Боровец губи битката с незаконния цех за пелети в селото – РИОСВ даде „ок“ на узаконяването му

Жителите на кочериновското с. Боровец са на път окончателно да загубят битката със собственика на незаконния цех за пелети в селото Росен Ганчев, след като той не само започна процедура по узаконяването му, но и РИОСВ – Благоевград прецени, че не е необходимо да се извършва екологична оценка на инвестиционното му намерение да прави пелети в бившия стопански двор.

Решението е на директора на РИОСВ Ангел Георгиев, според когото няма вероятност дърводелският цех с пелетна инсталация на Ганчев „да окаже значително отрицателно въздействие върху околната среда и човешкото здраве“.

В проекта на бизнесмена се предвижда съществуващите 3 сгради в имота да се преустроят в дърводелски цех и пелетна инсталация – нещо, което отдавна е направено. В дърводелския цех законно ще работят гатер, циркуляр и банцинг, необходими за производство на европалети. Те ще се правят от отпадъчната дървесина на цеха, останала след биченето на трупите. Инсталацията за производство на пелети ще е с капацитет 150-200 кг на час, а технологията на производството им ще включва това, срещу което най-много скачаха жителите на селото – раздробяване на материала с дробилка и смилане на дървесния чипс, при които се вдига страхотен шум.

Според РИОСВ от цеха обаче не се очаква значително негативно шумово въздействие, ако инвеститорът изпълни обещанията си машините да бъдат монтирани в затворени помещения без прозорци, и ако от страната на жилищните сгради се изгради плътна масивна ограда с височина 2.20 м, допълнително подсилена от зелен пояс от дървесна растителност. Според екоинспекторите при това положение на разстояние от 155 м около цеха, откъдето започват къщите на селото, шумът ще се намали значително, до 45-50 децибела, и ще бъде под нормата на нива на шум в жилищната зона. Ако пък машините бъдат снабдени с прахоуловители и площадките за съхранение на отпадъчните трици са закрити, жителите на Боровец няма да усещат осезаемо и замърсяването на въздуха.

Припомняме, че селото въстана срещу Ганчев в началото на тази година, когато разпрати протестни подписки до община Кочериново, Областната администрация в Кюстендил, РДНСК – Кюстендил и РИОСВ – Благоевград, оплаквайки се от денонощния шум, разнасящ се от цеха. Освен заради принудителното безсъние, боровичани се притесняваха и за състоянието на единствената асфалтирана улица в селото, по която минават тежките коли, снабдяващи цеха с дървен материал и извозващи от него палетите. Не на последно място, опасенията им бяха и за моста над река Струма, който е връзката им с главен път Е-79 – той е разчетен за 10 тона товар, а пълните с дърва ТИР-ове са около 30 тона.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


 

Подобни новини

1 Коментар

  1. Мартин

    Кучетата си лаят, а кервана си върви. ГЕРБ научиха цялата администрация да е корумпирана. Никой не мисли за обикновения човек, че имало шум, замърсена околна среда или, че ще се разбие пътя. Важното е, че ще има голяма далавера – всички по веригата ще се облажат. Рила и Пирин ще останат с голи баири и няма да има вода за пиене, но за сметка на това ще има доста неправомерно забогатели. Жалкото е, че ОПГ се ръководят от тези,които трябва да стопанисват и опазват гората, а те ръководят горската мафия. Това са на нива от горе – до долу: Дамян Дамянов и доскорошния му подчинен Мартин Иванов, горските и охраната,….Влесте в горите около с. Говедарци, с. Маджаре, с. Мала църква и ще видите лунен пейзаж – все едно е минало ТОРНАДО. Никой не контролира какжо става. И „законните“ и незаконните гатери режат на воля колкото си искат и никой не мисли за последствията….

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *