Вече не можем да продадем имота или колата си, ако имаме публични задължения. Това е факт от 3 май, но действа от два дни след празниците. Нотариусите и съдиите по вписванията не подписват сделки, ако имаме неплатени глоби към КАТ или задължения към общините и държавата.
„Промяната бе направена преди 6 месеца с измененията в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), които сега влизат в сила. На практика отпаднаха декларациите за липса на непогасени публични задължения, които гражданите бяха длъжни да представят при прехвърляне на недвижими имоти и моторни превозни средства. Проверките вече се извършват от нотариусите по електронен път в информационната система на НАП, до която имаме достъп. Системата работи от два дни. Към момента нямаме проблеми. Факт е, че повечето от клиентите не знаят, че имат задължения. Връщаме ги и след като ги изплатят, тогава пристъпваме към сделките”, коментира новите правила благоевградският нотариус Миглена Качорева.
На практика нотариусите имат отдалечен достъп до информационните системи на Националната агенция за приходите (НАП), който ще се осъществява съвместно от нейната дирекция „Информационни системи и електронно управление“ и от IT специалистите на Нотариалната камара. Според промените в чл. 74, ал. 1, чл. 264 и чл. 265 от ДОПК не само нотариусите, но и съдиите по вписванията вече ще носят солидарна отговорност за задълженията, дължими от страните по сделките, при неспазване на изискванията на закона. Очакванията са, че замяната на архаичните клетвени декларации на гражданите годишно с ефективна проверка в реално време за наличието на непогасени, подлежащи на принудително изпълнение публични задължения, ще повиши чувствително събираемостта на приходите в бюджета.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА