Благоевградски абитуриенти: Повторното явяване на матура е добра възможност за повишаване на оценката, но обявените дати са прекалено късно и я обезсмислят 

Повторното явяване на матура е добра възможност за изкарването на по-висока оценка, но посочените дати са прекалено късно и обезсмислят добрата идея. Така благоевградски абитуриенти коментираха промяната в закона,  даваща възможност на зрелостници да се явяват повторно на матура и с получения евентуално по-висок резултат да кандидатстват в университети. С въведените нови правила се разрешава зрелостниците, които не харесват оценката си от задължителната матура – по български език и литература или по предмет по избор, да имат право да се явят втори път на държавен зрелостен изпит по същия предмет. По-конкретно предложените от МОН промени предвиждат „зрелостниците, както и лицата, притежаващи диплома за средно образование, за целите на кандидатстването във висше училище да могат по свое желание да положат изпит по учебен предмет, по който вече са положили успешно държавен зрелостен изпит, върху учебното съдържание, предвидено за изучаване на същия вид подготовка“. Изпитът ще може да се държи еднократно в рамките на учебната година на завършване на XII клас или на следващата учебна година. Резултатът от него няма да променя резултата от матурата в дипломата за средно образование – той ще се вписва в отделно удостоверение, което ще се представя при кандидатстване в даден университет.

Висшите училища ще използват в балообразуването този резултат, ако той е по-благоприятен от първата матура. Кандидатите втори път да се явят на матура, завършили през миналата учебната 2022/23 г., трябва да подадат заявление за явяване на изпит между 24 и 26 април т. г. След това те ще получават и служебна бележка за допускане до изпита. За учениците, които т. г. ще полагат матура, има  възможност да поправят оценката си, ако желаят, на сесията през август- септември т.г.

Повторното явяване на матура обаче ще се заплаща. Засега от МОН не са обявили каква ще е таксата, но се обсъжда тарифата да е между 30 и 100 лв.

Какви са нагласите и как  абитуриенти и образователни специалисти приемат нововъведението на МОН провери репортер на „Струма“.

Директорът на Благоевградската професионална гимназия Антон Драгоев коментира, че не се е запознал в детайли с въпроса, но след като се дава възможност на зрелостниците да се явят повторно на матурата по БЕЛ и на втория ДЗИ по предмет от профилиращата подготовка, то би следвало същото да важи и за матурата по професия, която е задължителна за дванадесетокласниците от професионалните гимназии.

„Идеята ни харесва. Дори и да е срещу заплащане и сумата да е 100 лв., бихме ги дали, защото в крайна сметка повторното явяване за по-висока оценка може да е определящо за бъдещето ни“, изразиха мнения абитуриенти от първия випуск по професия „Графичен дизайнер” в 5-о СУ Калоян, който смята да учи „ Право“, и съученичката му Никол, решила да продължи с „Графичен дизайн”.

Повече от любопитна дискусия се заформи сред ученици в 12 „е” клас на Езиковата гимназия в Благоевград. Учителката по български език и литература Константина Петрова разясни промяната под формата на т.нар. втори шанс. Изхождайки от формулирано понятие, преподавателката сподели как преди време на матурата се явил дванадесетокласник, който бил с температура 40 градуса. И тъй като опцията била или да не положи матурата, респективно да не вземе диплома за средно образование, или да дойде, макар и в тревожно здравословно състояние, то зрелостникът се явил на матурата, а през цялото време отвън чакала линейка.


„Действително има ученици, които по обективни, например здравословни причини, стрес, притеснения биха изкарали по- ниски оценки, отколкото са очаквали. В този смисъл повторното явяване е втори шанс за по-добър резултат. Това, което не разбирам, е защо трябва да се плаща такса, при положение че образованието е безплатно или поне е регламентирано като такова?“, коментира К. Петрова, след което учениците „разнищиха казуса“. Част от тях признаха, че биха се явили на втори ДЗИ по български език и литература, но  зависи кога е датата за т.нар. повишителен изпит. Като аргумент „против“ бе изтъкнат и фактът, че приемът в    университетите се осъществява и посредством кандидат студентски изпити, които са в пъти по-лесни от матурите, особено от втората по предмет от профилиращата подготовка. Една от отличничките в класа Габриела Лазарова изтъкна , че в чуждестранни висши училища се кандидатства с дипломата и оценка от матурите, като не се полагат приемни изпити.

„Аз например ще кандидатствам в университет в Германия. Там приемът е до 15 юли, което означава, че няма как, ако ми  се наложи, да се възползвам от втория шанс, тъй като изпитите за повторната матура са чак през сесията август-септември“, коментира Габи, която владее три чужди езика

/английски, френски, немски/, а през е спечелила отличия в множество конкурси, форуми, състезания…

Казано в обобщен вид: за предстоящата сесия през месец май   задължителната матура по БЕЛ е на 17 май, а на 20 май е тази по предмет от профилиращата подготовка и по професия /в частта теория/. Съответно през септемврийската сесия, ДЗИ по БЕЛ е на 22 август и втората матура е на 23.08.

Според графика на дейности, одобрен или по-скоро регламентиран със заповед на министъра на образованието в  оставка проф. Г. Цоков, резултатите от ДЗИ/ЗДИППК сесия май-юни трябва да бъдат обявени до 7 юни включително.

„Да, идеята за втори шанс е много хубава, но не е дообмислена.  Какво пречеше повторното явяване да е през юни, например  веднага след обявяване на резултатите, а не да се чака сесията  август-септември, когато чуждестранните университети са приключили с приема, а в българските вход може да са и кандидатстудентски изпити“, коментираха  основателно абитуриенти и изразиха мнение, че посочените дати за повторно явяване са прекалено късно и така всъщност идеята на МОН за втория шанс до голяма степен се обезсмисля. 


Междувременно омбудсманът Диана Ковачева остро възрази срещу намерението на Министерството на образованието и науката да въведе такса за повторно явяване на матура за повишаване на оценката. Проф. Ковачева е категорична, че подзаконовият нормативен акт е в разрез със Закона за държавните такси, съгласно който всички документи за получаване на основно и средно образование, издавани от учебните заведения и от МОН, са освободени от такси.

Тя припомня, че на 6 март т.г. депутатите са гласували предложението, инициирано от нея и подкрепено от МОН, зрелостниците и лицата, притежаващи диплома за средно образование, за целите на кандидатстването си във висше училище да получат право еднократно в рамките на една учебна година от полагането на първия държавен зрелостен изпит да се явят за повишаване на оценката на насрочен следващ такъв изпит, за което ще се издава удостоверение с новата, по-благоприятна за тях оценка. Поводът за тази промяна са били постъпващите в институцията на обществения защитник все повече жалби и сигнали от родители и зрелостници, според които е неприемливо да няма втори шанс за явяване на задължителните матури за повишаване на оценка. В тях родителите настояват децата им да имат право да повишат оценката си от матурата, защото досега тя оставала „до живот“, без никаква възможност да я коригират.

В писмото си до проф. Цоков обудсманът алармира, че вече постъпват жалби и сигнали от недоволни родители и бъдещи зрелостници, които са обезпокоени от факта, че във въпросната наредба се предвижда такса за явяване на изпита, за която дори не е определен размер. Гражданите посочват и друг факт, че „държавата ще заплаща таксите за обучение на студентите, а в същото време ще събират такси за явяване на държавен зрелостен изпит“ и настояват разходите за полагането на този изпит да не бъдат за сметка на младите хора.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *