
От събота двата курорта са с намалени цени на картите, стартират и серия престижни състезания
Любимият курорт на елита през 1896 г. вече е притегателен
център за зимен туризъм от световна величина
58 км ски писти, приказна природа, заведения с невероятна кухня – и всичко това на по-малко от 70 км от София. Това е Боровец – първият курорт в България, където елитът на страната е идвал да почива още през 1896 г., а днес е предпочитан от любителите на зимните спортове от целия свят. Международната си слава той доби през 1981 г., когато тук за пръв път се проведе Световната купа по ски алпийски дисциплини, а през 1993 г. бе домакин и на Световно първенство по биатлон.
Курортът е разположен на северните склонове на Рила и е невероятно съчетание от мека зима, като през най-студения месец януари средната температура е около минус 4,8 градуса, и продължително задържаща се ски покривка – сезонът обикновено продължава от средата на декември до април.
Той предлага отлични условия за планински туризъм и спорт: алпийски ски, сноуборд, ски бягане, планинско колоездене. Освен това по високите части на Рила планина – ски център Маркуджик, в разгара на сезона снежната покривка достига 2 м, което създава изключителни възможности за екстремно каране на алпийски ски и сноуборд.
Пистите в Боровец са за всеки вкус – най-дългата е 12 км, има 35 км писти за ски бягане, съоръжения за биатлон. Лифт „Ястребец“ е с капацитет 1200 души на час и дължина на трасето 4827 м, 6-седалковият „Мартинови бараки експрес“ е с капацитет 3000 души на час, дължина на трасето 1209 м и подходящ за нощно каране, Ситняковският лифт, „Ястребец Експрес“ и „Маркуджик 2“ могат да превозват по 2400 души на час. Най-дългият от 7-те ски влека е „Маркуджик 3“ с дължина на трасето 1031 м.
Цените на лифт картите са за всички съоръжения, има и полудневна, за да не се натоварват излишно скиорите, които идват тук само за по няколко часа, за най-запалените любители на зимните спортове има и сезонна, предлага се и безконтактна. Естествено, в стойността на лифт картите и билетите за лифтовите съоръжения е включена застраховка “Планинска злополука”, която покрива разходите при злополука за пистово спасяване. И тази година през целия сезон се предлага 5% намаление на цената на лифт картите, ако бъдат заредени онлайн.
Към момента една от най-големите атракции са нощните спускания в Боровец – поради засиления интерес до 14 март включително пистите за нощно каране в Боровец ще бъдат отворени всяка вечер от 18:30 до 22:00 часа. След 16 март се очакват традиционните намаления на цените на лифт картите.
Въпреки необичайните условия тази година, предизвикани от пандемията от коронавирус, и тази зима курортът се стяга за редица атрактивни състезания. Първото е за купа “Чамкория Джуниър”, която всяка година събира най-добрите млади състезатели в ски алпийските дисциплини. Надпреварата е насрочена за 17 март и надежди в ски спорта на възраст от 8 до 12 г. вече с нетърпение очакват да покажат на какво са способни в гигантския слалом.
На 19 и 20 март следва най-голямото детско състезание за сноубордисти купа „Бороборд 2021“. Младите таланти на България в сноуборда ще премерят сили в 5 възрастови категории – от 8 до 19 г.
Държавното първенство по ски алпийски дисциплини за деца ще се проведе на 22 и 23 март. Надпреварата е част от купа „Надежди“. Едно от най-оспорваните детски състезания в календара на федерацията ще е в двете най-популярни дисциплини – слалом и гигантски слалом.

От 22 март до 24 март пък ще е Държавното първенство по ски бягане 2021.
Извън превъзходните писти, Боровец предлага и възможност за планинско колоездене. През 2010 г. по утвърдени световни стандарти е създаден Боровец байк-парк с над 20 км маркирани трасета, подходящи за начинаещи и за напреднали. На трасето „даунхил“ любителите на екстремни преживявания ще намерят скокове, виражи и технични линии с такова ниво на трудност, което го превръща в предизвикателство дори за най-опитните. То е подходящо за провеждане на състезания от международно и световно ниво. В курорта се провеждат и маунтин-байк турове по маршрути. Географските дадености на курорта обуславят идеални условия за скално катерене и алпинизъм. Има редица катерачни обекти с нива на трудност, както и технични траверси – различни категории.
А когато любителите на зимните и екстремни спортове пожелаят да си починат малко, те могат да отскочат до уникалната Черна скала. Тя се намира в близост и представлява грамадна каменна скала, чиито стени внушително се извисяват над долината на р. Голяма Сливница. Разстоянието от върха до подножието й е 135 м. В горната си част е равна скална площадка, обезопасена с метален парапет, откъдето се открива невероятна панорама към планинските склонове и гористата урва. Мястото е леснодостъпно и не изисква никаква специална подготовка. Теренът е предимно равен и преходът от Боровец до Черната скала отнема малко повече от час спокойно ходене. Отправна точка на екомаршрута е една от главните улици на курорта, която води до конна база в покрайнините. До природния феномен се минава край две хижи, където всеки може да се подкрепи с топъл планински чай.
И за да бъдете непрекъснато подготвени и информирани за промоциите в курорта и възможностите, които Боровец ви предоставя за едно неповторимо изживяване, вече имате възможност да инсталирате на смартфона си мобилното приложение MyBorovets, което включва всичко, от което бихте имали нужда, преди, по време и след пистите. То дава актуална информация за пистите и лифтовете в курорта, уеб камери, времето в момента и дългосрочна прогноза, резервиране на ски услуги, информация за актуални събития, ресторанти и възможности за настаняване, както и специални предложения и предупреждения от пистите.
Ски зона Боровец за зимен сезон 2020/2021 ще остане отворена до 15 април, ако метеорологичните условия са благоприятни и има достатъчна снежна покривка.
С подходящ за фрирайд ландшафт
Пампорово е рай за почитателите на свободния стил в ските и сноуборда
Пампорово е другият любим курорт на скиорите. Обликът му се определя от заоблените скатове на Родопите, в чиято вътрешност е разположен. Климатът в района се отличава с изключително мека зима, в която има над 100 слънчеви дни. И ако искате да се отървете от градския смог, заледените улици и студа, вашето място е Пампорово, където средната годишна температура е 5,5° C и заедно с невероятните изживявания по пистите със сигурност ще придобиете и зимен тен.
Основният туристически поток към курорта е през студените месеци, защото е пригоден предимно за снежни спортове. Почти всички ски писти в курорта започват от връх Снежанка, който е включен в 100-те национални туристически обекта на БТС, и между две спускания скиорите могат да получат печат в хижа „Студенец“.
Туристическият сезон започва през декември и продължава почти до края на април.
Изборът на ски писти е огромен – те са общо 17, с обща дължина 37 км, като 25 км са за алпийски дисциплини с различни трудности. Съоръженията, обслужващи мрежата от писти в Пампорово – 6 лифта и 9 влека, са с капацитет 11 600 човека на час. Един от тях – от село Стойките до Снежанка, е най-модерният на Балканите, който се движи със скорост от 6 метра в секунда и взема разстоянието едва за 8 минути.

Пампорово има съоръжения за всички категории скиори, както и ски училище с международна категория и с повече от 100 висококвалифицирани инструктори.
Разполага и с осветена писта за нощно каране на ски, тук се намира и най-дългата зелена писта в България, подходяща за начинаещи скиори.
В последните години курортът е топдестинация в свободния стил на ските и сноуборда, тъй като ландшафтът и практически невъзможните лавини позволяват фрирайда. Тази особеност позволява да се развива и друг популярен в Европа и САЩ спорт – ски-ду. Тук е и единственото в България халф-пийп съоръжение с олимпийски размери за сноуборд. Той е построен на писта „Снежанка 1“. Дължината на пайпа е 150 м, а височината на стените е 3 м.
Лифт картите в Пампорово след 15 март ще са с намаление. Карането по осветената нощна писта от 1200 метра е безплатно за притежателите на дневна карта. За първи път в България пропуски за лифта се продават от 4 картомата с дебитни и депозитни карти. Машините, които наподобяват банкоматите, са в центъра на курорта и на трите начални станции на лифтовете.
Заради красивата природа областта се посещава от туристи и през летните месеци. От 2012 година на територията на курортен комплекс Пампорово функционира и специализиран парк за практикуване на планинско колоездене, и днес е най-големият на Балканите. Във велопарка в курорта се провеждат ежегодни международни състезания от най-висок клас, а курортът е бил домакин на Европейско първенство в дисциплините спускане и 4х през 2013 г., Балканско първенство в олимпийската дисциплина крос-кънтри и кръг от Световните 4х серии „4х Pro Tour“ през 2014 година. Днес работи и зона Мечи чал и така велопаркът има над 50 км трасета и маршрути за планинско колоездене за всички възрасти и за хора с различни умения.
В курорта има още площадки за тенис, спортно стрелбище и стрелбище за стрелба с лък, плувни басейни, боулинг зали, ледена пързалка, центрове за фитнес и масаж, балнеология и рехабилитация, солариуми, конферентни зали.
Пампорово е основан през 1933 година, когато тук е построен пансион за туристи със 100 легла. Само година по-късно вече има 4 вилички и 3 пансиона, а днес курортът, който е на територията на двете общини – Смолян и Чепеларе, е с близо 15 000 легла.

В самия курорт едно от най-търсените места от туристите е църквата „Успение на Пресвета Богородица“. Храмът е уникален с това, че проектът и конструкцията му са съобразени със суровите условия в планината. Той е построен изцяло с дарения – в инициативата за събиране на средства между 1992 г. и 1999 г. се включват 15 000 души. Църквата е любопитна и с това, че 3-те кристални полилея са донесени тук от резиденцията „Бояна“, а 6 камбани са подарени от Русия. Уникални са и стенописите, които са дело на 3 различни екипа и са смесица от традиционност, новаторство и академичност.
В близост до курорта е и най-големият действащ научен комплекс по астрофизика в Югоизточна Европа – „Рожен“. В комплекса, който е отворен за туристи, учените изследват комети, астероиди, тела от Слънчевата система, звезди от нашата галактика, звездни купове, а също и извънгалактични обекти от типа на мъглявини и т.н. Годишно около 10 000 души посещават обсерваторията, които имат възможност да надникнат през уникалните телескопи.
ВАНЯ СИМЕОНОВА