Благоевградчани потърсиха съдействие от общината за спиране на системния тормоз, на който са подложени от клиенти на магазин, който нощем се превръща в шумно кафене. Живущи в кооперацията на ул. „Владо Черноземски“ №3В са подали няколко сигнала до кмета Атанас Камбитов затова, че намиращият се в партера магазин работи нонстоп, а през нощта пред него се събират тумби от младежи, които на практика си допиват след дискотеките или надигат бира за изтрезняване. „Шумните компании изобщо не се съобразяват, че пречат на хората да спят, викат, кикотят се, спират колите си, от които гърми музика, докато пият или пушат пред магазина. Редовни сбирки там си правят нощните патрули на СОТ-овете, охранителите си пият кафе на крак под прозорците на спалните ни, след това се изреждат работниците, които са първа смяна, и колите, които зареждат магазините. В събота и неделя, имаме „удоволствието“ да спим до 6 часа, защото тогава се изкарват масите пред магазинчето и започва работата му като кафене. В случаите, когато сме се опитвали да правим забележки за шума на клиентите, сме подложени на псувни и обиди”, твърдят в жалбата до кмета жители от кооперацията. Те настояват градоначалникът да прекрати това безообразие и да вземе мерки за ограничаване работното време на магазина, който според тях работи като кафене. В случая се нарушава чл. 5 от Наредбата за опазване на общинската собственост и обществен ред, който забранява вдигането на шум през нощта от 23.00 ч. до 7.00 ч. За осъществяване на шумна търговска дейност в жилищните сгради и комплекси е необходимо съгласие и решение на общото събрание на собствениците на кооперацията, каквото в случая за този магазин не е дадено.
Наредбата за извършване на търговска дейност на община Благоевград също забранява на заведения за хранене и развлечения, намиращи се в жилищни сгради, да работят след 22 ч. през зимните месеци и след 23 ч. през летните, което в случая изобщо не се спазва. В чл. 7 пък е посочено, че работното време на магазините се определя със заповед на стопанисващия обекта, т.е. търговеца, като се спазват изисикванията за осигуряване спокойствието и сигурността на гражданите. „Такова спокойствие не ни е осигурено, откакто съществува този магазин, който реално работи като кафене и питейно заведение. Единствената разлика е, че след 23 ч. масичките отпред се прибират, което не пречи на компаниите от младежи и патрулните екипи на СОТ-ове да си пият на крак по всяко време на нощта под прозорците на спалните ни, заради което сме подавали многократно сигнали в сектор „Сигурност и обществен ред“, но обектът продължава необезпокоявано да работи денонощно и клиентите му да ни събуждат и притесняват през нощта”, описват ситуацията живущите в кооперацията. Сред тях има юристи, които са проучили практиката в други общини и са посочили за пример Столична община, в чиято наредба за обществен ред е регламентирано работно време до 22 ч. за търговските обекти в жилищни сгради с режим на етажна собственост, което може да се променя единствено след съгласието на 50+1 от собствениците.
В отговор на жалбите бившият зам. кмет инж. Янко Янков, който освен за строителството отговаряше и за обществения ред, е посочил, че ще бъдат предприети действия за изменение на Наредбата за търговска дейност. Това не успокоило хората, които подали запитване и по Закона за достъп до обществената информация до кмета на общината дали са предприети конкретни действия и предложения за изменения на Наредбата за търговска дейност на общината. Зам. кметът Христина Шопова ги е уверила в писмен отговор, че е изготвен проект за изменение на Наредбата за търговска дейност в община Благоевград по отношение именно на работното време на търговски обекти, регистрирани като магазини, които са разположени в многофамилни жилищни сгради. Предложението ще бъде внесено от кмета Атанас Камбитов за разглеждане в постоянните комисии.
На територията на Благоевград има няколко такива магазина, които се намират в жилищни сгради. Само 3 от тях – на ул. „Владо Черноземски“, на ул. „Джеймс Баучер” и на ул. „Славянска”, до Ветеринарната лечебница, работят денонощно и само срещу тях валят жалби за нарушаване на спокойствието и нощната тишина. Жителите в кооперацията на ул. „Владо Черноземски“ са притеснени, че скоро ще се появи още един такъв магазин под прозорците им, и апелират към кметската управа да се намеси час по-скоро, тъй като спокойствието на гражданите би следвало да е с предимство пред икономическите интереси на бизнесмените.
БЕТИНА ГЕОРГИЕВА