Бум при строежа на малки хотели в Пиринско, инвестиционни проекти задвижени за с. Баня, Добринище, Огняново, дори за Банско

7 г. след пика през 2017 и последвалия рязък спад секторът подложен на сериозно оживление

Сграда с магазин, заведение и апартаменти за гости е поредният строителен проект в разложкото с. Баня, където от няколко години местните вдигат глас срещу презастрояването. Инвеститорът – „Ем джи естейт мениджмънт“ ЕООД на Георги Чобанов от селото, се е насочил към местността Гладно поле, където има собствен терен.

Сградата ще е на 3 етажа с подпокривно ниво. На партера ще има магазин за промишлени стоки и заведение за хранене с открита тераса с общо 60 места, съблекални и санитарни помещения към открит минерален басейн 8х4 м, ски гардероб и склад за хотелски инвентар. На второ и трето ниво ще има апартаменти за настаняване на гостите.

До сградата ще има външен басейн с полезен обем 48 куб.м и джакузи с обем 2,5 куб.м, за които инвеститорът вече получи разрешение за пълнене с минерална вода чрез водопровод с дължина 420 м. Предвижда се и обособяването на 8 паркоместа пред сградата.

Въпреки че и гърменският курорт Огняново не може да се оплаче от липса на места за настаняване, там също започва строеж на нов хотел. Фирмата е „Дарек 18“ ЕООД на Васил Младенов от Гоце Делчев. Той планира хотелски комплекс в местността Баните, състоящ се от 3 отделни сгради с обща застроена площ 1600 кв.м. Двете сгради ще са двуетажни, за 3 семейства, а третата ще е на 3 етажа със СПА зона, вътрешен басейн, ресторант и няколко хотелски стаи. Плътността на застроения терен ще е едва 16,4, а озеленяването – 70,2%.

Строеж на 7 къщи за гости на пътя от Добринище за хижа „Гоце Делчев“ започва друг местен инвеститор. Те ще са с 50 места за настаняване, отделно е планирана къща за обслужващия персонал. За това инвестиционно намерение вече са изработени електрически и ВиК схеми за присъединяване, има и изготвен ПУП, който на 2 октомври е бил одобрен от кмета на Банско Стойчо Баненски като отговарящ на Общия устройствен план.

Към момента в курорта има над 20 сгради за гости и финландско вилно селище, а легловата база вече е над 2500 легла.

Нови хотели започват да строят и в Банско, където огромна част от хотелската база стои недовършена, а действащите хотели рядко успяват да достигнат 50% използваемост на легловата база. Такъв ще прави „АМК 2023“ ЕООД на Антон Малчов от Банско. За този хотел в местността Гуровица има одобрен ПУП-ПЗ още от 2007 г., но решението на Областна дирекция „Земеделие и гори“ – Благоевград за промяна предназначението на имота отдавна е загубило правно действие и трябва процедурата да бъде стартирана отново, защото към момента имотът още се води земеделска земя. Хотелът е планиран на 3 етажа със застроена площ 450 кв.м.

Според наблюдатели на имотния пазар в момента се забелязва истински бум при строителството на хотели в цялата страна, което през последните 7 г. бележеше спад, след като през 2017 г. достигна рекордните 166 232 кв.м. Тогава в рамките на 1 година строителството и модернизацията на хотели нарасна с 274,71% за цялата страна и после започна рязкото му понижение.

Едно от обясненията за строителния бум е желанието на хората с пари да ги вложат преди приемането на еврото, когато се очаква ново поскъпване на строителни материали и услуги. В същото време малкият хотел не е толкова рискова инвестиция, защото ликвидирането на собственост става много по-лесно, а ако бизнесът зацикли, винаги може да му бъде сменено предназначението за жилищни, социални или други нужди.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *