
Пернишкият Общински съвет вчера заседава по 54 точки, като най-спорни се оказаха промените в капиталовите разходи, и по-конкретно прехвърляне на средствата за подпомагане на АГ отделението на МБАЛ „Рахила Ангелова“ в изграждане на лаборатория за PCR изследвания.
Преди точките, предизвикали бурни дебати, почти без изказвания бяха приети готовността на РУО и общината за началото на новата учебна година, само с 1 „против” бе гласувано предложението на БСП и коалиция за промяна в правилника за онлайн излъчване на заседанията от КТ „Кракра“, избор на комисия за провеждане конкурсите за управители на общински дружества, дори отчетът за касовото изпълнение на бюджета за миналата година.
При обсъждане изпълнението на бюджета за полугодието Александър Павлов от групата на ГЕРБ изрази притеснение, че приходите от местни данъци са едва 35% от планираните за годината. Той попита какви са приходите от такси от пазари, детски градини, патентни данъци, за което кметът Стефан Кръстев му благодари за въпроса и поясни, че общината през първите месеци е освободила от наеми общинските пазари и фирми, извършващи услуги, както и не са събирани такси от родителите за месеците, в които детските градини бяха затворени.
Истинска буря обаче се заформи при обсъждане на корекцията на поименния списък и включване към точката и докладната за средства за PCR лабораторията. Първоначално точката бе включена в дневния ред като самостоятелна, но се оказа, че е в закононарушение, и бе добавена към точката за корекция на поименния списък за тази година.
Пръв защити искането за създаване на лаборатория за изследване на коронавируса д-р Явор Рангелов от ГЕРБ, който защити тезата, че в ситуацията на епидемията е необходимо всеки постъпващ в болницата пациент да бъде тестван. В собствена лаборатория, която по думите му ще бъде само за пациенти на болницата, резултатите ще излизат за 2-3 часа, докато от София идват за 24 ч., а от петък – чак в понеделник. Лабораторията ще се намира в бившата Минна болница и така пациенти и персонал ще бъдат сигурни за часове за резултата.
Ралица Андреева опонира, че когато е приет бюджетът, е преценено колко важно е АГ отделението и ремонтът му, и в бюджета няма вписани разходи за ремонти. Според нея директорът на болницата би трябвало да присъства на заседанието и да се аргументира, а това, че е необходима лаборатория, спор няма. Предложението й бе вместо от перото за подпомагане на АГ отделението да се вземат необходимите за ремонта на помещенията за лаборатория от предвидените за ремонт на спортна база в село Кладница.
От последвалите изказвания, реплики и дуплики стана ясно, че средствата са за ремонт на помещенията за лаборатория, а финансирането на апаратурата е от финансовото министерство.
В споровете се включи и Милан Миланов, който попита има ли искане от директора на болницата за тези пари. „Не е редно да гласуваме за нещо, за което държавата е похарчила над 4 400 000 лв., и не е редно да се вземат пари от АГ“, каза Миланов.
Д-р Мария Маринова защити необходимостта от лаборатория, а АГ отделението не е приоритет, като призова дебатът да не се превръща в политически.
Председателят на групата съветници на ГЕРБ Денислав Захариев предложи да се гласува за отпускане средства за лабораторията, а на следващо извънредно заседание да се види от кои спортни площадки да се вземат.
Думата бе дадена и на председателките на фондация „Богданова и Данаилова“, които защитиха необходимостта от подпомагане на АГ отделението.
След едночасово прекъсване бе взето решение да не се отпускат пари за ремонт на помещение за лабораторията, а 50-те хиляди да отидат, както е записано в бюджета – за АГ отделението.
На следващо заседание ще се търси решение за средства за ремонт на помещения в бившата Минна болница, където да се инсталира апаратурата на лабораторията.
Заседанието продължи с разглеждане на други докладни.
КРАСИМИРА СТОИМЕНОВА
Председателките на фондация „Богданова и Данаилова“ защитават средствата за подпомагане на АГ отделението
Д-р Явор Рангелов настоя за изграждане на лабораторията
Съветниците спориха с часове