Благоевградчанинът проф. С. Марчев: Хората сме на водно охлаждане, като автомобилите, ако доливаме достатъчно вода, няма да получим топлинен удар, особено полезна е сиестата, удължава живота

Магнитните бури през лятото са по-опасни от слънцето, водят до мозъчни удари, казва специалистът

През летните месеци смъртността от сърдечни заболявания е най-ниска, и то тъй като има повече слънце, това заяви един от най-известните кардиолози у нас – благоевградчанинът проф. Сотир Марчев, който е началник на Клиника по кардиология към Медицински институт на МВР.

Топлината разширява кръвоносните съдове и налягането в тях намалява, обяснява кардиологът. Проф. Марчев твърди, че слънчевите лъчи са много добър имуностимулант, който убива бактериите. Освен това полученият по естествен начин витамин D е много полезен, а съчетан и с движение на открито, може значително да подобри здравословното ни състояние.
Всяко прекалено нещо обаче е вредно, напомни проф. Марчев. Той разясни и какви са вредите от прекаленото излагане на слънце.

„В най-горещите часове от деня е добре да се крием, защото слънчевата светлина състарява кожата и може да промени ДНК. Затова и в пустинята хората се покриват с бели дрехи и винаги носят нещо на главата си. Особено полезна е сиестата, която се практикува в горещи страни като Испания. Доказано удължава живота. Не бива да се ходи целогодишно и на солариум. Всичко се крие в баланса – нито да се крием постоянно от слънцето, нито да прекаляваме с него“, обяснява кардиологът пред retro.bg. Той добавя и че на плаж не бива веднага да изгаряме, а постепенно с всеки ден да увеличаваме дозата слънце. При излагане на слънце трябва да съобразим и лекарствата.

Проф. Марчев коментира и слънчевите изригвания.

„Проучване доказва, че в дните на геомагнитна буря има по-голяма вероятност човек да получи мозъчен инсулт. Слънчевите изригвания са опасни и могат да покачват кръвното и водят до усилване на пулса. Всеки доктор, който е дежурил дълго на кабинет, знае, че има дни, в които идват тревожни пациенти, с неравномерен ритъм, с високо кръвно и много често се оказва, че това са дни с геомагнитни бури. Те траят от няколко часа до няколко дни“, обясни кардиологът.

„Ние сме на водно охлаждане, като автомобилите – изрази се образно доц. Марчев. – Водата се изпарява и ни охлажда, затова ако ние доливаме достатъчно вода, няма да получим топлинен удар. Такъв получаваме, когато се свърши водата в тялото. Децата се нуждаят от повече течности заради по-малкия обем на тялото.

Топлинният удар се получава, когато намалее водата в тялото. Тогава намалява и артериалното налягане, от топлината на тялото се нарушава и зрението, от липсата на достатъчно кръв за червата на човек започва да му се гади и повръща, получава се и замъгляване, а в крайни случаи и загуба на съзнание”, обясни симптомите на топлинния удар лекарят.

Как да помогнем на паднал от жегата човек? Първо го преместваме на сянка, разкопчаваме го, за да се проветрява, плискаме го със студена вода, за да се охлади до идването на Бърза помощ.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *