Собственикът на българска крипто борса е осъден за предоставяне на услуги за пране на пари на източноевропейски синдикат за кибер измами, съобщава „Кионтелеграф“.
Росен Йосифов, 53-годишен български гражданин и собственик на борсата за криптовалута „RG Coins“, е осъден за управление на организация за пране на пари за милиони долари като част от схема за транснационални аукционни измами.
След двуседмичен процес Йосифов бе признат за виновен от федералното жури във Франкфорт, Кентъки, за заговор за пране на пари и за заговор за рекет. Всяко от двете престъпления се наказва с до 20 години лишаване от свобода, но конкретният вид и срок на наказанието ще бъдат определени на 12 януари 2021 г.
Съдът установи, че най-малко 900 американски граждани са били измамени по схема със съучастници на Йосифов в Румъния, публикували реклами в популярни тръжни платформи като eBay и Craigslist за стоки с висока стойност като например несъществуващи превозни средства.
Според съобщението на Министерството на правосъдието измамниците са предоставяли на жертвите си фалшиви документи и фактури, включващи търговските марки на реномирани компании, за целите на видимостта на легитимността, и дори са наемали кол центрове и „помощен персонал“, за да разсеят притесненията на своите купувачи.
След като са получавали плащанията, е обръщал средствата в крипто активи и е превеждал приходите на офшорни перачи на пари. Съдът установи, че Йосифов съзнателно е предоставял услуги чрез престъпния синдикат поне от септември 2015 г. до декември 2018 г. – обменяйки биткойни на стойност повече от 4,9 милиона долара за четирима други членове на организацията.
Арестите са извършени от щатските и федералните власти с помощта на Румънската национална полиция и Румънската агенция за преследване на организираната престъпност.
Йосифов е 17-ят обвиняем, осъден по делото, като в момента трима други бегълци са на свобода. Повече от една дузина от обвиняемите бяха екстрадирани от Румъния.
„RG Coins“ е основана през април 2014 г., като уебсайтът е продавал хардуери и е улеснявал обмена на криптовалути за региона на Източна Европа. /БГНЕС