Това е хронично заболяване, което се развива в продължение на месеци или дори години, а пациентите нямат никакви оплаквания. В тялото се натрупват отпадъчни продукти, тъй като бъбреците не могат да ги отстранят. Хроничната бъбречна недостатъчност е известна като „тихата“ болест, защото се развива дълго време без предупреждение. Особено поради липсата на каквито и да било симптоми, тази болест е проблем при по-възрастните хора.
Хроничната бъбречна недостатъчност се проявява, когато способността на бъбреците да отстраняват отпадъците е напълно отслабена. Бъбреците са изключително важни органи, тъй като чистят организма и регулират кръвното налягане, поддържат здравината на костите и стимулират производството на червените кръвни клетки, които пренасят кислород в организма. Нашите бъбреци пречистват цялата кръв около 40 пъти на ден. Това са общо 200 литра кръв.
Кръвта от бъбреците премахва отпадните продукти, които се екскретират чрез урината. Тяхната намалена функция може в крайна сметка да доведе до увреждане на бъбреците и необходимостта от бъбречна заместителна терапия с диализа или трансплантация. Разбира се, това оказва влияние върху цялостното здраве и някои други заболявания, които настъпват с възрастта. Но експертите обясняват как бъбречното увреждане може да бъде открито рано и лесно чрез изследване на урината, кръвта или чрез измерване на кръвното налягане.
Първите симптоми
Експерти твърдят, че можете да откриете това заболяване сами в ранен етап, чрез някои симптоми, което е ключът към успешното лечение. Ако имате проблем с паметта или концентрацията, това е индикация, че бъбреците не работят добре.
Сред първите симптоми, които можете и сами да разпознаете са суха и чувствителна кожа, повишено кръвно налягане, недостиг на въздух, болки в краката, подуване, студена треска, загуба на апетит, загуба на вкус, отвращение към месо и лош дъх, проблеми с уриниране, гадене, умора и повръщане.
Това помага
Има неща, които можете да направите, за да подобрите работата на бъбреците си. Бъдете физически активни, изхвърлете цигарите, захарта и солта. В диетата добавете лук, броколи, карфиол, малина, магданоз, риба и боровинки.
Специално внимание трябва да се обърне на приема на течности. Всъщност, от 1,5 до 2 литра вода на ден значително улеснява почистването на отпадните продукти от кръвта. Хората с камъни в бъбреците трябва да пият повече вода./ lekuvai.bg