Братя, собственици на ВЕЦ в с. Бачево, купуват утайките от пречистените води на Разлог и Банско, за да торят около 1000 дка земеделски земи

Собственици на ВЕЦ в разложкото с. Бачево намериха оригинален начин хем да оползотворяват утайките от водата в пречиствателните станции, хем да наторяват земята, на която отглеждат различни култури.

Братята Николай и Красимир Рашеви чрез фирмата си „Евклипс инвест“ ООД поискаха от РИОСВ разрешение да използват утайките от пречистването на отпадните води в станциите в Банско и Разлог, за да наторяват 968 дка в землището на Разлог, върху които отглеждат хлебна пшеница, тритикале, рапица и овес.

Собственик на утайките в момента е операторът на водната асоциация ВиК – Благоевград, който в момента се е заел да направи оценка на съответствие на генерираните утайки с нормативните изисквания, и по-конкретно – изпитване по всички показатели.

Процедурата, която „Евклипс инвест“ ООД планира, е да изгребва утаечното вещество от мястото на неговото съхранение, да го товари на автосамосвали и да го транспортира до конкретните земеделски масиви. ВиК обаче вече е предупредило дружеството, че ще издаде разрешително само ако използването на утайките се извършва по начин, който не уврежда човешкото здраве и околната среда, ако концентрациите на тежките метали и арсен преди и след влагането на утайките не надвишават максимално допустимите концентрации, както и ако не съществува опасност от замърсяване на прилежащите повърхности и подземни водни обекти.

Извън това дружеството е предупредено, че утайката не може да бъде използвана за наторяване на ливади, пасища или площи, заети с фуражни култури, които се ползват за пасища, ако фуражите се прибират в срок, по-кратък от 45 дни след наторяването им с утайките, както и ако върху почвите се отглеждат плодове и зеленчуци, с изключение на овощни дървета и лозя. Забранено е използването на утайките и върху почви, предназначени за отглеждане на овощни, зеленчукови и други култури, които са в директен контакт с почвата и се консумират в сурово състояние, за период от 10 месеца преди и по време на събиране на реколтата.

РИОСВ върна инвестиционното намерение на братята от Бачево за допълнителни документи, включително акт за собственост на земите, които възнамеряват да наторяват. Те трябва да декларират пред екоинспекцията още, че при транспортиране на утайките камионите им ще бъдат покрити с брезент, с цел намаляване на миримите, че ще разтоварват утайките възможно най-близко до земята и че земите, които смятат да наторяват, не са разположени до водоизточници.

„Евклипс инвест“ ООД на братя Рашеви е сред  мощните фирми в община Разлог. Освен  производители на електроенергия и пшеница братята са и концесионери до края на 2039 г. на водоем „Милтеници” в едноименната местност на родното си село.

ВАНЯ СИМЕОНОВА



Подобни новини

1 Коментар

  1. Запознат

    Кой ще вземе мерки относно детската учителка в Банско Валентиная Даутева, която по цял ден мирише на алкохол между нашите деца?

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *