Благоевградчани „за“ и „против“ наредбата, вменяваща им ангажимент сами да обгрижват пространството околоблоковете срещу заплаха от глоби

БСП съветникът В. Христов: Общината абдикира от своите задължения, в същото време данъците бяха увеличени Общинският съветник Д. Урдев: Страхотна идея! Да вземат да раздадат и улиците… Омбудсманът Зл. Ризова: Не виждам проблем, нали е доброволно…

Коментари в различни посоки предизвика сред благоевградчани огласеният от кмета Методи Байкушев в началото на седмицата проект за Наредба за условията и реда за предоставяне, поддържане и използване на прилежаща площ към сгради в режим на етажна собственост. С публикуването му на сайта на общината фактически бе дадено началото на обществено обсъждане
и негативните реакции на хората не закъсняха.
Както „Струма“ писа, Наредбата визира предоставяне на прилежащите терени около блоковете и кооперации за стопанисване на етажната собственост, като в замяна бъдещите стопани се ангажиран сами да ремонтират дори тротоарните настилки, спортните и детски съоръжения в района срещу заплаха от финансови санкции за неспазване на наредбата. Абдикира ли общината от задълженията си да се грижи за междублоковите пространства, детските площадки и настилки и кой ще носи отговорност при инциденти и нещастни случаи, са сериозните притеснения на благоевградчани, свързани с проектонаредбата. Големите опасения, че общината може едностранно да натовари гражданите с новите задължения, идват от текста на ал. 4в, чл. 1, в която се посочва, че прилежащата площ се определя по искане на заинтересованите лица или по инициатива на кмета.


Ето как коментира проекто наредбата лидерът на общинската организация на БСП в Благоевград общинският съветник Веселин Христов:
Запознах се с проекта на Наредбата за условията и реда за предоставяне, поддържане и използване на прилежаща площ към сгради в режим на етажна собственост. Мисля, че с тази Наредба общината абдикира от своите задължения. В последните години сме свидетели как в големите квартали гражданите чрез самоинициатива поддържат и почистват сами междублоковите пространства. Садят цветя, правят градинки и облагородяват тези пространства. Това се прави от личен ангажимент на всеки в обществото ни. Същевременно, една част от тези площи се ползват и като нерегламентирани паркинги. Съмнявам се, че хората се чувстват комфортно да паркират там, но са принудени поради обстоятелствата. Паркоместата в нашия град са ограничени поради недалновидни градоустройствени решения в миналото. Разбирам, че чрез тази Наредба ще вменим задължение на гражданите за поддържане на обществена площ. В същото време бяха увеличени местните данъци, както виждаме, предстои увеличението им и в следващите години. Тези средства би следвало да се ползват от общината за поддържане, почистване и облагородяване на градската среда. В допълнение общината дори ще налага и санкции на гражданите, ако не спазват наредбата! Нека се замислим за следното – до момента гражданите проявяват самоинициатива да вършат това за своя сметка, сега ще ги задължим, и ако не го правят, ще ги глобяваме“! Мисля, че ефектът ще бъде обратен и ще породим и конфликти между хората, членуващи в една етажна собственост.
„Страхотна идея! Даже се надявам освен зелените площи и улиците да раздадат на живеещите в блоковете и кооперациите в Благоевград с надеждата, че нещо ще започне да се оправя в този град! За следващия бюджет може би ще трябва да помислим да отпаднат част от данъците“, бе краткият, но ироничен коментар на общинския съветник Димитър Урдев.
„Не виждам проблем в тази Наредба, тъй като още в преамбюла пише, че целта е да се даде възможност на гражданите, а не да им се вмени такава. Единственото предложение, което ще направя до кмета, е да се откаже от условието в ал. 4 на чл. 1, за да няма притеснения у хората. Навсякъде в останалата част се визира, че заявяването на желание за стопанисване на прилежащите площи е доброволно“, коментира омбудсманът на Благоевград Злата Ризова.
На питане кой ще носи отговорност при инцидент в зоната на прилежащите площи тя повтори, че поемането на ангажимент е по желание, не е задължително. На въпрос дали смята, че ще има сдружения на етажна собственост в общината, които ще подадат заявления за искане за ползване на прилежащите площи при условията, посочени в проектонаредбата, тя бе честна: „Не!“. На питане защо тогава въпросната наредба следва да се приема и с това се хаби време и енергия на местния парламент Зл. Ризова отбеляза, че приемането й от ОбС е предвидено със Закона за управление на етажната собственост и Наредба 6 от 2009 г. за определяне на прилежащата площ на сгради в режим на етажна собственост в квартали с комплексно застрояване и в тази връзка наредба с аналогично съдържание следва да имат всички общини.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. Андрешко

    Поредна глупост на кмета и т.нар. “омбудсманка“. Има хора, които имат имоти в различни градове и живеят последователно по няколко месеца от годината в тях, как ще ги задължиш да чистят градинки около блокове, в които не живеят по половин година например? Това си е задължение на общината, както е прибирането на боклуците, нали затова събират и повишават данъците!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *