Бронзовият медалист от САЩ 94 Ив. Андонов прави фотоволтаици до игрището си край Покровник, което изкриви АМ „Струма“

Легендата от САЩ 94, благоевградския футболист Ивайло Андонов, също се поддаде на най-актуалния в момента бизнес – изграждането на фотоволтаична централа. Той ще я прави до частното си игрище при благоевградското с. Покровник, което придоби скандална известност преди 3 г. заради решението на държавата да го заобиколи с АМ „Струма“ и вместо сега колите да се движат по права скоростна линия, се налага точно там те да правят един нелогичен завой, който е единствен по продължение на цялата магистрала.

Ивайло Андонов

Тогава атрактивният магистрален проект бе свързан от благоевградчани с братовчеда на Иво Андонов – Йордан Андонов, който беше депутат от ГЕРБ точно по времето, когато линията на автомагистралата се изкриви, за да опази игрището на футболиста, но в същото време не го направи за намиращите се в съседство разкопки, за които се твърди, че са на древния Скаптопара, които впоследствие трябваше да бъдат изместени от другата страна на магистралата, и сега никой не стъпва там.


АМ „Струма” със завой спаси игрището на Ивайло Андонов и прегази през разкопките на Скаптопара

Ивайло Андонов планира да разположи фотоволтаичните платна на бъдещата си електроцентрала върху 18 дка в западната част на целия имот от 36 498 кв.м, който той купи през 2001 г. и където направи игрището, за да могат да тренират и правят турнири малките футболисти от детската му футболна школа. Други подробности за брой на панелите в парка, под какъв ъгъл ще бъдат разположени и колко електричество ще произвеждат липсват, защото ще бъдат подадени в ресорните институции за одобрение на по-късен етап. Ясно е само, че централата се прави за продажба на електричество, а не за задоволяване на собствени нужди, защото на игрището от ток се нуждаят само лампите.

Павлин Янкулски

Андонов ще прави фотоволтаика чрез фирмата си „Мондиал“ ЕООД, която е една от 4-те с негово участие и е регистрирана през 2011 г. с капитал от 5100 лв. и основна дейност „спортни клубове“. В момента одобрение търси инвестиционното му намерение да се измени планът за застрояване на имота от „за спортно-тренировъчна база“ в „за спортно-тренировъчна база и фотоволтаична централа“. За да може да върже бъдещия фотоволтаичен парк към електроразпределителната мрежа на ЧЕЗ, Андонов планира изграждане на електропровод, който ще премине през няколко поземлени имота, отредени за селскостопански, горски, ведомствен и републикански път.

На база на тази оскъдна информация засега РИОСВ – Благоевград е дало указания бившият футболист да се съобрази с параметрите на устройствената зона и устройствените показатели на Общия устройствен план на община Благоевград, които в района включват плътност на застрояване до 40 %, височина на застрояване до 7 м и минимална озеленена площ 50%.

Предвид спецификата на фотоволтаичната централа, еколозите вече са установили, че строителството й предполага значително въздействие върху околната среда, заради което подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка. Работата по нея обаче ще започне след одобряване на проекта на ПУП от Общински съвет – Благоевград.

Създаването на фотоволтаични паркове и системи тази година в Пиринско придобива пандемични размери. Приблизително всеки втори проект, постъпил в РИОСВ – Благоевград, е за разполагане на слънчеви панели върху покриви, в дворове и пустеещи ниви. Само за последните няколко дни такива намерения са заявили петричката фирма за производство и продажба на сурови замразени зеленчуци „Айс Еко Фрукт“ ООД, която ще поставя платна за производство на100 kW върху покрива на производствената си база в с. Коларово, благоевградският бизнесмен Иван Граматиков, който също с покривна конструкция планира изграждането на фотоволтаична електроцентрала с мощност 36 kW. Добиване на 153 kW от слънчевата светлина предвижда и благоевградчанинът Симеон Георгиев, жител на Кресна пък слага върху покрива на къщата си пана за добив на 30 kW. В Петрич „Калабак инвест“ възнамерява да покрие с такива пана оранжерии в местността Белия камен, в с. Долна Градешница разрешително за слънчева централа с инсталирана мощност до 200 kW търси работилницата за мрамор на Йоанис Боскопсиу. В Сандански „Дира Фрукт“ ЕООД на Димитър Василев ще прави фотоволтаична централа за собствени нужди с обща инсталирана мощност до 300 kW, такива намерения е заявил автосервиз в кочериновското с. Бараково и много други.

Според благоевградския общински съветник д-р Павлин Янкулски, който преди година си направи върху покрива на къщата малка фотоволтаична система за собствени нужди, една такава инвестиция се избива за 4-5 години, но има и много подводни камъни, с които бъдещите собственици на такава покривна придобивка би трябвало подробно да се запознаят, преди да хукнат да купуват соларни панели. Едната спънка е огромният набор от документи, които трябва да се съберат и одобрят от различни фирми, институции, агенции и др., които непрекъснато връщат проекта за доизкусуряване с все нови и нови изисквания. Другият препъникамък е много ниската цена, на която се изкупува енергията в пиковите часове между 10.00 и 14.00 часа и невъзможността тази енергия да се складира от собственика на соларния парк, за да може да я ползва за лично потребление. По тази причина потребителят си плаща ползваната електроенергия по цени като на всички останали потребители, а по друга фактура електроразпределителното дружество му превежда пари за добитата и продадена енергия.

За последните 10 г. обаче цената на зелената енергия падна 3 пъти и не се знае дали утре няма да падне много под 20-те стотинки на киловат, които в момента се плащат в пиковите часове.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *