„Бих искал да погледнете нещата, да ги видите и не е задължително да ги харесате“, това си пожела благоевградският бохем Венци Терзийски на откриването на поредната му самостоятелна изложба. Тя е наредена в малката зала на градската галерия в областния център на Пиринско и бе открита миналата вечер от директора й Иван Милушев. Атрактивният художник показва само нови работи, а в презентацията си Милушев го сравни с американската легенда на уличната култура Жан-Мишел Баския.
„Откривам поредна самостоятелна изложба на Венцислав Терзийски, един художник много добре познат на благоевградчани и в страната със специфичния си стил и начин на работа. Ако някой се опитва да омаловажи това, което Венци прави през годините, защото съм чул приказки от рода: „Ама Венци е абстракционист“, ще кажа, че има абстракционисти и абстракционисти, които си въобразяват, че правят абстрактно изкуство, но повече мажат или пръскат боя върху обекта или платното. При Венци случаят е съвсем друг. Той е художник, който е осмислил през годините както работата с цвета, и то по един много сериозен начин, така и връзката между декоративните петна, когато става въпрос за основния негов маниер, а именно колажа. Но при Венци всичко съчетано води до едни удивителни резултати, които отдавна са признати от колегите живописци, които са журирали национални изложби и всички ние, гилдията, уважаваме.
Смятам, че Благоевград трябва да се гордее с този художник по няколко причини: ние нямаме такъв автор в България, така различим, ако щете и с материала, на който работи. По някакъв много далечен начин Венци ми напомня на един изключителен и много оригинален художник – Баския. Изкуствоведите измъкват интересна теза, че Баския е първият художник, който прави демонстрация пред т.нар. потребителско общество в САЩ, като се опитва да каже, че нещата, които изхвърляме, могат да бъдат част от едно голямо изкуство, стига да се намери този, който има сърце и поглед за нещата, и, разбира се, талант на художник и живописец. Нарочно разказах това, за да направя връзка с нашия Венци, и много се радвам за поредната му изложба, която откриваме.
Последното, което ще кажа, е, че цените на работите са много ниски, повече от символични, и Венци прави това с идеята повече неща да се купят и да заемат подобаващо място в домовете на купувачите. Успех на изложбата!“, каза Иван Милушев.
Публиката аплодира автора и неколцина се провикнаха с пожелание всичко да се продаде.
„Продали се – не продали, не е важно, ние да не се продаваме!“, призова художникът-бохем и покани присъстващите на чаша вино.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА