Плувният национал Георги Цурев е роден на 12 април 2001 г. в Благоевград. В кариерата си има близо 80 медала от държавни първенства във всички възрастови групи, а около 30 от отличията са златни. Над 30 пъти е правил национални рекорди. Повечето вече са подобрени, но два при мъжете и един за подрастващи още стоят в графата на най-добрите постижения у нас. Започва занимания преди повече от 10 г. в „Пирин“ при треньорката Валентина Атанасова, после плува в Хайделберг /Германия/, а в момента се състезава за „Астери“ /Варна/. Негов наставник сега е хърватинът с австрийски паспорт Динко Юкич, двукратен европейски шампион /400 метра съчетано – 2008 г., 200 м бътерфлай – 2010 г./, бронзов медалист от световно първенство и четвърти на олимпийски игри. В морската ни столица Г. Цурев завършва тази година и средното си образование в местното спортно училище. В дните на извънредно положение обаче се върна в областния център на Пиринско и поддържа форма в домашни условия.
– Георги, кой е най-големият ти успех досега?
– Участието ми на европейско първенство за юноши. Имам и други успехи, но засега още нито един от тях не е толкова специален. Затова мисля, че най-големият ми успех предстои.
– Кога си дойде в Благоевград?
– Пристигнах на 21 март, след като баща ми дойде да ме вземе от Варна, преди да ограничат излизането от градовете.
– От колко време не си влизал в басейн?
– От 26 дни не съм влизал и ми липсва страшно много.
– Преди ден-два обяви, че се целиш в квота за Олимпиадата в Токио догодина. В норматив А или Б?
– Да, истина е. Както за повечето сериозни състезатели, това е цел номер 1 и пред мен. Смятам, че всичко е възможно. Просто духом, дори в такива моменти като този трябва да останеш позитивно настроен и да работиш упорито, макар и в домашни условия. Норматив А, разбира се.
– В коя дисциплина ще преследващ виза за японската столица?
– Готвя се за 2 дисциплини, но искам да си остане засега само между мен и треньора ми Динко Юкич кои точно са те.
– Имаш сериозен наставник, малко плувци в България могат да се похвалят, че ги подготвя двукратен европейски шампион, бронзов медалист от световно и четвърти на олимпиада.
– Радвам се, че е тук. Обича децата в отбора и му харесва във Варна. Връзката ми с него е много силна. Много ми е близък, може да се каже, че ми е най-добър приятел, за всичко е до мен и би ме насочил по правилния път. Такива хора трябва наистина да се пазят и да не ги губиш. Освен впечатляващата кариера той е млад и разбира какво ни се върти в главите на нас, настоящите състезатели.
– Как се натоварваш в момента?
– В тази нетрадиционна ситуация ми е много трудно да се изморя в сравнение с онази, когато плувах всеки ден. Но гледам почти през целия ден да правя различни тренировки – лицеви опори, коремни преси, работя за гъвкавост и, разбира се – ограничавам се с храната.
– С училището докъде го докара и в момента как водиш учебни занимания?
– В 12-и клас съм и тази година завършвам. Затова гледам сега, докато ми е по-свободно, да се подготвя за идващите изпити. Иначе съм на индивидуална форма на обучение в спортното училище във Варна. Учителите подхождат с голямо разбиране към мен, за което им благодаря страшно много.
– Защо в Благоевград повече от 20 г. не можем да изградим държавни медалисти при мъжете и жените? До 11-12-годишна възраст всичко изглежда наред, а после нещата приключват или състезателят отива в друг клуб?
– Напълно компетентно мнение не мога да дам. Според мен зависи много от родителите дали подкрепят децата си и дали те наистина остават мотивирани. В по- големите градове има повече деца в клубовете и тази среда е много важна. В моя отбор „Астери“ има доста деца, които идват всеки ден с удоволствие на тренировка и нямат намерения да се отказват. Също така треньорите ни са много разбрани и позитивно настроени. Тук, в Благоевград, това наистина е проблем и остават много малко млади състезатели, които да продължат да се развиват. В „Пирин“ засега се надявам Василена Георгиева да продължава да се развива, а също така Денислав Койков от „GD Sport” може да постигне повече, ако не се отказва.
Разговаря ИВАН ДЕЛЧЕВ
След победата в традиционния маратон Галата-Варна
С първия си наставник В. Атанасова и треньора в „Пирин“ А. Бумбаров
Заедно с щафетата на „Астери“ /Вн/ след държавната титла и националния рекорд на 4х50 м свободен стил през декември 2019 г.
Дисциплината гръб е коронната на благоевградския плувец