Благоевградчани: Защо общинските съветници разрешиха на чужди консулства да се базират в сградата на кметството?!

Председателят Р. Тасков: Виенската конвенция ни задължава да съдействаме при предоставяне на помещения за дипломатически представителства

„Защо ОбС – Благоевград  разреши на почетното консулство на Р Сърбия да се базира в общински имот и така да се стигне до напрежение сред благоевградчани заради поставяне на сръбското знаме до входа на зала „22-ри септември”?! Този въпрос зададоха в редакцията на вестник „Струма“ читатели по повод атакуваното от областния управител в съда решение на местния парламент за премахване на сръбския национален флаг от фасадата на сградата на площад „Г. Измирлиев-Македончето“ .

Репортер на „Струма” потърси отговор от председателя на ОбС Радослав Тасков. Ето какво обясни той: „ОбС е длъжен да оказва съдействие при предоставяне на помещения за почетни консулства съгласно Виенската конвенция за дипломатическите отношения, чл. 21, ал. 1 и 2. Те гласят, че приемащата държава трябва или да улесни придобиването на нейна територия, съгласно нейното законодателство от изпращащата държава на необходимите за представителството помещения, или да оказва помощ на изпращащата държава да получи помещения по друг начин, както и в случай на необходимост да оказва помощ на представителствата да получат подходящи помещения за своите сътрудници.

Исканията за предоставяне на помещения са придружени с решения на Външно министерство и МС за откриване на  консулство в Благоевград. През 2015 г. в качеството си на почетен консул на Казахстан Митко Солаков представи искане за осигуряване на помещение до кмета М. Камбитов, конкретният повод за разкриване на това консулство в Благоевград бе, че в АУБ има студенти от Казахстан, на които да се оказва логистична помощ. Входираното предложение до ОбС бе с искане за предоставяне на помещението до входа на зала „22-ри септември”. То не бе ползвано от времето на социализма, състои се от 2 стаи с обща площ 126 кв.м. Спомням си, че М. Солаков го ремонтира за своя сметка, включително прекара и ток, защото не бе електрифицирано. Впоследствие Солаков се отказа от почетното консулство на Казахстан и известно време помещението стоя неизползвано.

В качеството си на почетен консул на Р Сърбия в края на 2022 г. той се срещна с кмета Илко Стоянов и по същия ред внесе документи за предоставяне на помещение за консулство. С решение на ОбС от 23 декември 2022 г. бе дадено съгласие да се отдаде с търг същото помещение, определената наемна цена  бе 299,88 лв. без ДДС, със срок на договора 5 г.“, обясни председателят на ОбС Р. Тасков.

Както „Струма“ писа, преди месец и половина за почетен консул на Казахстан бе назначен благоевградският бизнесмен Рашко Динков. На въпрос на „Струма“ къде е базирано в момента консулството той заяви, че то ще бъде в сградата на „Купола“, в топ центъра на Благоевград, която той купи след пожара, и предстои да бъде открито в средата на годината. Така че новото консулство на Казахстан в Благоевград ще бъде в частен имот, което е и честа практика, тъй като Виенската конвенция за дипломатическите отношения по никакъв начин не задължава ОбС да подслони консулствата в сградите на българските кметства.

Явно за да се намали напрежението около сръбския национален флаг на входа на зала „22-ри септември“, в момента от двете му страни са знамето на община Благоевград и националният ни трибагреник. Все още се чака съдебното решение по обжалваното от губернатора решение на местния парламент.

ДИМИТРИНА АСЕНОВA

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *