Мирослав Иванов: Онагледих за хората и за общинските съветници защо съм внесъл предложение за изменение на застроителния план, да спрат лъжите, че ще застроим площада
Съсобственикът на най-апетитната част от Причкапови ливади в топ центъра на Благоевград Мирослав Иванов опъна ограничителна лента край имота си и разкопа частта от него, предвидена по план за жилищно строителство. Целта му е била да ситуира в пространството на площад „Г. Измирлиев“ срещу общината наследения с брат му фамилен парцел, за да онагледи за гражданите и общинските съветници къде е имотът им и каква част от него е предвидена в плана за жилищни нужди. Причина за предприетата акция на М. Иванов през последните два дни е предстоящата сесия на местния парламент, в проекта за дневен ред на която е залегнало искане на фамилията им ОбС да одобри по-висок кинт и плътност на застрояване на имота им.
Припомняме, че преди 31 г. фамилия Иванови бе първата, на която съдът възстанови собствеността в Причкапови ливади, но се оказват най-ощетените с невъзможността над 3 десетилетия да реализират инвестиционните си намерения.
На въпрос на „Струма“ дали оградата и разкопаването на зелените площи са поредният му граждански протест, Мирослав Иванов бе искрен:
„Не. Този път онагледих за хората и за тези, от които зависи искането ни за изменение на застрояването на урегулирания ни имот. Причината е, че служители от общинската администрация злоупотребяват и дори откровено лъжат, твърдейки, че сме щели да застроим площада. Целта ми е да си представят образно в какви граници е имотът ни, както и архитектурния абсурд, който дори да искаме, не можем да реализираме от 31 години поради застрояването на съседния имот и изключването ни от изработения работен устройствен план (РУП) за строителството на съседните имоти.
Причините да сме в тази патова ситуация са действащите законови и архитектурни норми. На всички постъпки, направени от нас през тези 31 г., да ползваме имота си, без значение дали с поставяне на временен обект, или с трайно застрояване, не сме получили и 1 документ от Община Благоевград, който да удовлетвори дори частично исканията ни. Това, което сме получили до момента, е или мълчалив отказ, или документи с невярно съдържание.
Преди години ни бе отказано искане да ползваме имота си с временен обект, като поставим там лавка за вестници, а в същото време на друго място на площада поставиха друга такава. Отказът бе отменен с решение на Върховен административен съд. Предложихме да поставим по-красива и функционална временна постройка, разглобяема, от стъкло и алуминий, но пак ни отказаха. Отново осъдихме Общината и РДНСК.
Фамилията ни не пожела данъкоплатците да плащат за грешките на изпълнителната власт и властимащите, затова не заведохме иск за пропуснати ползи и финансово обезщетение.
Пари на съгражданите ни спестихме и във връзка с прилагането на регулацията. При трансформацията от стари в нови имотни граници (отчуждаеми и придаваеми места) около 100 кв. ни взеха и след това ни ги придадоха от общинската част в целия имот. Пуснахме молба да се приложи тази регулация, но въпреки че планът се прие, това не бе направено и бяхме принудени отново да загубим 10 г. да се съдим с Община Благоевград. За това време законът се измени, цените за замените станаха пазарни по оценка на вещи лица и ние пак бяхме ощетени, тъй като нашите 100 кв.м бяха оценени на по-ниски цени от общинските, които ни бяха продадени на по-висока цена. Спестихме на общината, респективно на данъкоплатците, още 44 000 лв., защото не си поискахме разликата по съдебен ред. Бихме могли да поискаме и обезщетение за нереализираната, предвидена в действащия план постройка, но отново не го правим, за да не плащат съгражданите ни грешките на управниците.
Преди около месец кметът Илко Стоянов внесе в ОбС поредното ни предложение да построим красива и функционална сграда в имота си, която да е емблематична за града ни. Комисията по ТСУ бе внесла с отрицателно становище искането ни за промяна на застрояването на имота ни, като мнозина в пленарна зала дори признаха, че били подведени от общинската служителка арх. Филипова, директор на Дирекция „Архитектура и устройствено планиране“. Заедно с арх. Пенева в пленарна зала убедихме мнозинството в правотата си и необходимостта от промяна, и от 33-ма съветници в залата 30 върнаха казуса за преразглеждане в Постоянната комисия по ТСУ.
На насроченото преди 10-ина дни заседание присъствахме с автора на предложението арх. Пенева, 1 съветник изрази мнение: „На мен не ми харесва“, и от 10 присъствщи 3-ма го подкрепиха, а 7 се въздържаха. Изключително странно бе за мен липсата на мнение за емблематично място в центъра на града, което законово няма как да се реализира. Само ще вметна, че голямата част от членовете на Комисията по ТСУ са предприемачи. И същите съветници, гласували за връщане на предложението за преразглеждане в комисия и признали, че са били подведени, сега нямат мнение! А защо пак тези съветници приемат многократно завишение на параметрите на застрояване в друг имот в бившия Стопански двор и прилагат двоен стандарт, едва ли някога ще стане ясно. Но най-логичният въпрос остава: Не следва ли критериите на застрояване в един квартал да бъдат еднакви за всички собственици?!
Имотът ни е най-благоразположен за застрояване с ъглово местоположение и изложение север-запад, т.е. не засенчва никой, най-навътре е в площадното пространство, с 3 калкана, правилен правоъгълник. Но странно защо вътрешен парцел е с най-високи параметри на застрояване в квартала! „По делата им ще ги познаете“, е казано в Светото писание, а тези, от които всички ние в общината ни зависим, прилагат двойни и тройни стандарти, уж защитават общинските интереси, а всъщност се интересуват и преследват единствено и само своите лични.
Докато забивах колчетата за аварийната лента, в имота ми до мен се спряха доста хора и никой не ме попита защо пак го правя, а защо не става – показателно за нивото на доверие на гражданите във властимащите.
Разкопах част от имота ни, за да се види ясно, че при действащия план е абсолютно невъзможно да покрием нормативите за жилищно строителство, защото на въпросната площ е абсолютно невъзможно да изградим стълбище, асансьор, коридор, стени, комуникации, а ако все пак някой успее да го направи, прозорците няма да могат да се отварят навътре със сигурност.
На сесията в сряда отново се надявам да ни дадат думата – на мен като собственик и на арх. Пенева, за да защитим искането си. Единственият градоначалник за тези 31 г. досега, който разбра същината на проблема ни и ни подкрепи в търсенето на решение, бе Илко Стоянов. Надяваме се и общинските съветници да го направят безпристрастно и в интерес на градоустройството, и да ни дадат възможност да построим красива и функционална сграда, достойна за мястото, която да буди възхищение, а не срам у благоевградчани. Разчитаме на здравия разум на хората, от които зависи бъдещето на Благоевград, защото те са там да решават проблемите ни, не да ги създават, заслепени единствено от лични облаги“, каза Мирослав Иванов.
Във връзка с постъпили множество запитвания и сигнали относно заградения терен на тревна площ при пл. „Георги Измирлиев“ от Община Благоевград напомниха, че се касае за имот, частна собственост.
„За същия няма одобрени инвестиционни проекти, няма и издадено разрешение за строеж. Към момента от страна на Община Благоевград не са установени нарушения, тъй като поставянето на ограничителни ленти, определящи границите на имота, само по себе си не представлява строителна дейност. Община Благоевград ще продължи да следи за недопускане на нередности от собствениците на терена. Припомняме, че по време на сесия на Общински съвет не бе одобрено искането на притежателя на имота за завишаване на коефициент на интензивност и плътност на застрояване. Точката е заложена за повторно разглеждане на заседание на Общински съвет на 31.05.2023 г.“, съобщиха от Общината.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА
Човека си е върнал на дядо му имота … където е пасял овцете едно време. Сега си е негово и ще го прави каквото иска , аз щях да засадя градинка с домати и краставици и малко кокошчици , с едно куче да ги пази.
Една лятна кухня щях да си направя и един бунар да изкопая (там има на 5 метра) …
Ще събирам приятелите и барбекюта яко (кебабчета имам предвид 😉 Направо щях да съм топ на топа .
Ама … нямам дядо с ливади !
По казуса става ясно, че наследниците са намерили връзки в съда да им върне имота, а сега търсят такива, за да реализират инвестиционното си намерение… И сигурно все някога ще успеят, въпреки че се представят за жертва… Е на някои бивши собственици и съдът им отказа (нямаш лоби – нямаш право)… и то за далеч по-голяма площ и по-неапетитен терен… Ами… в България живеем… Двойният аршин си продължава… Успех, Благоевград!