„БСП – Обединена левица” се срещна с „Възраждане” и МЕЧ

Ден преди парламентът да направи пореден опит за избор на председател на 51-вото Народно събрание, „БСП – Обединена левица” започна поредица от срещи с парламентарно представени партии. В програмата за вторник бяха предвидени разговори с членове на пет формации – „Продължаваме промяната – Демократична България”, „Възраждане”, „Алианс за права и свободи”, „Има такъв народ” и МЕЧ. В залата обаче се явиха само „Възраждане“ и МЕЧ. От левицата заявиха, че по време на срещите ще се търси съгласие по основни приоритети за работата на парламента и въз основа на тях да бъде определен най-подходящият за председател.

„Имаме писмо от ПГ на ПП-ДБ, в което посочват, че остават отворени за среща с нас, но днес не присъстват, защото имат заседание на своите ръководни органи, на което трябва да обсъдят вътрешнопартийни въпроси”, заяви Борислав Гуцанов в началото на разговорите. От АПС също изпратили писмо, в което пише, че застават зад „предложения санитарен кордон около Делян Пеевски и неговата група и приемането на антикорупционно законодателство“. От ”Има такъв народ” пък категорично са отхвърлили отправеното предложение за среща.

По думите на Гуцанов формацията му подхожда по най-отговорния начин при избора на председател на парламента, която „е втората по важност длъжност в държавата по протокол“.

„Благодаря за поканата. Винаги сме се отзовавали на подобни покани и сме действали конструктивно по отношение на избора на председател на НС. Търсим вариант за избор на председател с оглед на най-голяма подкрепа. Променихме процедурните правила, за да я няма служебната победа на ГЕРБ, каквато наблюдавахме в миналото НС. Готови сме да дискутираме и да преговаряме“, заяви Петър Петров от „Възраждане“. 

„От началото на този парламент казваме, че трябва да се търси широко мнозинство срещу Пеевски и Борисов. Това, което виждаме до момента, е, че такъв кордон около Пеевски вероятно е възможен, но около Борисов – не. Причината е, че от ПП-ДБ не желаят да го направят. Останах изненадан, че вие не подкрепихте алтернативен кандидат. Тоест не подкрепихте Силви Кирилов срещу кандидата на ГЕРБ, защото с вашите гласове тази кандидатура щеше бъде одобрена“, подчерта от своя страна Радостин Василев от МЕЧ. И допълни: „Познавам Наталия Киселова, тя е изключителен експерт, но зае четвърто място на първото гласуване. Трудно ми е да си представя как последният по доверие кандидат може да бъде обединителната фигура, а не този, който е достигнал до балотажа. В мен оставихте едно горчиво чувство, че с вашите гласове, отказвайки да подкрепите алтернативен вариант за председател на НС – подпомагате модела на Пеевски и Борисов“. 

Лидерът на „БСП-Обединена левица” Атанас Зафиров беше категоричен, че формацията му не споделя подхода да се търси решение адхок. „Няма как да дадем подкрепа, която най-малкото не ни е поискана. Ясно декларираме, че никакви предварителни разговори не бяха водени с нас по този въпрос. Въпреки че ясно изразихме становище, че трябва да се търси не най-възрастният, а най-подходящият председател на НС. Няма как да дадем доверие в аванс, без да сме наясно този председател какви намерения има спрямо институцията, която ще ръководи. Обясненията, че ще го изберем за малко, а после ще го сменим, ако трябва, ми се струват безкрайно наивни и детински. Апелираме за сериозен подход към този въпрос. Избираме председател на НС, а не управител в „Плод и зеленчук”, каза Зафиров. 

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *