми над 1 милион неденоминирани лева – общо 34 лица. Тук К. Икономов фигурира като съдружник във фирма длъжник – „Континентал“ ООД, гр. Благоевград, и едноличен търговец на другата му фирма длъжник ЕТ „Македония-И“.

През 70-те години на ХХ век, когато Икономов е писал доклади, адресирани до ДС, негов колега в репресивния отдел е бил и известният благоевградски бизнесмен Живко Сучев. Той е вербуван през 1976 г., но активната му дейност започва през 1989 г. Сучев е зачислен към ДС – Благоевград с 2 длъжности – като секретен сътрудник Каров и агент Филип. Личното му дело съдържа собственоръчно написани агентурни сведения, разходни документи, отчетени от щатни служители, документи от ръководили го щатни служители и т.н. Комисията разполага с данни, удостоверяващи принадлежността на Живко Сучев към органите и след демократичния 10.11.1989 г. Сучев стана един от приватизаторите на Завода за високоговорители в Благоевград – фирма, която също се оказва сред длъжниците на отдавна фалиралата „Бизнес банка” с 3,1 млн. неденоминирани лв.

В списъка с длъжници на банковата институция са още Венчо Христов от петричкото с. Яворница, който работил за ДС като съдържател на явочна квартира под псевдоним Явор. Досието на Христов се отваря, тъй като е член на УС на Потребителска кооперация „Подгорие“ в с. Коларово. Със същия статут е и съселянинът му и колега в УК на „Подгорие“ Георги Чергов, разликата е само, че последният е работил за ДС като резидент Полянов.

Агент на ДС с псевдоним Митко е бил и Стефан Голев от санданското с. Плоски, засечен като съдружник във фирмата длъжник „Седи“ ООД, гр. Сандански.

Сред длъжниците на банката с огромни непогасени кредити се открояват доста фирми от Пиринския край – като „Агрострой Беласица“ /116 млн. лв./, „Пирин мрамор“ /10,2 млн./, „Подгорие“ /20,4 млн./ и др.

БОРЯНА ЦОНЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *