Село Горна Брезница е на път да се превърне в най-бързо развиващото се населено място в община Кресна.
„Има подчертан интерес за закупуване на земеделски земи, парцели и стари къщи, цените на недвижимите имоти скочиха. Ако преди години една стара къща се продаваше за 10 000 лв., то сега върви между 60 000-70 000 лв. с парцел от 500 кв.м. Имаме продажби и за 140 000 лв. Последната имотна сделка е с гражданин от Израел, който закупи място, на което ще строи къщи за гости“, заяви за „Струма“ кметът на селото Стоян Йоргов. Чужденецът харесал красивата природа и чистия въздух в Кресненския край, който опознал покрай негов приятел и сънародник, който има къща за гости в село Ощава.
В Горна Брезница инвестират и софийски бизнесмени. В процес на усилено строителство е огромна хасиенда с басейни с минерална вода на мястото на бившето Основно училище „Христо Ботев“, което бе продадено на собствениците на софийска ветеринарна клиника.
Стара къща, закупена от благоевградския нотариус Красимира Минкова, е превърната в бижу след реновиране.
Една от красивите старинни къщи в центъра на селото е Найденовата – на големия предприемач Найден Попов, носител на орден за храброст като участник в Първата световна война. Неговият син Антон Попов е дясна ръка на лидера на ВМРО Иван Михайлов в продължение на 30 г., бил е гл. редактор на в. „Македонска трибуна“ на МПО в САЩ. Къщата е с балкон и впечатляваща архитектура за началото на 20 в., и е с висока историческа стойност, но сега е необитаема руина.
В началото на с. Горна Брезница се изгражда соларен парк върху терен, закупен от известния предприемач Атанас Фурнаджиев.
„Фотоволтаични панели започват да се инсталират върху покривите на фамилните къщи, към момента са 7-8 такива, но интересът към алтернативната енергия расте”, добавя кметът. Голямата му грижа е пътят за манастира над селото, който е в окаяно състояние, а след последните две-три бури нуждата от ремонт станала крещяща. Девическият манастир бе възстановен преди 30 г., а настоящият кмет Стоян Йоргов построил параклис „Св. пророк Илия“, който е осветен от Неврокопския владика Пимен през 1992 г. Впоследствие участва и в градежа на камбанарията и църквата „Св. Георги Победоносец“, която е осветена от Неврокопския митрополит Натанаил. Основен ктитор на манастирския комплекс „Св. пророк Илия“ е софийският предприемач Григор Митрев, който има къща в селото.
В манастирчето, както наричат битовата постройка, монахини отдавна не живеят. Навремето там пребиваваше монахинята Мелания, която съжителстваше с монах. След това се приютиха други монахини, а последните две бяха зъболекарка и учителка, като втората преподаваше на учениците в Кресна. Сега тук живее само 72-годишният Ради Радев, който е пазач и се грижи за поддръжката на комплекса.
„Дойдох тук преди няколко години. Навремето бях лаборант към строителната фирма на Григор Митрев, правихме изпитание на пробите на материалите. Пенсионирах се при него, но ме сполетя нещастие. Бях измамен от имотната мафия и загубих жилището си в София. Шефът ми подаде ръка и сега живея тук. Занимавам се с градинарство, овощарство, грижа се за двете църкви. В седмицата слизам два пъти до селото да си напазарувам. Хора почти не идват. Особено през двете години на пандемията съвсем оредяха. Преди тук си правиха рождени дни, кръщенки, събираха се на поляната на храмовия празник – на Илинден. Свиква се и без хора, с всичко се свиква”, казва с тъга пазачът на манастирския комплекс.
В средата на ноември мястото тъне в зеленина – трева, детелини, рози, които старият пазач полива. Вратите на параклиса и църквата са отворени. В храма „Св. Георги“ има невероятна акустика и ехо, поддържа се безупречна чистота. Вътре се съхраняват артефакти – делви и сърп от тракийски времена, които са открити при строежа на църквата.
„В момента са предприети действия за прехвърляне на целия имот на Неврокопската митрополия. Когато това стане факт, ще кандидатстваме по проекти за ремонт на пътя до манастира“, заяви кметът Стоян Йоргов.
Най-голямата инвестиция в селото към момента е европейско финансиране от 2 млн. лв. за изграждането на рибарник за дъгова пъстърва, който вече функционира.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА