Българите се отприщиха да пътуват зад граница в желанието си да видят свят след сковаващата ковидна изолация, инфлация, икономическа и политическа кризд. Туристическите агенции отчитат засилен интерес към екскурзии и пътешествия в чужбина и в страната. „Записванията за пътувания и почивки се увеличиха в пъти, с 30% са повече в сравнение с миналата година. Хората се научиха да си правят предварителни резервации заради по-изгодните цени. Други разчитат на записвания в последния момент. Гърция е на първо място като дестинация при масовия туризъм. От миналата събота стартирахме еднодневните екскурзии от Благоевград на плаж до Офринио. Шезлонгът с чадър е 3-4 евро с консумация на кафе и минерална вода. Втора по предпочитание за почивка е Турция. Седемдневна почивка на море в 4-звезден хотел е 1000-1200 лв., при това пътуването е със самолет. Цената е относителна, има и за 800 лв., но при ранни записвания. Зависи и от пакетите – ол инклузив , полупансион, както и от доплащания на услуги на място. От балканските страни хит става Албания. Спада интересът към Македония”, разказа собственичката на туроператорска фирма Здравка Чимева.
Все повече благоевградчани пътуват до екзотични страни като Тунис, Мароко, Йордания, Израел, Дубай и Бали. „Заявките са направени месеци преди това. Цената се оскъпява от пътуването. Колкото по-далече, толкова по-скъпо. До Тунис например всяка седмица има чартърен полет за група от 200 човека от страната. За там целогодишно пътуват 10 000 българи. Не е скъпо, особено ако ревервациите са направени предварително или в последната минута. Цените в тези екзотични държави са поносими. Аз съм смазана от цените на храната, които видях в Йордания. 1 кг краставици е 0,36 йордански динар, което е под 1 лв. , а в България по същото време бяха 7 лв. Картофите са 0,15 динара, чушки и домати по 1,60 динара. При положение, че Йордания е 4-ата страна в света по безводие, а цените на селскостопанската продукция са по-ниски, сравнение с България, която е зарината от плодородна земя, дъждове и 4 сезона”, ядосва се на скъпотията у нас Здравка Чимева.
Интерес има и към екскурзиите в страната до знакови места като Златоград, Перпирокон, Велико Търново, Елена и Жеравна. Според нея бумът в пътуванията не се дължи на повишения жизнен стандарт, а на промяната в мисленето на българите. „Хората не са забогатели, но разбраха, че животът не само работа и пари. Счупиха калъпа „работа-вкъщи, вкъщи- работа” и започнаха да влагат средствата, които изкарват, в хубави неща и за приятни преживявания. За предпочитане е да не даваш пари за здраве, а за профилактика. Просто живей за мига, животът е кратък“, обобщи туроператорката.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА